'Ik wil mensen coachen en ze beter leren beleggen' IRENE VAN DEN BERG 14 Beleggen op de beurs is helemaal hip. Elke dag melden honderden nieuwe beleggers zich op de beurs. En vooral jongeren weten de weg te vinden. 1^ POPULARITEIT STIJGING Toen ik vijftien jaar geleden voor mezelf begon, sloot ik direct een arbeidsongeschikt heids- en ziektewetverzekering af. Werken als freelance journalist is geen grandioze vetpot, dus ik kan het me niet permitteren om veel in komen te missen. En bij iedere griep mijn hand bij mijn man ophouden, wil ik niet. Geloof het of niet, ik ben sindsdien niet één dag ziek geweest. Daar wil ik mezelf niet voor op de borst kloppen, ik ben gezegend met een goede gezondheid. Of wacht, misschien wil ik dat wel. Want ik ben ook gewoon niet flauw aange legd. Buik- of hoofdpijn? Ik slik wat paracetamolletjes en zorg ervoor dat ik mijn deadlines haal. Maar een goede gesteldheid en een gezond arbeidsethos zijn dezer dagen niet genoeg om aan de slag te kunnen. Ik heb ook tijd nodig die ik kan vrijmaken om te werken. Daar voor is het weer belangrijk dat mijn dochtertje naar school gaat. En dat is, zelfs nu de scholen weer open zijn, een groot probleem. Ouders krijgen op dit moment 1001 redenen te horen waarom hun kind niet naar school mag: hun kind heeft een snotneus en moet getest worden, de leraar heeft een snotneus en moet getest worden, het kind van de leraar heeft een snotneus en moet getest worden, een kind in de klas heeft corona en de rest moet in quarantaine, de leraar heeft corona, het kind van de leraar heeft corona, hun kind heeft nauw contact gehad met iemand die corona heeft, het KNMI geeft code rood of oranje af omdat het sneeuwt of ijzelt, het KNMI geeft code rood of oranje af omdat het mistig is, het is de zoveelste studiedag of de leraar is ziek, zwak of misselijk en er kan geen vervanging worden geregeld. En dan vergeet ik er vast nog een paar. Scholen en overheid vragen om 'flexibiliteit' van kinderen en ou ders. Ik doe mijn best. Maar weet je wat het probleem is? Met flexibili teit kan ik mijn rekeningen niet betalen. Ik vind het belangrijk om financieel onafhankelijk te zijn van mijn man, ook als voorbeeld naar ons dochtertje. Maar de ongemakke lijke realiteit is dat ik financieel afhankelijk ben van haar school. Iedere dag dat mijn dochtertje geen les op school krijgt, voel ik direct in mijn portemonnee. Die na twee schoolsluitingen toch al niet meer zo vol zit. wordt de verplichte arbeidsonge schiktheidsverzekering voor zelf standigen weer van stal gehaald. Het staat zo ver af van de problemen waar ik zelfstandigen met jonge kin deren op dit moment mee zie wor- Wat het probleem is? Met flexibiliteit kan ik mijn rekeningen niet betalen stelen. Zij hebben veel meer baat bij een mijn-kind-kan-weer-eens-niet- naar-school-verzekering om hun inkomen op peil te houden. Aangezien die er toch niet gaat komen, wil ik nog een paar andere puntjes meegeven voor de formatie. Ik denk aan meer sneltesten op scholen en flexibele kinderopvang, maar bovenal een oplossing voor het lerarentekort. Het is voor kinderen belangrijk dat ze naar school kun nen en voor ouders dat ze kunnen werken. Want dat mijn financiën afhankelijk zijn van het aantal ziek meldingen van de leraar, vind ik een heel ongezonde situatie. Ahold Delhaize Philips ING Peet Vogels uim 1,75 miljoen huishoudens inves teren inmiddels in aandelen, blijkt uit een peiling van on derzoeksbureau Kantar. Dat is zo'n 250.000 meer dan een jaar eerder. Beleggen is nu popu lairder dan in de late jaren 90 van de vorige eeuw. Dat was de tijd van de 'camping rally'. De mobiele telefoon was in opmars en in de doorgaans rustige zomermaanden werd er juist flink gehandeld op de beurs. De reden zou zijn dat particuliere beleggers vanaf de camping massaal orders inlegden bij hun brokers. De populariteit van beleggen zakte in toen in 2000 de internetbubbel barstte en beleggers enorme verlie zen leden. De particuliere belegger verliet de beurs met de staart tussen de benen. Nu is beleggen weer hele maal op de weg terug. ,,De nieuwe instroom aan beleggers is veelal jon ger en vaker vrouw'', zegt Reg van Steen van Kantar. ,,Dat is een nieuwe trend. Vrouwen zijn onafhankelijker dan vroeger en nemen zelf de finan ciële teugels in handen.'' Dat is een kentering ten opzichte van vroeger. Wie pakweg twintig jaar geleden naar de toen populaire Dag van het Aandeel ging, een beurs waar aanbieders van beleggingspro ducten zich aan het publiek presen teerden, zag voornamelijk oudere mannen en echtparen op leeftijd rondlopen. Dat jongeren zich op beleggen Veronique Estie (25) storten, heeft verschillende redenen. Zelf een buffer opbouwen is steeds meer een noodzaak en beleggen is veel gemakkelijker en goedkoper ge worden dankzij ontwikkelingen als de beleggingsapps op de smart- phone. De lage rente speelt ook een rol. Op een spaarrekening wordt je geld ge garandeerd minder waard, dus is be leggen het enige alternatief. Maar jongeren kijken ook naar de lange termijn. ,,De verzorgingsstaat wordt steeds verder uitgekleed. Jongeren zien dat ze zelf moeten sparen voor bijvoorbeeld een pensioen, of de mo gelijkheid er een jaartje tussenuit te Jongeren zien dat ze zelf moeten sparen voor bijvoorbeeld een pensioen gaan'', zegt Peter Siks, beleggingstrai ner bij Binck Bank. De online broker ziet een groei van het aantal jonge beleggers. Brokers als BinckBank en DeGiro, die de schakel vormen tussen de be legger en de beurs, hebben beleggen voor het grote publiek bereikbaar ge maakt. Door lage kosten te rekenen, werd beleggen voor grote groepen in teressant. Bovendien kregen beleg gers via deze bedrijven toegang tot buitenlandse beurzen. Een aandeel Tesla kopen werd net zo gemakkelijk als een aandeel ING. @ivandenberg iipiBaa Financieel van schoo Bij de formatie gaat het straks vast ook over zzp'ers. En dan Reageren? economie@ad.nl Irene van den Berg is journalist en columnist, gespecialiseerd in financiële psychologie. Zij probeert ons economische gedrag te verklaren. O zaterdag 20 maart 2021 Moederbedrijf van AH draait niet alleen in Nederland, maar ook in Bel gië uitstekend. Bedrijf lijkt te profiteren van komst voorma lige dochter Sig nify naar de AEX, a.s. maandag. Bodemonder zoeker verliest onder druk van zwakkere olie prijs. Negatieve in vloed van besluit kapitaalversoe peling voor VS- banken niet te verlengen. a> E o GO De belegger Amsterdam - Peter Siks, beleggingstrainer bij Binck Bank Veronique Estie (25) mag zich al een erva ren belegger noemen. ,,Ik begon in maart 2019. Ik heb de beurs zien stij gen en de krach van maart 2020 meege maakt. Ik weet nu dat er risico's zijn.'' Haar vader zette haar aan tot be leggen. ,,Ik vond het heel spannend. Ik begon met 100 euro en keek goed wat er ge beurde. In de loop van de tijd heb ik mijn ver mogen uitgebreid. Na de krach in maart vorig jaar heb ik bijgekocht.'' Door de coronacrisis werd haar tijdelijke con tract bij Heineken niet verlengd. Ze zag dat het verstandig is een fi nanciële buffer te heb ben voor slechte tijden én dat beleggen steeds meer een item werd onder vrienden en leef tijdgenoten. „Verschil lende vriendinnen vroe gen me om advies. Ik merkte dat informatie over de beurs en beleg- gen heel saai is. Daarom ben ik zelf een blog begonnen met een luchtige toon.'' Inmiddels heeft Vero nique al 9000 volgers en onderzoekt ze of ze geld kan verdienen met haar site. ,,Ik ontwikkel een product waarmee mensen beter leren be leggen. Ik wil mensen coachen met vragen als: waar begin je en hoe bouw je een goede beleggingsstrategie op?''

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 14