TOPBOEKEN INTERVIEW Ondanks de vele geschrapte koersen, schreef sport journalist Thijs Zonneveld in 2020 gewoon door. Zijn columns werden gebundeld in Altijd koers. ,,Ik heb mijn bijdrage aan de wereld wel flink gerelativeerd.'' GERDA IGEWIKKI Journalist en voormalig beroeps renner Thijs Zonneveld (40) blikt in zijn verzameling columns Altijd koers terug op een raar wielerjaar. Omdat wedstrijden werden afgelast en ook rijden in recreatieve pelotonnetjes door de polders werd verbo den, verrezen spontaan competities op de hometrainer. Profs en recreanten begonnen daarin tegen elkaar te fietsen. De home trainer op zolder, in de kelder of op het balkon. Omdat Zonneveld niet veel anders had om over te schrijven, deed hij daar verslag van. Ook vinden we Zonneveld vaak terug in een joggingbroek op de bank voor de buis om oude koersen terug te kijken. Wedstrij den dus waarvan de winnaar al bekend is. Milaan-San Remo uit 2011 bijvoorbeeld. „Eindelijk iets om je op te verheugen.'' ,,Ik ben blijven schrijven, maar ik heb mijn beroep en mijn bijdrage aan de wereld die maanden behoorlijk gerelativeerd. Sport was op dat moment totaal onbelangrijk. Mijn vrouw is ook journalist en we moch ten onze kinderen naar school brengen omdat onze beroepen tot de vitale beroe pen behoren. Maar daar hebben we in die eerste lockdownperiode geen gebruik van gemaakt. We vonden de beroepen van verzorgend personeel, arts en politie een stuk belangrijker.'' ,,Er waren geen nieuwe wedstrijden om naar toe te leven, dus keken we met z'n allen uit naar oude koersen. De kijkcijfers waren hoog. Wielrennen leent zich geluk kig goed voor terugkijken. Je weet de uit slag al, maar nu ken je ook de achtergrond verhalen erbij: die heeft doping gebruikt, die renners hadden een hekel aan elkaar. Maar het was natuurlijk vooral troost-tv. Zeker mannen kijken naar topsport om hun emoties te beleven. Jammeren, vloe ken, tieren. Ik ben net zo. Ik heb het nodig. Wielrennen is trouwens een echte tele- visiesport. Toen er later in de zomer weer werd gekoerst, maar zonder publiek, bleef de sport overeind. We hebben het publiek niet gemist, zoals bij voetbal. Dat is de grote verrassing van het afgelopen jaar.'' ,,Ik vroeg me al meteen af of het slim was de Tour door te laten gaan. Op elke col stonden duizenden mensen te juichen zonder mondkapje op. Onverantwoord. 32 Lezen Ruben Hofma over de bestsellers van Boekhandel Novita in Bennekom (en drie tips). BESTSELLERS Jan Brokken De tuinen van Buitenzorg ,,Een vlot neergepende, zorgvuldig onderzochte geschiedenis." (Atlas Contact, €23) Lale Gül Ik ga leven ,,Gül deed een boekje open over leven in een streng islamitisch milieu. Dapper. En goed geschreven.'' (Prometheus, €20) Gerda Blees Wij zijn licht ,,Met deze mooie roman won Blees de Nederland se Boekhandelsprijs 2021.'' (Podium, €23,50) AANRADERS Mark Lynas Zes graden „Hierna begrijp je waarom we de opwarming van de aarde zo veel mogelijk moeten voorkomen.'' (Jan van Arkel, €19,95) Jón Kalman Stefansson Het geknetter in de sterren ,,Weer een poëtische roman van deze IJslander. Om langzaam te lezen.'' (Ambo Anthos, €22) Floortje Scheepers Mensen zijn ingewikkeld ,,Een vlot en sterk pleidooi tegen labeltjes die worden geplakt op alles wat niet de norm is.'' (De Arbeiderspers, €22) JAN BROKKEN Sjg De tuinen van Buitenzorg jJ6o «Ojlmort Stefónssoo Het geknetter l. in de sterren 53$ 'Wielrennen terugkijken is troost-tv' TEKST MAAIKE LANGE FOTO MARCO OKHUIZEN Heb jij je nog wel wielerjournalist gevoeld in die eerste coronamaanden waarin alle wedstrijden werden afgelast? Plotseling lag je uren voor de televisie naar oude wielerkoersen te kijken. In de nazomer ging de Tour de France alsnog door en iedereen wist dat publiek daar niet tegen te houden was. Heb jij niet gedacht: dit is belachelijk, ik ga er niet naartoe?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 112