II 9 RAMPJAAR CDA Momenteel is het CDA-verhaal mij ook niet helder. Wat wil de partij nou? tief. Die laatste twee pluspunten werden bepaald niet verstopt: Hoekstra refereert te pas en te onpas aan zijn verloofde Lise- lot en in campagnefilmpjes wordt de CDA-leider neergezet als een Elfsteden- held, soepel glijdend over het natuurijs langs molens en een koffietent. Wat kon er nog misgaan? Zo'n beetje alles. Terwijl D66-lijsttrek- ker Sigrid Kaag de wind in de rug krijgt, vormt de CDA-campagne daarvan een spiegelbeeld: alles wat team-CDA aan raakt, beschimmelt. Hoekstra's corona blunder op het ijs van Thialf markeert het begin van een zwabberkoers, waarbij de CDA-leider heikele punten uit zijn pro gramma (bekorting van de WW, bezuini ging op de verpleeghuiszorg) niet overtui gend verdedigt. In vraaggesprekken en de batten laat hij zich met feitenkennis en re torica overtroeven. 'Dat heb ik even niet paraat', 'laten we in gesprek gaan', 'we moeten altijd kijken naar wat werkt', klin ken de uitvluchten dan. En zo wordt de 'Murphy-campagne' (naar de wet waarbij alles misgaat) een editie waarin kleinste missers uitgroeien tot 'een ding'. ,,Dan komt alles in hetzelfde kleurbad en word je een verkeerd campag- neverhaal'', stelt een partijbron. En als Hoekstra dan een keer geen las tige vragen krijgt over de financiële bij sluiter bij zijn verkiezingsprogramma, dan confronteren interviewers hem wel met uitspraken van nummer twee Pieter Omt- zigt. Dat Kamerlid voert zelf amper een campagne, hij zit overwerkt thuis na ont rafeling van drie grote affaires, onder meer die rond de toeslagen. Ook bij de fractie vergadering gisteren liet hij verstek gaan. Zijn boek Een nieuw sociaal contract - een regelrechte aanklacht tegen de Neder- landse rechtsstaat - staat wel in de top 5 van de bestsellerlijst, en ondertussen le vert de parlementariër via Twitter of een enkel interview scherpe kritiek op de ver kiezingscampagne ('een spelshow') en het gebrek aan inhoud. ,,Ik kan mij daar cha grijnig over maken'', zei Omtzigt vorige week zaterdag nog in gesprek met de Leeu warder Courant. ,,Het gaat alleen maar over platitudes als 'we willen één miljoen hui zen bouwen'. De analyse ontbreekt.'' Dat ook zijn eigen partij werk wil ma ken van één miljoen nieuwe woningen, zal Omtzigt niet deren. Hij is volksverte genwoordiger, geen CDA-vertegenwoor- diger. Dat is ook zijn kracht, partijgenoten buiten het Binnenhof balen dat hun 'pit bull' zo weinig zichtbaar was: ,,Je zou hem graag zoveel mogelijk het veld in sturen'', zegt iemand rond het partijbestuur. Een ex-partijstrateeg zegt: ,,Ik snap het ge woon niet. Zijn kernboodschap is: de rela tie tussen de overheid en de burger moet beter. Dat past geweldig bij ons CDA. Mo menteel is het CDA-verhaal mij ook niet helder. Wat wil de partij nou?'' Campagneleider Knops vindt het juist 'een kracht' dat de partij zo veel diverse kandidaten heeft die zelf veel stemmen kunnen halen. Mensen thuis zien vooral een partij die er al sinds de zomer niet in slaagt 'team CDA' waar te maken. Solo CDA dekt de lading soms beter. „Vergeet niet'', zegt een Binnenhof-veteraan: ,,Pie- ter heeft z'n eigen franchise. Hij is hart stikke geliefd bij kiezers en mensen bui ten de top, maar hij heeft ook ruzie ge maakt.'' Heus niet met Hoekstra, zo is de bood schap van Wopke zelf steevast. Gevraagd naar de ideeën van Omtzigt is Hoekstra vol lof. Is de campagne een spelshow, zo als Omtzigt stelt? ,,Dat ben ik voor een groot deel met hem eens'', zegt Hoekstra behoedzaam. En op wie heeft Wopke ei- genlijk gestemd? ,,Op Pieter Omtzigt.'' Het beste Kamerlid van Nederland. En zei Hoekstra vorige week nog wat onhandig dat hij Omtzigts boek niet 'van kaft tot kaft' had gelezen; inmiddels is dat wel zo, haastte de leider zich woensdagavond te zeggen. ,,We zijn gewoon heel erg voor zichtig'', zegt een bron. ,,Pieter heeft zich zelf jarenlang uitgewoond, hij moet nu rust nemen.'' Maar ergens leek er woensdagavond toch ook een vleugje opluchting te voelen op het partijkantoor aan het Haagse Bui tenom. Opluchting dat deze slechte cam pagne voorbij was voordat er nog meer ongelukken zouden gebeuren. Nasleep Betrokkenen kijken nu bezorgd naar de nasleep, met een partijbestuur dat mis kleunde bij de organisatie van de leider schapswissel; met een 'kroonprins' die een forse tik op de neus kreeg van de kie zer en een steengoed, maar onberekenbaar en overwerkt Tweede Kamerlid dat zijn eigen koers vaart. Voorlopig blijven alle verantwoordelij ken in functie, de partij laat de verkiezin gen evalueren, maar uiteindelijk zal het partijbestuur inderdaad de vraag krijgen of ze verantwoordelijkheid moet nemen voor dit organisatorische rampjaar. ,,Die vraag komt daar te liggen, daar lopen we nu niet op vooruit", zegt een bron. Eerst de formatie. Het CDA is weinig happig om als kleine partner op rechts aan te sluiten bij een grote VVD, waarschu wen ingewijden. De oppositie kan ook nog, is de boodschap. Hoekstra mag zelf verder rijpen, binnen de partij lijkt er ver trouwen dat hij nog kan groeien. Bij zijn aantreden citeerde hij nog monter de be roemde quote dat 'alle politieke carrières eindigen in mislukking' (all politics end in failure). Soms wil de start ook haperen. MHSHunnncj' BHQaDQQBp BBBSQBaSH bbbbihbBE vrijdag 19 maart 2021 GO ging solo en verloor A Verkie zingspos ters van het CDA met daarop Pieter Omzigt en Wopke Hoekstra. FOTO HH - Ex-partijstrateeg QSHQOS|Bg' .BBQQypflAp1 ]BBQQSa.W§ QBasniBS* «LNBBSBI»

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 9