II Fitland bouwt hotel met 89 kamers in Goes 6 zaterdag 20 maart 2021 REIMERSWAALS DORP OVER 'BOERE JOOSJE', DE JUFFROUW EN DE DUIVENMELKER Eigenlijk wilde Rinus Sinke uit Oostdijk geen boeken meer schrijven. Na drie boeken over boerderijen was het genoeg geweest. Maar het bloed kruipt waar het niet gaan kan en nu is er dus toch een vierde boek van zijn hand verschenen. Een boek over het verleden en heden van 'zijn' Oostdijk. ^^^goen ik hieraan begon dacht ik dat het niet zo groot zou worden", vertelt Sinke. ,,Maar het werd steeds groter." In het boek staan prachtige verhalen over de inwoners van het dorp. Neem bijvoorbeeld het verhaal over boere Joosje. De man die het langst in boerendracht liep en die een zeer bekend figuur was in het dorp. Joost Sinke (zoals hij eigen lijk heette) werd in 1887 in Oost- dijk geboren en bleef heel zijn le ven in het dorp wonen. Hij was landbouwer en fruitkweker. Al jong werd hij weduwnaar en nadat zijn dochter trouwde, woonde hij bij haar in. Hij werkte tot op hoge leeftijd in zijn boomgaard. Landmijnen Maar ook Piet Philipse en zijn vrouw waren bekende Oostdijke- naren. Fruitteler Philipse demon teerde in de oorlog landmijnen en tijdens de Watersnoodramp redde hij het leven van vele dorpsbewo ners. Met een lang touw rond zijn middel waadde hij door het water om mensen uit hun huizen te ha len. Zijn vrouw (de 'juffrouw' zo als iedereen haar noemde) werkte in het onderwijs en dirigeerde het zangkoor op het dorp. ,,Het zangkoor was ontzaglijk groot voor zo'n klein dorp", vertelt Sinke. ,,En daar zat iedereen bij, maakte niet uit van welke stro ming je was. Op Oostdijk is het nooit van 'die is daarvan'. Iedereen wordt in zijn eigen waarde gela ten." Wie het boek leest, ziet dat opvallend veel mensen hun hele leven in het dorp wonen. ,,Een Oostdijkenaar is moeilijk te ver plaatsen", zegt Sinke. ,,Daarom is het zo jammer dat er geen ruimte genoeg is. Je moet eigenlijk voor je normale aanwas huisjes hebben", zegt het voormalig raadslid. In het boek is niet alleen maar aandacht voor het verleden. Ook de huidige bewoners komen aan bod. Neem het portret van duiven melker Piet Neels, het verhaal over het gezin Jansen dat in 1989 in het dorp kwam wonen en zelfstandig vrachtwagenchauffeur Gerbert van Koeveringe die door Europa rijdt met zijn blauw-rode vracht wagen. Paardenknecht Voor Sinke zelf zijn de verhalen over de zeer actieve jeugdclub, de geschiedenis van de dorpswinkel Op Oostdijk wordt iedereen in zijn eigen waarde gelaten en het verhaal van paardenknecht Harthoorn de pareltjes. Harthoorn werd paardenknecht bij zijn opa en is daar altijd blijven werken en kreeg op het laatst de kleine, ge makkelijke klusjes. Noodzakelijk, vertelt hij. ,,Want toen had je nog geen AOW." Sinke heeft bij het samenstellen van het boek hulp gehad van Sjaak van Loo. Hij heeft nieuwe foto's gemaakt en stapels oudere foto's gedigitaliseerd. ,,Het was voor mij geen gemakkelijk boek om te ma ken", vertelt Sinke. ,,Ik vond het moeilijker dan de boerderijenboe- ken." Sinke wilde een zo compleet mogelijk boek maken en dat maakte het ingewikkelder. Een nieuw boek staat ook al weer op stapel. Maar daarvoor steekt hij het kanaal over richting Kapelle. Het gebouw vormt als het ware het derde deel van Westerschans, het plan aan het kanaal, nabij de ring- brug. Eerder verrees al een gebouw waarin onder meer supermarkt Al bert Heijn en een groot aantal huurappartementen zitten. Pal er naast is een tweede pand met win kelruimtes en koopappartementen zo goed als klaar. Met de komst van het hotel wordt de bebouwing van de kavel voltooid. Ouderwets polderen Het enkele jaren geleden vastge stelde bestemmingplan bood ruimte voor een hotel met maxi maal tachtig kamers. Dat vond Fit- land, dat even verderop aan het Geldeloozepad al een sportschool met wellnessfaciliteiten heeft, wat weinig. Daarom ligt momenteel een aangepast bestemmingsplan ter inzage dat de bouw van negen extra kamers toelaat. ,,Eigenlijk hadden we nog wel iets meer ge wild, maar hier kunnen we zeker mee uit de voeten'', zegt Fitland-ei- genaar Maarten van Kampen. ,,Het is het resultaat van ouderwets pol deren.'' Fitland richt zit met het hotel op zakelijke klanten, duikers en men sen die gebruik maken van de well- nessvoorzieningen aan het Gelde- Eigenlijk hadden we nog wel iets meer gewild, maar hier kunnen we zeker mee uit de voeten loozepad. Die worden volgens Van Kampen uitgebreid met onder meer buitencabines en een soort zwemvijver met faciliteiten erom- heen. Op een braakliggend stuk grond achter het gebouw van Fit- land wordt bovendien een parkeer plaats aangelegd waar ook de gas ten van het hotel hun auto kunnen parkeren. Dat is nodig, omdat in Westerschans, waar dus ook de Al bert Heijn en andere winkels zit ten, anders te weinig parkeerplek ken zullen zijn. In het toekomstige hotel komen overigens ook nog ruimtes voor een winkel en een horecavoorziening. Kamers in de verkoop De toekomstige hotelkamers wor den verkocht aan particulieren, zo als dat ook vaak met huisjes op va kantieparken gebeurd. Fitland gaat ze vervolgens verhuren. Omdat het volgens Van Kampen om relatief luxe kamers gaat, zijn ze ook ge schikt voor een wat langer verblijf. De bouw van het complex, waarin dus ook nog veertien koopapparte menten komen, is een samenwer king tussen Fitland, woningcorpo ratie Beveland Wonen en bouwbe drijf BVR-groep. Van Kampen hoopt dat de bouw eind dit jaar kan beginnen. Het hotel kan dan wel licht eind 2022 de deuren openen. Groei aantal hotelkamers Het aantal hotelkamers in Goes groeit hard. Onlangs opende een hotel in het oude manhuis en eer der realiseerde Slot Oosteinde al hotelkamers in de oude pastorie aan de Singelstraat. Ook Katoen aan het Bleekveld krijgt er hotelka mers bij. Oostdijk heeft nu een eigen boek Melita Lanting Oostdijk Rinus Sinke met zijn nieuwste boek over Oostdijk. foto sandra schimmelpennink -Rinus Sinke, auteur Het boek Oostdijk en omgeving is uitgegeven door Van Velzen bv en is voor 24,50 euro te koop bij de Zeeuwse boekhandels (ISBN 978-90-70697-59-4). Fitland hoopt nog dit jaar te kun nen beginnen met de bouw van een 89 kamers tellend hotel in het plan Westerschans in Goes. In het complex komen ook veer tien koopappartementen. Rob Paardekam Goes -Maarten van Kampen, eigenaar Fitland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 131