i Een uur in de auto voor een coronatest Gommers blij met de verkiezingsuitslag: 'Nu moeten we samen de crisis oplossen' 5 Opnieuw problemen bij GGD Te veel zwevende kiezers wm PEILINGEN En wat doet de SP? VVD-leider Mark Rutte keek tijdens de cam pagne nadrukkelijk naar Lilian Marijnissen. Liever de SP dan Groen Links, leek hij daarmee te willen zeggen. De partij van Klaver was in 2017 al weggelopen van de formatie tafel. SP-Kamerlid Sandra Becker- man vindt dat haar partij 'zeker con tacten moet hebben met de PvdA'. In 2006 ging toenmalig partijleider Jan Marijnissen, de vader van, op uitnodiging van Femke Halsema (GroenLinks) nog met zichtbare tegenzin een kop koffie drinken met Wouter Bos (PvdA). Het leverde niets op. Sleutel Als de formatie wordt gezien als een opmaat naar samenwerking, ligt de sleutel in handen van de partij die er mede voor zorgde dat links flink verloor. D66 is dé winnaar van de verkiezingen en zal een cruciale rol spelen bij de formatie. Wil Kaag de Christenunie inruilen voor een of meer linkse partijen? Zeker is dat de poging tot samen werking in de campagne nog jam merlijk mislukte. Toen Jesse Klaver een progressieve alliantie voorstelde tussen zijn GroenLinks, PvdA, SP én D66, wezen de laatste drie dat reso luut van de hand. De campagnepos ters met de voornamen van de vier lijsttrekkers - 'Lilian, Lilianne, Sigrid en Jesse' - waren toen al gedrukt. Alexander Pleijter uit Haarlem pro beerde gisterochtend via corona- test.nl een afspraak te maken. Hij kon kiezen tussen Amersfoort, Nij- kerk en Harderwijk: allemaal dik een uur rijden. Dat zag hij niet zit ten. ,,Woensdag had ik het ook al geprobeerd. Toen kreeg ik Heerhu- gowaard en Purmerend als opties. Ik dacht: ik wacht wel even tot er plek is dichter bij huis.'' Dat was een verkeerde gok: toen de Haarlemmer later opnieuw in logde, suggereerde het systeem een test in Middelharnis (1 uur en 35 minuten rijden) of Swifterbant (in de buurt van Dronten). Hij gaf de moed maar op. Karin uit Arnhem werd door het computersysteem naar Helmond, Enschede of Oostrum (bij Venray) gestuurd, vertelt ze op Twitter. Rik uit Utrecht kreeg gisteren de keuze tussen Helmond en Wageningen. Hij boekte op eigen kosten maar een commerciële test om de hoek. En uw verslaggever, woonachtig in Breda, kreeg vanochtend als enige optie een test in Hulst, Zeeuws- Vlaanderen. Bij een tweede poging, even later, was er geen enkele test locatie beschikbaar. Een andere Bredanaar kon kiezen tussen Noot dorp of Eindhoven. Terwijl iemand die vijf minuten later vanuit Eind hoven een afspraak probeerde te maken, naar Veenendaal werd ge stuurd. Telefonisch een afspraak maken voor een coronatest lukte ook al niet: de lijnen waren overbezet. Na 25 minuten in de wacht werd de verbinding verbroken. GGD Ghor, de koepelorganisatie van GGD's, ontkent dat er proble men zijn met de beschikbaarheid van testen. ,,Het is heel druk, maar in alle regio's hebben we testcapa citeit genoeg. We kunnen momen teel 175.000 testen per dag doen. De afgelopen dagen zaten we op zo'n 80.000 per dag, met een uit schieter naar 90.000'', zegt een woordvoerder. Bandje Van problemen met het computer systeem is volgens GGD Ghor ook geen sprake. ,,Wel was het erg druk aan de telefoon. Om 9.15 uur had den al 15.000 mensen gebeld, we zitten duidelijk in de derde golf. Daardoor liepen de wachttijden op. Als een maximumaantal mensen in de wacht staat, wordt een bandje ingeschakeld. Daarom vragen we mensen niet 's ochtends te bellen.'' Mensen die in de afgelopen maanden vaker een coronatest heb ben geboekt, weten dat bellen vaak wél loont. Stuurt het computersys teem je naar een testlocatie op een halfuur afstand, dan lukt het via een telefoontje meestal wel in je ei gen woonplaats een afspraak te ma ken, een paar uur later. Coronatest.nl laat alleen de eerst beschikbare test zien, verklaart Linda Vlamings van GGD West Brabant. ,,Ook als die wat verder weg is. Mensen kunnen dan natuurlijk bellen, maar het zou handig zijn als mensen online meer opties te zien krijgen. Want de test capaciteit is er. Daar hebben we de afgelopen tijd keihard aan ge werkt. Dat mensen afhaken voor een test omdat ze te ver moeten rijden of telefonisch geen gehoor krijgen, is natuurlijk het laatste wat we willen.'' Demissionair minister Hugo de Jonge, die verantwoordelijk is voor het testen, heeft geen behoefte om te reageren, zegt zijn woordvoerder. ,,Van de GGD Ghor begrijpen wij dat er geen problemen zijn en daar varen wij op.'' Samenwerken was volgens Gommers, hoofd ic van het Eras mus MC en voorzitter van de Nederlandse Vereniging voor In tensive Care, het afgelopen jaar ook het toverwoord. ,,We heb ben als ziekenhuizen geleerd dat we een crisis als deze alleen aan- kunnen door samen te werken.'' Het kabinet maakte het afgelo pen jaar ook zo veel mogelijk be leid dat in de Tweede Kamer breed werd gesteund, stelt Gommers. „Dat werkt, en de kiezer heeft dat gezien. Ik hoop dat we hebben geleerd dat po larisering niet de oplos sing is. En dat we die so lidariteit nog even vol houden, totdat de druk op de ziekenhuizen afneemt.'' Wat verwacht de ic-baas van een nieuw kabinet? ,,We mogen als land nooit meer zo afhanke- lijk zijn van het beschikbare aan tal ic-bedden. In januari 2016 hadden we 1150 bedden, vier jaar later duizend. Die negatieve spiraal moet omgebogen worden. Maar ic-zorg is ook dure zorg, dus we moeten nadenken over een slim systeem." Hij ziet veel heil in het opleiden van men sen die in crisissituaties snel kunnen bijspringen op de intensive care. ,,Zoals reservisten van het leger, of andere verpleeg kundigen. Maar daarvoor kun nen we wel hulp gebruiken.'' vrijdag 19 maart 2021 GO fusie? De opiniepeilers hebben de grote winst van D66 en Forum voor Demo cratie gemist. Veel kiezers bepaalden laat op wie ze gin gen stemmen, velen mogelijk pas nadat de laatste peilingen waren afgenomen. Mede daardoor zijn de verschillen tussen de peilingen en de (voorlopige) uit slag erg groot, blijkt uit een ana lyse van de ver schillen tussen de polls van Een- Vandaag, Kantar/ TNS-Nipo, I&O Re search en Maurice de Hond, en de voorlopige prog nose van het ANP, die gemaakt is nadat 88 procent van de stemmen was geteld. leider Ploumen wist de partij niet te groeien. De GGD kan het grote aantal aanvragen voor een coronatest niet aan. Gisterochtend raakten de telefoonlijnen overbelast en liep het computersysteem vast. Mensen werden naar de andere kant van het land gestuurd, ter wijl volgens de GGD's in elke regio genoeg testcapaciteit is. Annemieke van Dongen Rotterdam Volgens de GGD is er in alle regio's genoeg testcapaciteit. ,,We ropen mensen op niet 's ochtends te bellen.'' foto rob engelaar Volgens GGD GHOR kunnen er per dag 175.000 testen worden afgenomen. Diederik Gommers ziet in de verkiezingsuitslag een bevesti ging dat Nederland gezamen lijk een weg uit de pandemie wil vinden. Chris van Mersbergen Rotterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 5