II 23 WIELRENNEN MILAAN - SAN REMO Nu zijn favorietenstatus is gestegen tot ongekende hoogte kan Mathieu van der Poel vandaag in Milaan - San Remo alleen nog maar verliezen. En winnen op de Via Roma is al zo moeilijk. VANDAAG START 10.00 UUR TV EUROSPORT, VANAF 12.45 UUR maar wél zonder Milaan - San Remo op hun zegekroon. „Toeval", zegt Boonen geksche rend over het ontbreken van juist deze koers op zijn rijk gevulde pal- De eerste 150, 200 kilometer rij je alleen maar in het peloton en probeer je niet in slaap te vallen mares. Vaak genoeg was de Belg fa voriet, maar winnen deed hij nooit. ,,Ik was twee keer dichtbij, maar dat telt niet. De wedstrijd is lang, maar de finale is maar kort. Na 15 of 20 minuten is het klaar. Er zijn maar een paar momenten waar je iets kunt doen en je kunt niet corrige ren. Kiezen voor een aanval en daarna voor de sprint. Keuzes in de finale zijn bindend en daar kun je niet op terugkomen." Boonen geniet van de daden drang van Van der Poel. ,,Wat Mathieu momenteel doet, daar zijn geen woorden voor. Na Le Samyn, waar hij reed met een gebroken stuur, heb ik hem een bericht ge stuurd: 'Gij zijt geen gewone zot'. En dan die solo in Tirreno. Dat zal bij hem zorgen voor supercompen satie in Milaan - San Remo. Hij gaat een goede dag hebben." Maar topvorm alleen is niet ge noeg voor winst in San Remo, zegt Michael Boogerd. Na drie deelna mes hield Boogerd het voor gezien in de Italiaanse openingsklassieker, maar hij weet hoe het voelt om dé te kloppen man te zijn. Boogerd: ,,Milaan - San Remo is de moeilijk ste om te winnen. In 1999 had ik net Parijs - Nice gewonnen en had echt ambities om te winnen. Maar bergop werd ik eraf gereden door Mario Cipollini en Erik Zabel. Daarna was ik zo teleurgesteld en heb er nooit meer gereden. Die wedstrijd is zo apart. De Poggio op rijden na 280 kilometer, dat kun je nergens mee vergelijken.'' Paar kansen Door eigen toedoen is zijn favorie- tenstatus inmiddels tot zo'n hoogte gestegen dat Van der Poel eigenlijk alleen maar kan verliezen vandaag. Hij gaat er niet onder gebukt. ,,Ik heb in mijn carrière al vaker in die situatie gezeten. Daar lig ik niet wakker van. Ik probeer gewoon te winnen. En zo niet, dan heb ik nog een paar kansen in de toekomst. Maar ik ben realistisch genoeg om te weten dat er wedstrijden zijn die ik nooit zal winnen. Daar moet je eerlijk over zijn. De kans dat je niet wint, is nog altijd groter dan wel winnen.'' Zelfs bij Van der Poel. En al helemaal op de Via Roma. SUCCESSEN IN 2021 De finale van Milaan - San Remo ademt in alles de geest van Mathieu van der Poel. De beklim mingen van Cipressa en Poggio, de doldwaze afdaling met vaak een bloedstollende sprint als climax. Van der Poel is ervoor gemaakt. Op de fiets heeft hij zich misschien wel nooit beter gevoeld dan in deze we ken. Extra bonus: wind in de rug op de Poggio, wat gunstig is voor aan vallers. En ook de statistieken spre ken in zijn voordeel. Drie van de laatste vier winnaars van Milaan - San Remo hadden daarvoor al Strade Bianche gewonnen. Kan niet fout gaan, zou je zeggen. Maar geen wedstrijd is zo moei lijk te winnen als Milaan - San Remo. Van der Poel kan het weten. Vorig jaar finishte hij op twee se conden van winnaar Wout van Aert, kansloos als dertiende. Twee tellen in Milaan - San Remo voelen als een eeuwigheid. Van der Poel: ,,Het is een van de moeilijkste races om te winnen. Er zijn niet veel plekken waar j e iets kunt forceren.'' Van der Poel beschikt op de fiets over een onuitputtelijk wapenarse naal. Sprinten, klimmen, dalen en solo rijden. Maar hij weet dat de wegen die vanmiddag naar winst op de Via Roma leiden beperkt zijn. Vroeg aanvallen staat doorgaans ge lijk aan zelfmoord. „Meestal moet je wachten tot de Poggio. De Cipressa is te ver en het gaat te snel tussen Cipressa en Poggio. Nou is de Pog- gio ook weer niet zo steil. Zwaar, maar moeilijk om echt het verschil te maken. Je ziet vaak dat een jezelf een beetje aanpassen. Ik denk niet dat er al heel veel geslaagde on dernemingen zijn geweest van ver der dan de Poggio om San Remo te winnen. Je moet ook niet domme dingen gaan doen." Hall of fame Omdat winnen zo verschrikkelijk moeilijk is, leest de erelijst van La Primavera als een soort hall of fame voor wielrennen. Eenzaam aan de top staat Eddy Merckx met zeven zeges, maar nagenoeg alle winnaars aan de Italiaanse bloemenrivièra zijn renners van statuur. Tegelijker tijd is de lijst met verliezers op de Via Roma misschien nog wel impo santer. Niemand zal betwisten dat Tom Boonen, Philippe Gilbert en Peter Sagan grote kampioenen zijn, groepje naar de streep gaat. In de sprint wint vaak de sterkste en niet zozeer de snelste." Wachten, het is tegen zijn aan vallende natuur in. Het maakt dat Milaan - San Remo niet tot zijn fa voriete wedstrijden hoort. ,,Het is lang. De eerste 150, 200 kilometer rij je alleen maar in het peloton en probeer je niet in slaap te vallen." Van der Poel zal tactischer moeten rijden dan hem lief is. Zijn zege in Strade Bianche is het bewijs dat hij dat kan. Het karakter van Milaan - San Remo vraagt dat nog meer, zo denkt Van der Poel. ,,Ik zou graag hebben dat het een open koers is natuurlijk, maar sommige wed strijden zijn dat nou eenmaal niet. Het is heel moeilijk om daar veran dering in te brengen. Dan moet je zaterdag 20 maart 2021 'Winnen is hier gewoon ontzettend moeilijk' - Mathieu van der Poel Sprintzege in etappe 1 in de UAE Tour. FOTO COR VOS De zege in Strade Bi- anche maakte veel in druk. FOTO COR VOS De snelste in etappe 3 van de Tirreno-Adria- tico. FOTO COR VOS Bekroning van mon stersolo in vijfde etappe Tirreno. foto epa Daan Hakkenberg Milaan Mathieu van der Poel in Mi laan - Sen Remo vorig jaar. De koers behoort niet tot de favorieten van de Neder lands kampi oen, omdat hij er veel tacti- scher moet rij den dan hem lief is. Zijn winst in de Strade Bi- anche heeft echter aange toond dat hij dat kan. Van daag is Van der Poel de favo riet. FOTO COR VOS FEwrx-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 23