24 MEDIA CULTUUI ANGELA KIJKT TV WERKWEEK VAN DER LAAN WOE Niels van der Laan en Jeroen Woe zijn terug met Even Tot Hier. Hoe komt hun satirische programma tot stand? Wat gebeurt er in die voorbereiding? Deze krant mocht meekijken in hun weekboek. DINSDAG rig jaar niet doorging. Maakten we een filmpje met een fan voor wie we een eenpersoonssongfestival organi seerden." Van der Laan: ,,We verzinnen ook al het simpele liedje. Dat is als een soort cryptogram. Je zoekt een on derwerp, doet research en puzzelt met coupletjes en refreintjes. Tegen twaalven 's nachts is er dan wel een eerste versie." WOENSDAG Van der Laan: ,,Vanaf deze dag huur ik een huisje vlak bij de studio. Dat is rustiger, ook voor thuis. Zo kan ik me beter focussen en doorgaan, vaak tot in de nacht." Woe: ,,Ik kan me iets makkelijker afsluiten, stap in bed en slaap wel. Op woensdag zien Niels en ik elkaar voor het eerst in de studio. Gaan we zoomen met z'n allen. Met ook Peter Heerschop, Owen Schumacher en Armèn Hakhverdian, politicoloog en docent aan de UvA. Niet zozeer een grapschrijver, wel een wandelende database." Van der Laan: ,,Die ochtend is een langgerekt koffieautomaatmoment. Voelen we waar de humor ligt en hopen we aan het einde van de och tend drie onderwerpen te hebben. Peter Heerschop en Armèn zijn dan klaar, Peter Capel, Owen en Emilio doen research. Wij richten ons op het muzikale deel." Woe: ,,Dan werken we aan het lied voor de artiest die langskomt. Vorig jaar hadden we Youp van 't Hek vlak voor kerst. Bijna logisch dat we iets met Flappie wilden doen. We dach ten in eerste instantie aan de Appie, omdat Albert Heijn vaak worstelt met het woord 'kerst' in de winkel." Van der Laan: ,,Toen opeens in die Zoon mist pa Jackson Het zou zomaar een tweet kunnen zijn van een talkshowredactie: 'Gezocht: Mark Rutte-stemmer (M/V). Om vanavond in de uitzending te komen uitleggen waarom je op de man of zijn partij hebt gestemd.' Want in de digi tale kaartenbakken van talkshowredacties zit deze sub-groep overduidelijk niet. Ik heb ze althans af gelopen weken niet gezien. Ik heb wel heel veel discussies gehoord óver Rutte, onder meer bij Opi en M, met columnisten en politiek duiders die stellig wisten te beweren dat de populariteit van teflon-Mark aan het afbrokkelen was. Dat er iets aan het veranderen was in dit land. Dat zijn positie onhoudbaar was door de toeslagenaffaire. Terwijl de peilingen ondertussen iets totaal anders uitwe zen. Maar dat detail werd genegeerd. dat steevast van een VVD-partijprominent. En Richard Krajicek deed een dappere poging, kan ik me herinneren van Opi. Laat ik vandaag vriendelijk blijven: ik ga er niet vanuit dat er kwade opzet in het spel is. Maar wie regelmatig tv kijkt, kan niet an ders dan concluderen dat 'Hilversum' zo ongeveer het laatste rode bolwerk is van Nederland. Het is al vaker geconstateerd: de meeste mensen die daar de dienst uitmaken, voor en achter de schermen, zit ten in een bubbel van louter links stemmende mensen, veelal woonachtig in Amsterdam. Hebben weinig banden met de gewone man in een nieuw bouwwijk in Zoetermeer, Amersfoort of Meppel. Een cliché, ik weet het. Maar in elk cliché zit nu eenmaal een kern van waarheid. is tussen de media en de straat. Helaas is die twin tig jaar later allesbehalve gedicht. Even een paar voorbeelden van afgelopen tijd. Jinek had pas vijf BN'ers aan tafel die publiekelijk een stemwijzer invulden. Slechts bij één van hen kwam er géén GroenLinks uit. Gisteravond ging NTR-presenta- tor Andrew Makkinga in De Vooravond los op al die rechts stemmende mensen, alsof die een dood zonde hadden begaan. Terwijl het merendeel ge woon VVD kiest. Uiteindelijk moet Annabel Nan- ninga van het in zijn ogen zo verderfelijke JA21 dan zeggen dat ze in de Amsterdamse raad regelmatig met Sylvana Simons van Bij1 samenwerkt. ,,Want zo doen we dat in dit land.'' Laatste voorbeeld. Julia Wouters, oud-spindoc tor van de PvdA, was woensdagavond compleet van haar stuk bij Jinek van de winst van de VVD. „Iedereen was toch zo ontevreden?" Ja, als je de tv gelooft wel. Andere tafelgast Fred Teeven - de be kende VVD'er, daar was hij - antwoordde treffend: ,,Kennelijk is dat dus niet zo.'' Ik ben benieuwd of er de komende vier jaar iets gaat veranderen. Of dat ik dan weer een soortgelijk stukje schrijf. Quote van de dag Album van Diggy Dex Niels van der Laan (39): ,,Onze eerste werkdag, al ontkom je op zondag en maandag - eigenlijk ons weekend - ook niet aan onze groepsapp waar toch altijd wel iemand een artikel of een filmpje in dropt. Ik neem me voor om daar niet naar te kijken, maar dat lukt nooit." Jeroen Woe (39): ,,Ik geloof niet dat ik thuis zo'n leuk gezelschap ben op die zondag en maandag. Je denkt toch vaak al aan de uitzending." Van der Laan: ,,In andere weken dan deze zeven zijn we leuker. We zijn als mannen op een booreiland. Even weg." Woe: ,,We beginnen die ochtend vanuit huis. Samen met onze eindre dacteur Hans Riemens en schrijvers Peter Capel en Emilio Guzman." Van der Laan: ,,Gaan we sprinkha nen, een term uit De Kwis. Dan zetten we nieuwsfeitjes in een bestand waarbij we grappen of halve grappen bedenken. Zetten we plusjes achter grappen die we goed vinden." Woe: ,,Aan het einde van de dag heb ik meestal ontmeukdienst, zoals we dat noemen. Haal ik alle meuk eruit." Van der Laan: ,,Beginnen we 's middags en 's avonds aan het eind filmpje. Dat is wel eens lastig, ja, omdat je ingehaald kan worden door de actualiteit. Meestal hangen we dat op aan dingen die niet doorgaan." Woe: ,,Zoals het Songfestival dat vo- De deadline, de stress... er zijn momenten bij dat ik denk: is dit wel gezond? Nick staat voor de spiegel terwijl ik met een knot op mijn hoofd door het huis ren. MUZIEK Prince Jackson (24) heeft voor het eerst ge praat over zijn vader Michael Jackson. ,,Als kind begreep ik niet waarom mensen zo onder de indruk van hem waren", zegt hij in You- Tube-show The Mix. Hij mist zijn vader elke dag. Rechts Als er al ergens een tegengeluid klonk, kwam Sinds Pim Fortuyn weten we al dat er een kloof zaterdag 20 maart 2021 Diggy Dex brengt in sep tember zijn nieuwe album Carrousel uit en lanceerde giste ren alvast zijn nieuwe nummer Af en Toe van het album. Het is alweer drie jaar geleden dat Diggy Dex zijn laatste album uitbracht. MUZIEK Ontmeuken Dennis Jansen Van der Laan (links) en Woe in het decor van hun satiri sche zaterdagavondprogramma. foto annemieke van der togt Niels van der Laan (links op de grote foto) en Jeroen Woe bereiden Even tot Hier voor. FOTO'S PIM RAS 44 —Niels van der Laan - Kirsten Schilder geeft in de Koffietijd-rubriek 'Nou daaag' toe dat haar man best ijdel is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 24