ZEELAND 15 Wat snuffelt, springt en stapt er rond in de Biesbosch? En is de otter er al? Met wildcamera's brengt Ronald van Jeveren de zoogdieren en vogels in het gebied in beeld. Natuurprijs voor Ronald van Jeveren WILDCAMERA'S IN DE BIESBOSCH :ai; Vterse vraatsporen van een bever in wandel gebied de Pannekoek, vlak bij het Biesbosch Museumeiland. Vrij williger Ronald van Jeveren (71) wordt er enthousiast van en pakt de wildcamera uit de auto. Samen met Reinier Jaquet en Rob de Haan brengt hij in kaart welke zoogdieren en vogelsoorten in de Biesbosch voorkomen. De wildca mera's zijn daarbij onmisbaar. Twaalf stuks staan er inmiddels verspreid door het gebied. Drie in de Sliedrechtse Biesbosch, drie in het Dordtse deel, drie in het Bra bantse deel en nog drie in de Noordwaard. ,,We kunnen onze camera's vrijwel overal plaatsen", zegt Van Jeveren. ,,De enige beper kingen zijn het getij en de hoog waterstanden in de winter. De ca mera's kunnen namelijk niet te gen water." Twintig seconden De camera's zijn voorzien van een bewegings- en warmtesensor. Wanneer er een dier in beeld komt, maakt de camera een film pje van twintig seconden. Blijft het dier in beeld, dan maakt de ca mera nog een filmpje. Zowat elke vier weken gaan de camera's naar een nieuwe locatie en om de twee weken worden de schijfjes gewisseld. Van Jeveren neemt de opslagkaartjes mee naar huis en bekijkt vervolgens op zijn computer welke beelden er ge maakt zijn. Dat varieert van tien tot soms wel zeshonderd filmpjes. ,,Als er honderden beelden op We kunnen onze camera's vrijwel overal plaatsen, ze kunnen alleen niet tegen water staan zijn die meestal vooral van bruine ratten. Dat zijn heel nieuwsgierige beestjes." Gemiddeld kijkt Van Jeveren wekelijks zo'n 750 filmpjes. ,,Bij el kaar heb ik er al meer dan twee honderdduizend gezien en toch ben ik altijd weer nieuwsgierig naar de nieuwe beelden." Want wie weet is het deze keer wél gelukt om de otter in beeld te vangen. Van Jeveren zou het dier graag ontdekken, maar twijfelt of de otter al in het gebied woont. „Otters zijn nachtdieren en erg schuw. We krijgen weleens mel dingen van mensen die zeggen dat ze een otter gezien hebben. Op die locatie zetten we dan een tijdje een camera neer, maar dat heeft nog geen bewijs opgeleverd." De otter mag van Van Jeveren snel naar de Biesbosch komen. ,,De otter staat bovenaan de voed selketen, het is een toppredator. Die soorten heb je nodig om een gebied in balans te houden. De ot ter hoort hier thuis en ik denk daarom dat het goed is om het dier in de Biesbosch uit te zetten, net zoals dat met de bever is gedaan." Nog geen beelden van de otter, maar wel van andere bijzondere bewoners van het gebied, zoals boommarters, waterrallen en das sen. De opvallendste ontdekking tot nu toe is volgens Van Jeveren de wasbeer. ,,We zagen het dier voor het eerst in de Dordtse Bies bosch, maar inmiddels komen we deze soort ook in de Brabantse Biesbosch tegen." Soms treft Van Jeveren beelden van mensen op zijn wildcamera. ,,Ook op plekken waar eigenlijk Ronald van Jeveren uit Dor drecht won onlangs de Bies- bosch Natuurprijs. Deze prijs wordt sinds 2013 door Natuur- en Vogelwacht Biesbosch uitge reikt aan mensen die zich inzet ten voor het natuurgebied. Dat doet Van Jeveren inmiddels 35 jaar. Hij begon in de jaren tachtig met het knotten van wilgen en deed daarna onder meer onder zoek naar vleermuizen, amfi bieën, vlinders en kerkuilen. Sinds 2014 houdt hij met de wildcamera's bij welke diersoor ten in de Biesbosch leven. geen mensen mogen komen." De meeste mensen laten de ca mera's met rust. ,,We hebben he laas ook eens meegemaakt dat er een camera vernield was. Ook is er eens een schijfje leeggemaakt. Ge lukkig kon ik thuis de bestanden nog terughalen en zag ik iemand in beeld komen. Hij heeft vervol gens de beelden gewist." Facebookpagina Opvallende beelden van dieren worden op de Facebookpagina van Natuur- en Vogelwacht Biesbosch geplaatst. ,,De mooiste en meeste filmpjes komen uit de Dordtse Biesbosch. In de Brabantse Bies bosch zien we wat minder dieren. Dat komt volgens mij doordat daar meer gerecreëerd wordt. Mensen meren aan, laten hun hond op de kant en dat schrikt veel dieren af. Ze trekken zich dan terug." Toch is Van Jeveren over het al gemeen positief over de natuur in de Biesbosch. ,,Er is hier meer ruimte geko men voor de natuur. De zeearend en de visarend zijn naar het gebied gekomen, maar ook meer mensen. Het is hier daarom soms te druk met recreanten, maar het bewijst wel dat mensen nog altijd be hoefte hebben aan natuur." vrijdag 19 maart 2021 VL Ronald van Jeveren (links) en Reinier Jaquet plaatsen hun wildcamera's in de Biesbosch. foto ramon mangold/pix4profs Blijven hopen op de otter Rijan van Leest Biesbosch - Ronald van Jeveren

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 63