EUWS 11 VERENIGDE STATEN MIGRANTENSTROOM ,c - w %sf' - Terwijl een nieuwe groep migrantenkinderen zich meldt aan de Amerikaanse zuidgrens, zijn daar de puinhopen van de Trumpjaren nog niet opgeruimd. Advocaten speuren in Midden-Amerika naar zo'n vijfhonderd zoekgeraakte ouders. zo'n 11 miljoen immigranten zonder verblijfspapieren te legaliseren en het haperende immigratiesysteem gron dig te hervormen. Maar dat lijkt on haalbaar, omdat Republikeinen in de Senaat zo'n vergaande immigratie- wet kunnen blokkeren. Intussen melden zich recordaan tallen nieuwe migranten aan de zuidgrens, onder wie veel alleen rei zende kinderen, soms pas 6 of 7 jaar oud. Dat komt door groeiende ar moede, geweld en natuurrampen in Midden-Amerika. Bovendien hebben migranten het idee dat ze onder Bi- den goede kansen hebben om de VS in te komen. Mensensmokkelaars wakkeren dat beeld graag aan. Echt veel is niet veranderd. Van wege het coronavirus worden vol wassen grensoverstekers nog steeds per ommegaande het land uitgezet. Maar dat geldt niet voor alleen rei zende minderjarigen. Nu komen zo veel tieners alleen asiel aanvragen dat ook Biden er niet aan ontkwam een omstreden Texaans tentenkamp uit de Trumpjaren te heropenen. Kinde ren van 13 tot 17 jaar die alleen de grens zijn overgestoken worden er tot 30 dagen ondergebracht, meestal tot ze naar een familielid in de VS kunnen. Er zijn voetbalvelden en kla slokalen, maar ze mogen het deten tiecentrum niet uit. Het is soms een dag rijden naar een af gelegen dorp in Honduras, Guate mala of El Salvador, met niet meer dan een naam, een oud adres of een globaal idee van de ge meente waar een vader of moeder zich zou moeten bevinden. Zo speu ren mensenrechtenactivisten in Mid- den-Amerika nog altijd naar de va ders en moeders die door de regering Trump aan de Amerikaanse grens van hun kinderen zijn gescheiden. Trumps grensbeleid zorgde in 2018 voor grote woede in de VS toen opna mes naar buiten kwamen van hui lende kinderen in detentiecentra. Ze leefden op betonnen vloeren en za ten opgesloten achter gaas. Strikt ge scheiden van hun ouders, die zonder toestemming de VS waren binnenge komen en elders werden onderge bracht. Het was wel eens eerder ge daan door president Obama, maar nu werd het structureel, een maatregel bedoeld om migranten af te schrik ken. Na zes weken moest Trump de maatregel grotendeels weer intrek ken onder druk van boze burgers. Maar waar al die kinderen en ou ders los van elkaar naartoe waren ge stuurd was niet goed geregistreerd. Onder Trump werden aan de grens zo'n 5500 kinderen weggehaald bij familie. Meer dan 1400 ouders wer den het land uitgezet terwijl hun kinderen achterbleven in pleegge zinnen, opvanghuizen of bij familie leden in de VS. Veel gezinnen zijn nooit herenigd, en 499 ouders zijn drie jaar later zelfs onvindbaar. Afgelegen Jeremy McLean, advocaat van Justice in Motion, een Amerikaanse organi satie die migranten bijstaat, pro beerde in Honduras met lokale men- senrechtenverdedigers verloren ou ders op te sporen. ,,We reisden letter lijk van de ene kant van het land naar de andere, naar een afgelegen dorp in de bergprovincie Olancho, over zandwegen, door rivieren, zonder straatnamen of huisnummers." Het zoeken is extra lastig, vertelt hij, omdat de ouders vaak doodsbang zijn voor de criminele bendes die ze probeerden te ontvluchten. Sinds ze zijn teruggestuurd naar hun geboor teland, houden ze zich dus schuil. ,,We vragen rond, en hopen maar dat t Intussen melden zich recordaantallen nieuwe migranten aan de zuidgrens van de Verenigde Staten we op de juiste plek zijn en dat men sen ons genoeg vertrouwen om in formatie te geven", schetst McLean. Joe Biden zette onlangs een taskforce op om de migrantengezin nen die onder zijn voorganger uit el kaar gehaald werden alsnog te her enigen. Actiegroepen als Justice in Motion willen dat Biden de ouders toestemming geeft om terug te ko men naar Amerika en daar te blijven met hun kinderen. Ze hopen ook op een schadevergoeding voor getroffen gezinnen. Minister van Binnenlandse Veilig heid Alejandro Mayorkas gaf inmid dels aan dat het Witte Huis bekijkt of het de gezinnen inderdaad verblijfs- papieren kan geven. Maar makkelijk is dat niet, in het Amerikaanse poli tieke landschap. Immigratie begint een hoofdpijndossier te worden voor Biden. Hij heeft grootse plannen om Terugzien Sommige kinderen die door Trumps regering bij hun ouders werden weg gehaald zullen hen nooit terugzien, vreest Jeremy McLean. ,,Dit zijn de mensen die we tot nu toe niet heb ben kunnen bereiken, en we werken hier al drie jaar aan. Dus het is heel waarschijnlijk dat we ze niet zullen vinden." Mogelijk hebben sommigen onder de radar zelf weer contact met hun kind kunnen leggen, maar voor de meesten is het onmogelijk geweest om informatie te krijgen. ,,Het was voor ons al heel moeilijk om dit pro bleem te overzien, laat staan voor ouders. Het gebeurde ons een paar keer dat de overheid zei: o wacht, we hebben hier nog een lijst met wat contactgegevens, die waren we ver geten." Ouders die gelokaliseerd worden in een thuisland hebben hun leef situatie vaak niet zien verbeteren. Soms willen ze niets liever dan bij hun kinderen zijn en vragen ze dus om de kinderen ook terug te sturen, maar er zijn ook vaders en moeders die ervoor kiezen hun kinderen in de VS te laten. Soms kan dat bij familie, maar ook als kinderen bij onbekende pleeggezinnen zijn beland maken ouders soms die keuze - hun kinde ren zijn hoe dan ook beter af in Ame rika, concluderen ze. zaterdag 20 maart 2021 Een klein meisje huilt als haar moeder wordt gefouilleerd bij de Mexicaans-Ameri kaanse grens, foto V -- 1vr- W# 'v^,. nog altijd open zenuw in Amerika Karlijn van Houwelingen New York Migranten uit Mid den-Amerika worden opgevangen door Amerikaanse grens wachten en naar de tentiecentra overge bracht, omdat hun pa pieren vaak niet op orde orde zijn. fotos REUTERS, GETTY IMAGES

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 11