Alles komt terug als je voor de Dokbrug wacht 'Gastvrij imago ligt in duigen' 6 ONDERZOEK MIDDELBURG ONLINE BIJEENKOMST^ ,,Ik heb zo'n heerlijk gevoel als ik buiten actief ben geweest'', verleidt Erben Wennemars Middelburgers om meer te bewegen. Middelburg daagt op haar beurt inwoners uit om ook mee te dénken over een gezonde stad. Ze hadden een heel klein beetje de hoop dat de gemeenteraad van Veere donderdagavond zou beslui ten het invoeren van het betaald parkeren met minimaal één maand op te schuiven. ,,Zodat we met Pa sen nog niet daarmee geconfron teerd worden." Maar de coalitiepar- We vrezen dat veel toeristen besluiten Zoutelande te mijden tijen wilden van geen uitstel weten. Marcusse: ,,Ze willen pas tegen de zomer kijken naar de gevolgen van het nieuwe parkeerbeleid. Als dan blijkt dat er op onderdelen ingegre pen moet worden is het misschien al te laat. Dan is het seizoen al voor een deel voorbij." De gemeente voert dit jaar be taald parkeren in langs de kust om zo de dagtoerist mee te laten beta len voor de recreatieve voorzienin gen. Voor Zoutelande houdt dat in dat in de kern alleen de eigen inwo- ners mogen parkeren of hun gasten. Alle anderen moeten op de be taalde parkeerterreinen hun auto neerzetten. Alleen wie vijftig euro neerlegt kan een dagkaart kopen voor parkeren in een van de straten. Marcusse en Bierens snappen dat borden met 'dagkaart vijftig euro' bedoeld zijn om dagtoeristen te weren uit de straten. ,,We vrezen echter dat vele toeristen bij het zien daarvan besluiten Zoutelande te mijden. Dat kan en mag niet de be doeling zijn." DJ Radio 2 Dat de angst van de twee voor ima goschade niet geheel onterecht is, blijkt uit een uitzending van Radio 2 afgelopen donderdag waarin dj Gijs Staverman vol verbazing zegt: ,,Er is nu een plaats in Nederland waar j e vijftig euro per dag moet be talen om je auto te parkeren en dan heb ik het niet over Amsterdam." Bierens en Marcusse wijzen er ook op dat enkele dagen na het in voeren van het betaald parkeren het Pasen is. Ondernemers in Zoute- lande hopen dan te kunnen profite ren van de komst van heel wat be zoekers. Bierens: ,,Ze hebben nu te maken met de lockdown en hopen dan weer iets te kunnen verdienen." Hij is bang dat dat door het nieuwe parkeerregime minder zal zijn. Het treft volgens hen ook de eigen inwoners die net buiten het dorp wonen. Zij kunnen geen ontheffing aanvragen voor parkeren in de kern. Terwijl ze volgens Bierens en Mar- cusse vaak wel sociale, culturele en maatschappelijke banden hebben met het dorp. ,,Zij moeten voor een parkeerjaarkaart 213,80 euro betalen. Dat is echt veel en veel te veel. Daar moet snel een oplossing voor ko men." Hoe zit je lekker in je vel? Ideeën daarover kan ie dereen donderdag 25 maart kwijt tijdens een online bijeenkomst. De vele gesprekken tussen de gemeente Middelburg en sport verenigingen, tandarts, buurt- coaches en huisartsen leveren de basis voor het Lokaal Preventie Akkoord waar de gemeente nu mee bezig is. Simpel gezegd: hoe kun je er gezamenlijk voor zor gen dat Middelburgers zo gezond en vitaal mogelijk zijn en blijven. In het Akkoord worden daarover afspraken vastgelegd. Samenwerking cruciaal Samenwerking is hierbij cruciaal. Tussen sportverenigingen en scholen bijvoorbeeld, zoals nu al gebeurt via het Lokaal Sport Ak koord. Daarin is een aantal pro jecten opgenomen voor kinderen vanaf 4 tot 18 jaar. Het Preventie Akkoord is een vervolg daarop, maar richt zich op een gezonde leefstijl en leefomgeving. Lekker in je vel zitten dus. Wat willen jullie? Patrick de Guchteneire, beleids medewerker bij de gemeente, legt uit wat de bedoeling is. „Mentale en fysieke gezondheid zijn het uitgangspunt. Wij heb ben gesprekken gevoerd met vijf tien partijen. Van buurtcoaches tot GGD, maar ook hier intern met collega's. Vijf thema's staan centraal: roken, alcoholgebruik, mentale gezondheid, gezonde leefomgeving en een gezond ge wicht. Wij zeggen bewust niet overgewicht, want dat heeft zo'n Los van sport en bewegen bekijken we wat je verder kunt doen. Zeker in deze coronatijd is gezondheid zo belangrijk Wendy Wagenmakers Vlissingen Wim Hofman heeft in zijn leven al vele gedichten geschreven. Maar nooit eerder belandden die op een brug. ,,En het staat er niet voor één dag. Dus het was een uitdaging om er iets van te maken. Het moest een kort gedicht zijn, zodat het ook van een afstandje te lezen valt. Ik heb veel dingen weggelaten. Je moet ook niet te lang wachten." Trots Waar zijn onze schepen? heet het ge dicht. ,,Dat slaat op de voormalige scheepswerf", legt Hofman uit. ,,Er zijn hier zo veel schepen gebouwd, ik weet niet eens hoeveel, die over de hele wereld zijn verdwenen. De meeste zijn al lang gesloopt. Of ge zonken. ik weet nog dat ze boven de daken uitstaken, steeds hoger. Tot ze klaar waren. Iedereen was trots als ze te water werden gelaten." Gerakketak Hofman was zoon van een arbeider. ,,Mijn vader stond op zijn vijftiende al nagels uit het vuur te halen. Als je niet goed je best doet op school, werd mij verteld, dan kom je ook op de Schelde terecht. Een soort schrikbeeld, maar toch denk ik met nostalgie terug aan de tijd dat de nagels zo hard werden geslagen, met het gerakketak als van een mi trailleur, dat je de meester op school nauwelijks kon verstaan. Er zijn hier schitterende dingen gemaakt." Bijzonder En nu is er een woonwijk. En een nieuwe brug. Een mooie brug, vindt Hofman. ,,Ik denk dat men sen hier graag wonen. Bijzonder dat mijn gedicht hier op een brug staat." zaterdag 20 maart 2021 WA Parkeren in Zoutelande peperduur Het gastvrije imago van Zoute lande ligt in duigen door de in voering van het betaald parke ren, zo vinden Kees Bierens en Bram Marcusse van de midden standsvereniging en de dorps raad. ,,De alom bekende slogan 'Blij dat je hier bent' wordt volle dig tenietgedaan door bordjes waarop staat dat een dagkaart/ Tageskarte voor parkeren vijftig euro kost." Emile Calon Zoutelande -Kees Bierens en Bram Marcusse Hoe ziet een gezonde Annemarie Zevenbergen en Wendy Wagenmakers Middelburg FOTO'S LEX DE MEESTER -Patrick de Guchteneire, beleidsmedewerker gemeente Middelburg Het zal niet om de haverklap ge beuren, maar als je dan eenmaal stilstaat voor een open Dokbrug in Vlissingen, hoef je je in elk geval niet te vervelen. Aan de onderkant van het beweegbare brugdeel is een gedicht van Wim Hofman bevestigd. Het is giste ren officieel onthuld. De dichtregels van Wim Hof man op de nieuwe Dokbrug. FOTO LEX DE MEESTER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 34