s? Weinig keus voor Kaag en Rutte Laatste groet aan Ichelle van de Velde Uitgerekend Duizenden mensen in het hele land gaan vandaag, tijdens Landelijke Opschoondag, de straat op. Om de troep van anderen op te ruimen. Wij gingen alvast rapen; in een stad, een dorp en in de natuur. En wat je dan allemaal tegenkomt... 2 ZWERFVUIL OPSCHOONDAG Commentaar De Nederlandse kiezer heeft de VVD en D66 veroordeeld om samen partners te zoeken voor een nieuw kabinet. De eerste ligt voor de hand. Het CDA kan met goed fat soen niet verstek laten gaan. De twee grootste partijen hebben verder niet zo heel veel keuze. Baudets Forum en Wilders' PVV staan hoe dan ook aan de zijlijn. Mark Rutte en Sigrid Kaag maakten voor de verkiezingen duidelijk niet met hen samen te willen werken. Dat maakt het aantal mogelijkheden voor een werkbare meerderheid in de Tweede Kamer al zeer beperkt. Maar om ook in de Eerste Kamer een meerderheid te krijgen is eigenlijk alleen een kabinet Rutte IV over links mogelijk, met PvdA en GroenLinks. Rutte zei niet in 'een linkse wolk' te wil regeren. Het alterna tief is de vorming van een minderheidskabinet VVD, D66 en CDA. Als de ChristenUnie in de coalitie blijft, is er wel een kleine meerderheid in de Tweede, maar niet in de Eerste Kamer. Dat wordt een kwestie van werkafspraken maken op hoofdlijnen en dan maar stemmen sprokkelen in een of beide Kamers. Het kan als een tussenkabinet worden neergezet, dat plaatsmaakt zodra de donkere wolk van corona over is getrok ken. Met dit in gedachten kan de formatie snel rond zijn. In tegenstelling tot de kiezer hebben de gekozenen Kaag en Rutte niet veel keuze. Het alternatief is de vorming van een minderheidskabinet VVD, D66 en CDA Het afscheid in het Mauritshof vindt plaats tussen 12.00 en 13.00 uur. Na afloop van de bijeenkomst begeleidt de familie Ichelle naar het crematorium in Terneuzen. Op de Mauritsweg, de Minne poortstraat, de Markt en de Konin ginnestraat in IJzendijke kunnen mensen die de familie willen steu nen en Ichelle willen herdenken een erehaag vormen. Bezoekers wordt gevraagd een gekleurde bloem mee te nemen. Zowel in het ALMANAK De verwarming lekte al een tijdje bij het jonge koppel. De gereedschapskist was van zol der gehaald, maar tevergeefs. Niet echt handig, aangezien de vrouw op het punt van bevallen stond. Binnen nu en een week was het zo ver. Dus belde ze de verwarmingsmonteur. Of hij zo Mauritshof als op de route die de rouwstoet aflegt, gelden de corona- regels. Mondkapjes zijn verplicht. De 29-jarige Ichelle van de Velde was de afgelopen maanden volop in het nieuws. Ze werd sinds de- De 29-jarige Ichelle van de Velde werd sinds december vermist. Vorige maand werd ze levenloos terug gevonden cember vorig jaar vermist en na bijna twee maanden levenloos te rug gevonden. Ichelle bleek ver moord. snel mogelijk kon langskomen. ,,Volgende week dinsdag kan ik komen", zei de monteur. Geen goed idee, antwoordde de vrouw, want dat was de dag dat ze was uitgerekend. Een erg slimme indruk maakte de mon teur niet. ,,Kunt u een dag later wel?" Man bedreigt winkelpersoneel Lintje voor Sjouke Postma HULST Schrijfworkshop Vantoortelboom Het is vrijdagochtend, een uur of twaalf. Vergeleken met een paar weken terug is er weer leven in het winkelhart van Goes. Nee, nog niet zoals vanouds, maar toch. We gaan op afvaljacht. Op vier verschillende plekken. Gewapend met een grij per, een stel handschoenen en een vuilniszak van het Milieu Educatie Centrum De Bevelanden. We beginnen op de Dam, aan de rand van het centrum. Gelijk is het raak. In de goot ligt een blikje. Ei genlijk logisch dat het daar ligt. Want de afvalbak staat maar liefst twee meter verderop. Best een eind lopen. In het riet langs de Veste ligt plastic, op het gras weer een blikje, een leeg flesje, plastic, papier en een sigarettendoosje. Hier is werk aan de winkel. Nog geen tien minuten later lo pen we met een al aardig gevulde vuilniszak de Stenen brug over, de Ganzepoortstraat in. Hier begint het winkelhart. Waar je ook kijkt, geen troep op de stoep. Nog geen papiertje. Hier wordt regelmatig geveegd, dat kan niet anders. Maar als we bij de Maria Magdalenakerk uitkomen, moeten de handen weer uit de mouwen. In de perken om de kerk ligt het bezaaid met servetten en kartonnetjes; duidelijk van fast- foodzaken in de buurt. Het lijkt wel of we bij de fastfoodboulevard zijn. Waarom maken we er zo'n bende van? Mondkapje Iets verderop ligt een mondkapje. Gatver. Zo een voor eenmalig ge bruik. Ronduit smerig. We prop pen hem met de grijper in de zak; zou er coronavirus aan zitten? De rillingen gaan over het lijf. Wie flikt nou zoiets? Gooi dat toch gewoon weg in je eigen prullenbak. Terug bij het beginpunt is één ding duide lijk: de winkelstraten van Goes zijn schoon, maar even daarbuiten Daar is zaterdag genoeg te doen. Zouden de inwoners van Kats ook zulke viespeuken zijn? Even na enen parkeren we de auto in de Dorpsstraat, middenin het cen trum. Handschoenen aan, grijper mee, nieuwe vuilniszak enlopen maar. Geen idee, maar na de eerste blik krijg je al een beeld van de mensen die hier wonen. En dat terwijl er bijna niemand op straat is. Het is er schoon. Niks ligt er, echt helemaal niks. Hoe we ook zoeken. In de perkjes voor de huizen ligt hooguit een hondendrol. Maar ho, niet te snel. Voordat we Kats uitroepen tot schoonste dorp... Na vijf minuten is die illusie voor bij. Helaas. In een perkje voor de prachtige kerk ligt karton. Zonde. In de zak. We lopen door de Kerk straat, Noordlangeweg, Midden straat en Dijkstraat. Je vraagt je werkelijk af of hier een afval-agent rondloopt. Nee, de inwoners van Kats kunnen zaterdag uitslapen, dat is duidelijk. Ach, er ligt nog iets van rubber in de goot. Waarschijnlijk een verbouwinkje. En nog ergens zwerft een verwaaid stukje plastic, Vooral in de buurt van de parkeerplaats is het smerig. Flesjes, blikjes, plastic verpakkingen iets wat om een rietje heeft gezeten. Maar verderbrandschoon. Wat een verschil. Zou het komen omdat mensen in Kats zich meer bekommeren om hun buurt? Spre ken ze elkaar in een dorp meer aan op het gedrag dan in de stad? Vra gen die opkomen als we naar de Schotsman rijden. Wie veel wan delt, weet dat het af en toe een bende is in de natuur. Maar de ver schillen zijn groot, dat zullen we vandaag ook zien. We parkeren aan het eind van de Schotsmanweg, pakken de spullen en gaan aan de wandel. De verleiding is groot om te gaan schrijven over opkomende narcissen, eerste knoppen en vogel gezang. Want hier is vandaag geen fluit te doen. Ja, het is een moment opname, en nee, geen wetenschap pelijk onderzoek. Maar toch. Na een stuk rondstappen, nemen we een lege vuilniszak mee naar de auto. Statiegeld Hoe anders is het bij de Schelphoek op Schouwen-Duiveland? Ze heb ben het er netjes geregeld: er staan gigantische prullenbakken. En die zijn ook verre van leeg. Dus veel mensen weten best hoe het moet. Dat geeft hoop. Maar na een kwar tier wandelen, zakt de moed in de schoenen. Waar zijn we met zijn al len mee bezig? Vooral in de buurt van de parkeerplaats is het smerig. Flesjes, blikjes, plastic verpakkin- zaterdag 20 maart 2021 Familie en vrienden nemen vol gende week zaterdag afscheid van Ichelle van de Velde uit Oostburg. Belangstellenden krij gen de gelegenheid om in het Mauritshof in IJzendijke een laatste groet te brengen. Eldridge Pentury Oostburg Tip? redactie@pzc.nl TERNEUZEN De politie heeft donder dagavond een 49-jarige Terneuzenaar aangehou den in een bouwmarkt aan de Kennedylaan in zijn woonplaats. De man zou medewerkers van de winkel bedreigd hebben. Volgens de politie had personeel de man eerder op de dag al de toegang geweigerd omdat hij geen mondkapje wilde dragen. 's Avonds pro beerde hij het opnieuw en toen hij weer niet bin nen mocht, bedreigde hij medewerkers. Toen de opgeroepen agenten de man fouilleerden, bleek hij ook nog een boksbeu gel op zak te hebben. KLOETINGE Sjouke Postma uit Kloe- tinge is benoemd tot Lid in de Orde van Oranje Nassau. Hij kreeg zijn on derscheiding uit handen van burgemeester Margo Mulder van Goes. Postma is al 42 jaar actief als vrij williger in de kerk. Eerst twaalf jaar in de Gerefor meerde kerk in het Friese Hallum. En sinds 2003 is hij actief in de Protes tantse Gemeente Kloe- tinge. Zo was hij organist, lid van de zendingscom missie, scriba en vaste fotograaf van de Kloe- tingse gemeente. Postma vertegenwoordigt daar naast de Protestantse Gemeente in maatschap pelijke contacten. Schrijven helpt bij zor gen, verdriet of een zaamheid, zegt stichting Hulst voor Elkaar. Schrijver Jan Vantoor- telboom geeft namens de stichting daarom een gratis online schrijf workshop. Vantoortel- boom is romanschrijver en columnist van deze krant. Deelnemers aan de workshop kunnen hem een persoonlijk verhaal van maximaal 4000 woorden insturen. De schrijver leest een malig de tekst en geeft tips. Het aantal plaatsen is beperkt, aanmelden via info@hulstvoorel- kaar.nl. Met grijper Jeffrey Kutterink Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 30