I 3 Bloedspannend: verkiezingen en de coronatest U 7 CORONA BIJWERKINGEN VACCIN Duivels dilemma: als een aantal mensen na hun prik ernstige bijwerkingen krijgt, stop je dan met vaccineren? Doorgaan kan levens kosten, maar stoppen ook. Om te beslissen 'móet je uit zoeken wat aan de hand is', zegt hoogleraar Annelien Bredenoord. Dus ja, door te stoppen heb je aan de ene kant de gezondheidsschade en de verloren levens, omdat mensen nu langer op hun prik wachten. Je hebt de economische schade, en de gevolgen van het langer dichthouden van de maatschappij. ,,De prijs is hoog.'' Tegelijk heb je aan de andere kant ook die bijwerkingen, waarvan je toch wilt weten hoe ernstig ze nu zijn, hoe vaak ze precies voorkomen en of ze verband houden met het toe dienen van het vaccin. ,,Als je dat soort signalen hebt, is het goed om de boel op pauze te zetten. Je moet echt serieus uitzoeken wat er aan de orele afwegingen en ethische discussies, zegt Annelien Breden- oord, doen altijd een beetje pijn. ,,Wat je ook kiest, het is een ingewikkelde be slissing.'' Wat dat betreft is de situa tie omtrent het AstraZeneca-vaccin voor de medisch-ethicus die Breden- oord van professie is, een uiterst inte ressant geval. Al geeft ze direct toe dat ze er ook als privépersoon meteen een gevoel bij had, toen zondag be sloten werd tot het tijdelijk stoppen met prikken. ,,Ik schrok, en was te leurgesteld. Want elke dag dat we niet vaccineren, verliezen we men senlevens." Maar, zegt ze even verderop in het gesprek, als het al over een ander on derwerp gaat: een eerste intuïtieve reactie komt vaak voort uit emotie. ,,En veel emoties zijn gebaseerd op vooroordelen. Daarom is het verstan dig om vervolgens ook te reflecteren op je emoties.'' Bredenoord, hoogleraar Ethiek van Biomedische Innovatie aan de Uni versiteit Utrecht en senator voor D66, komt nS die reflectie tot de conclusie dat het tijdelijk stoppen met vaccine ren 'niet meer dan terecht' was. In dit gesprek probeert ze ons te gidsen langs alle belangen die je moet afwe gen in een moeilijk geval als dit. Zondag besloot de Nederlandse over heid om het toedienen van dat vaccin tijdelijk te staken. Reden was dat een aantal gevaccineerden te maken kreeg met een zeldzame combinatie van kleine bloedstolsels en een ver laagd aantal bloedplaatjes in het li chaam. De Europese medicijnwaak hond EMA concludeerde gisteren de finitief dat het veilig is om door te gaan met prikken, hoewel er sprake is van 'een piepkleine kans op een complicatie waarvan niet is uit te sluiten dat deze door het vaccin wordt veroorzaakt'. Consequenties Het tijdelijk stopzetten van M de campagne heeft hoe /J dan ook consequenties Vk gehad, stelt Bredenoord, 'w die uitlegt dat de om standigheden waaron der het besluit geno men moest worden uniek zijn. „Het gaat hier niet om een normaal medisch- wetenschappelijk onderzoek, waar bij je de tijd hebt, en van tevoren een evaluatie moment af spreekt. Het gaat om een massavac- cinatiecampagne voor een heel groot maat- hand is. Het succes van zo'n cam pagne valt of staat met het vertrouwen in de vaccins.'' Mensen die de AstraZe- neca-prik krij gen, legt Bre denoord uit, kunnen niet voor een vaccin van een andere fabrikant kiezen. „Mensen nemen op basis van geïnformeerde toestemming deel aan het pro gramma, zoals dat heet. Dan vind ik het fair dat mensen weten: bij dit vaccin heb ik een licht verhoogd risico op deze en deze bijwerkingen, al lijkt het in dit concrete geval echt om een zeer kleine kans te gaan. Leg er dan bij bijvoorbeeld trombose klachten ook bij uit dat je die bij het slikken van de anticonceptiepil eve neens kunt hebben. Dan kunnen mensen zelf een afweging maken." Risico Of mensen uiteindelijk bereid zijn een risico te nemen, is een individu ele keuze. „Risico bestaat uit twee onderdelen: de kans en de ernst. In het geval van dit vaccin dus de kans dat je een bijwerking krijgt, en de ernst van die bijwer king. Bij een lichte bijwerking die heel vaak voorkomt, kan de afweging die ie mand maakt anders uitpakken dan bij een ernstige bijwer king die maar heel af en toe voorkomt. En iedereen is verschil lend: ik zou nooit gaan bungeejumpen, want ik ben heel bang dat er mis schien wat gebeurt. Iemand anders neemt dat risico.'' In het geval van het vaccin is het ook van belang dat je de risico's op een eventuele bijwerking moet afzet ten tegen die van een Covid-19-be- smetting. ,,En dus niet tegen een ver koudheidje. Maar ook deze afweging kan van persoon tot persoon ver schillen. Voor jezelf is een eventuele besmetting waarschijnlijk minder bedreigend dan voor je ouders.'' Wat nou als je volgende week weer iets anders ontdekt bij tien of vijftien gevaccineerden? Stoppen we dan weer met vaccineren? Hierin zullen we moeten vertrouwen op de exper tise van de instituties die daarvoor zijn aangewezen, stelt Bredenoord. In Nederland is dat bijvoorbeeld het College ter Beoordeling van Genees middelen. Gegeven de grote gevolgen die de coronapandemie voor de sa menleving heeft, zegt de Utrechtse hoogleraar, moeten de autoriteiten echt sneller dan snel tot hun besluit komen. ,,Echt iedere dag telt. Ik snap dan ook niet zo goed dat er meteen gesproken werd over een termijn van twee weken. Hoe eerder er duidelijk heid is, hoe beter. Daarvoor moet al les in het werk worden gesteld.'' IN QUARANTAINE DAG 370 We zitten weer in een mini- lockdown die de recalcitran- tie in de familie een beetje naar boven haalt. Baldadigheid is mis schien een beter woord. Ik kom net van een klein kussengevecht op de thuisschool, dat begon omdat de on- derwijzeres van dienst een van de kleintjes betichtte van slampamperij bij het rekenen. Dat nam de beschul digde niet en voor we het wisten was het joelen, schreeuwen en hollen. Tot ik gebeld werd door mijn werk en nog geheel in kussengevechtstijl schreeu wend de telefoon opnam. 'ROB! Oh, sorry.' Omdat de kleintjes aan het snotte ren gingen en ook ik me niet helemaal goed voelde, deden we een coronatest en nu zitten we als familie voorname lijk thuis af te wachten tot we verder mogen. School, werk, spelen, het vindt weer allemaal binnen deze vier muren plaats. Gelukkig hadden we de bood schappen al binnen. Inmiddels is de situatie ten goede gekeerd, wat onze baldadigheid ver- klaart. De kleintjes snotteren nog wel een beetje, maar verder mankeert hun niks. Ook ik voel me weer beter. Maar als je eenmaal in die molen van de co ronatest zit, mag je d'r niet zomaar uit stappen. We moeten afwachten tot de officiële uitslag binnen is. Een beetje absurd voelt het wel. Maar ja. Gelukkig valt er ondertussen van al les te beleven, zelfs op televisie, met de verkiezingen en de bloedspannende nasleep. Zo'n uitslagenavond op de bank, het is toch altijd weer een bele venis vol onverhoopte en gehoopte ontwikkelingen. Die laatste jammer genoeg altijd wat minder dan die eer ste. En emoties hè. Als bij de beste voetbalwedstrijden. Op zeker moment kwam de oudste naar beneden. Kon niet slapen. Ach, ze Een mini- lockdown die de recalci- trantie in de familie een beetje naar boven haalt hoefde toch niet op de fiets naar school de volgende morgen, dus lag ze even later vanonder een dekentje de histo rie mee te maken. Levende lessen staatsinrichting, denk ik dan maar. Tja, en ondertussen maar wachten op het belletje dat ons bevestigt wat we al weten. Normaal wil ik m'n tele foon wel eens her en der laten slinge ren, maar nu gaat-ie dus mee naar de raarste plekken. Hij zal maar eens af gaan terwijl je niet in de buurt bent. Je weet dat het een kafkaiaanse speur tocht wordt om zo'n uitslag alsnog te achterhalen. vrijdag 19 maart 2021 GO 'Prik pauzeren was terecht, nu doorgaan ook' schappelijk probleem. Iedereen kijkt mee. In Nederland en wereldwijd." Sander van Mersbergen Utrecht J Het tijdelijk stopzet ten heeft consequenties gehad, zegt hoogleraar Annelien Bredenoord. „Morele afwegingen en ethische discussies doen altijd pijn." FOTO'S ANP, AFP Frank Poorthuis Frank Poorthuis schrijft dagelijks over het gezinsleven tijdens corona. We hebben alle columns van het eerste jaar gebundeld. Als u me mailt krijgt u een antwoord met een directe link om het boek te kopen: frankpoorthuis@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 7