9 zaterdag 20 maart 2021 Verhalen van mensen liggen op straat. Wij tekenen ze elke week op. Tekst Marcel Modde, foto Sandra Schimmelpennink Joop Hilleman (53) Kapitein van de Brandaris Locatie: Nieuwe Haven, Zierikzee Tijdstip: 10.33 uur We hebben de radar en de gyro vernieuwd. Ik ben het steuntje aan het schuren voor een nieuwe lik verf, voordat het nieuwe sys teem er weer op gaat. Drie bollen, die communiceren met de satelliet en zo onze automatische piloot aansturen. Die houdt de boot op koers. Net als in een vliegtuig of met de auto. Je moet zelf nog wel blijven opletten. Want voor hetzelfde geld steekt er een eend over." ,,Het gebeurt vaak genoeg dat een jachtje nog net even voorlangs wil. Met een losse boot gaat dat nog wel, dan ben je meestal wendbaar genoeg om uit te wijken. Maar wanneer je een sleep hebt of een bak duwt, is dat een heel ander verhaal. Jaarlijks gaat het wel een keer mis. Zelf heb ik het nog niet aan de hand gehad. Maar ik ken genoeg col lega's die zo wel een aanvaring hebben gehad." ,,We slepen ook bakken aan een lange staalkabel. Die hangt dan in boog onder water. Soms wel negenhonderd meter lang. En er zijn jachtjes die denken dat ze daar tussendoor kunnen varen. Na tuurlijk voeren we op de boot en de bak signalen, waaraan ze kunnen zien dat het om een combinatie gaat. Dat zou ie dereen op het water moeten snappen. Maar dat doet niet iedereen. Of ze willen het soms ook gewoon niet snappen." ,,Met de Brandaris varen we eigenlijk overal. Vorig jaar zijn we in Finland ge weest en in Litouwen, de Engelse en Franse kust. Ook in Zeeland ja. Laatst nog op de Westerschelde. Daar zijn de de oevers aan het versterken met ste nen. Wij moesten de diepte peilen." ,,Op een moment dat er even geen werk is op het water, heb je tijd voor onderhoud. Op een boot is er altijd wat te klussen. Als je zegt dat er niks meer is te doen, kijk je niet goed." GO VAN DE STRAAT een boot is er alti d wat te klussen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 37