Ook nu redden ze PSV mist al een hele tijd iets als het speelt 18 Nog één kans krijgt PSV dit seizoen om eindelijk weer een eredivisietopper te winnen. Morgen wacht AZ, de belangrijkste concurrent voor plek 2. Waarom worstelt PSV nu al 15 wedstrijden lang tegen Ajax, Feyenoord en de Alkmaarders? y @sjoerdmossou COLUMN SJOERD MOSSOU Directeur Mark Koevermans staarde diep be droefd uit de ramen van het Maasgebouw. Het leek verdorie wel een scène uit een rampenfilm met Bruce Willis, een paar minuten voor Armageddon. Na bijna vijf minuten traag voorbijtrekkende treurnis zou je als Feyenoord-fan spontaan naar de Willemsbrug lopen met een touw om je nek, maar dat is nou net niet de bedoeling: liever brengt u eerst grootmoedig uw geld naar Feyenoord. Om de coronacrisis het hoofd te bieden, hoopt de Rotterdamse club zo weinig mogelijk terug te geven van de vijftien miljoen euro die het incas seerde van seizoenkaarthouders en zakelijke part ners, na bijna een heel seizoen zonder publiek. Feyenoord heeft al dat geld domweg niet meer in kas. Koevermans keek daarom nederig smekend in de camera: help ons. Ergens was dat ook wel dapper. De directeur had ook John de Wolf, Peter Houtman en Bennie Wijnstekers op kunnen lijnen voor een hartver warmende geen-woorden-maar-daden-bood schap, maar Koevermans besloot zélf zijn verant woordelijkheid te nemen. De eindverantwoordelijke voor het dagelijks beleid bij Feyenoord stapte naar voren en sprak deemoedig de mensen toe. Het bijkomende pro bleem werd al snel helder. Feyenoord zit zo hopeloos vast in zijn eigen chagrijn en cynisme, dat de bood schap van Koevermans eer der werd verfoeid dan omarmd. Begrijpelijk: de clubleiding haalde in ja nuari nog een dikke spits uit Argentinië nota bene, in totaal voor een tonnetje of acht. Of de spelers wel een loonoffer willen brengen, is nog maar ern stig de vraag. Deze week verzond hoofd opleidingen Stanley Brard een mailtje naar een jeugdtrainer die hij ei genlijk weg wilde sturen, per abuis, als treffend voorbeeld van het diepgewortelde amateurisme binnen de club. Over alles waar je binnen een voetbalclub een conflict kunt hebben, bestaat bij Feyenoord wel een conflict. Nu hebben vrijwel alle clubs grote problemen door de coronacrisis, Feyenoord is bij lange na de enige niet, maar toch. Je moet het maar durven: twintig jaar lang geld in de oneindig diepe put van een nieuw stadion gooien, en daarna je hand op houden bij je supporters. In 2017 nog kampioen worden, de Champions League halen, en kort daarna tot de ontdekking komen dat al het geld op is. Je eigen supporters beloven dat ze heus hun geld terugkrijgen - later, straks - om tot de conclusie te komen dat je vergeten bent dat geld te reserveren. Een jaar lang amper iets aan je fans laten horen, behalve dan wat lullige sponsormailtjes en fan- shop-aanbiedingen, om vervolgens een zwaar mo reel beroep te doen op precies diezelfde mensen. Het goede nieuws: Feyenoord zal ook deze keer gered worden. Je zou denken dat de loyaliteit van voetbalfans begrensd is, maar het tegendeel is waar, gek genoeg. Het is wat populair te zeggen dat voetbalclubs van de supporters zijn, of horen te zijn - maar deze crisis bewijst dat dat echt zo is. Een jaar niks laten horen, dan je hand ophouden: je moet het maar durven Blaszka mist kans op Spelen Robben traint weer mee Van topper naar topper toewerken. Er was een tijd dat PSV dat uitste kend kon. In het laatste kampioens jaar werd de platte kar zelfs uit de schuur gereden na een week waarin de club achter elkaar won van Ajax en AZ. Dat was in april 2018. Met over die twee wedstrijden bekeken de ecla tante doelcijfers van 6-2. Ajax en AZ werden in datzelfde jaar nog een keer verslagen, maar vervolgens stokte de zegereeks. Sterker: inmid dels wacht PSV al liefst 15 duels op overwinning in een binnenlandse topper. Morgen is de laatste kans van dit seizoen om het tij te keren. Na het bezoek aan AZ in de 27ste speel ronde zijn voor PSV de 'topaffiches' op. Juist een blik op de laatste zege in Alkmaar uit 2018 legt iets bloot van wat PSV toen had en wat het gaandeweg is verloren. In één zin: het vermogen om in toppers een beslissende punch uit te delen, zelfs al is dat soms zwaar tegen de ver houding in. AZ leidde die avond in 2018 met 2-0, toen er bij PSV twee Latino's MIS GEEN GOAL VAN AZ-PSV opstonden. Eerst maakte Gastón Pereiro met een individuele klasse- flits 2-1. Kort daarna liep Hirving Lozano bij een terugspeelbal door op Marco Bizot. Dat ging in een soort van instinctieve reflex, zoals de Mexicaan dat vaker deed bij kee pers. Bizot schrok en trapte de bal zo tegen Lozano aan: 2-2. Weer iets later maakte Marco van Ginkel de winnende 2-3 uit een penalty. Flegmatiek Het zou onzin zijn om te beweren dat PSV Pereiro en Lozano nu mist als dé bepalende schakels. Zeker Pe- reiro was zo flegmatiek dat hij ook vaak genoeg niet thuis gaf in wed strijden. Maar wat wel zo is: juist in toppers leefde de Uruguayaan vaak op. Zoals gold voor bijna alle La tino's die al bij PSV speelden. Latijnse klasse en temperament, dat zit tegenwoordig in grote mate in de selectie bij Ajax. Spelers als Martinez, Alvarez en Tagliafico, in combinatie met de samba in de heupen bij Antony en Neres. Zoals Ajax de laatste jaren met een groter budget ook iets anders van PSV suc cesvol kopieerde: het samenstellen van een uitgebalanceerde selectie in leeftijdsopbouw. Beroerde reeks Maar daarom hoeven ze in Eindho ven nog niet zo'n beroerde reeks te hebben tegen Feyenoord en AZ. Die andere twee concurrenten, die een stuk minder kapitaalkrachtig zijn. Wat het ook is: PSV bouwde ja renlang op het pragmatisme van trainer Phillip Cocu. Zeker in top pers was zijn devies: inzakken als team, compact spelen, slim counte ren en desnoods vijfverdedigers op het eind om de zaak op slot te gooien. Bij dat pragmatisme hoorde bovendien de lange bal op Luuk de Jong. Die trap op de kopsterke spits bood PSV altijd een uitweg. Tegen AZ bracht Cocu een keer een vijfde verdediger bij een 1-0 voorsprong in eigen huis. Het was nog ruim voor tijd en veel van de 30.000 PSV-fans reageerden met af- zaterdag 20 maart 2021 GO Feyenoord zit, zoals dat zo mooi heet, in zwaar weer. Om die beeldspraak extra kracht bij te zetten, publiceerde de club deze week een stemmig filmpje met donkere wolken, dreigend opeengepakt boven de Kuip. WORSTELEN Jessica Blaszka (28) heeft haar eerste kans op plaatsing voor de Olympische Spelen laten liggen. Ze verloor in de kwartfinales van het Euro pese kwalifi catietoernooi in Boedapest met 14-3 van Stalvira Ors- joesj uit Rus land. Blaszka had de finale in de klasse tot 53 kilo moeten halen. VOETBAL Arjen Robben heeft de groepstrai ning bij FC Groningen weer voor zichtig opge pakt. „Arjen heeft weer een paar mo mentjes mee gedaan'', zei trainer Danny Buijs op het clubkanaal van de Gro ningers. Rob ben (37) deed in oktober vorig jaar voor het laatst mee bij Groningen. O a 0) Topclub wint Maarten Wijffels Eindhoven Ga naar de app of de website van deze krant, installeer gratis Goal Alert en ontvang tijdens wedstrijden binnen 5 minuten een melding én een video van elk doelpunt. De laatste vijftien keer dat PSV tegen AZ, Ajax of Feyenoord speelde, won de ploeg geen enkele keer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 18