'Dat hoor je niet vaak: bij een kleinkind' 'Zo hoef ik mijn vrouw niet alleen achter te laten' 7 MANTELZORG WONING Oma woont bij haar kleinzoon in de tuin, Ronald en Miranda wonen op het erf van vrienden. De bouw van mantelzorg woningen zit in de lift op Schouwen- Duiveland. Twee gezinnen vertellen over hun keuze voor zo'n woning. In principe is het vergunningvrij BOUWEN OOSTERLAND Joeri (25) en Jo lande (21) van Klinken wonen sinds vorig jaar in het huis van Joeri's grootmoeder aan de Sint Joostdijk in Oosterland. Oma Jo Boogert-van der Maas (73) woont nu in de tuin, in een mantelzorgwoning. ,,Het is begonnen door opa, hij had het he lemaal in beeld." Familie ,,In 2018 zei mijn opa Rinus Boo- gert: 'Wil je niet hier wonen? Dan gaan wij in de tuin, want het be jaardenhuis is niets voor ons.' Hij had al geïnformeerd bij Arjan Bom uit Nieuwerkerk, die zorgwonin- gen bouwt", zegt Joeri. ,,Opa had het al helemaal uitgedacht. Hij wou het huis graag in de familie houden. De ouders van oma hebben hier vroeger ook gewoond", zegt Jo- lande. De ouders van oma hebben hier vroeger ook gewoond Zo'n groot huis met vier slaapka mers en een schuur is best heel wat voor twee starters, dus Joeri en Jo- lande informeerden eerst eens of ze een hypotheek konden krijgen. ,,Dat je op zo'n jonge leeftijd in zo'n spulletje kan wonen is bijzonder. Mooi dat het zo kan", zegt Joeri. Jo- lande komt uit Borssele, maar Joeri was gelijk duidelijk: ,,Ik heb van be gin af aan gezegd, ik ga niet van Oosterland af." Jolande: ,,Dit kwam gewoon op ons pad. Er was ook nie mand van de kinderen van opa en oma die het wilde kopen. En Joeri had verkering en wilde gaan trou wen. Zo is het gegaan." Opa was de trekker Opa was duidelijk de trekker van het idee, maar het noodlot sloeg toe. Hij verongelukte in 2019 met zijn motor bij Oude-Tonge. ,,We hebben het hele plan toen even la- ten rusten, ook voor oma", zegt Jo- lande. Inmiddels woont oma al weer bijna een jaar bij hen in de tuin. ,,Dat hoor je niet vaak: bij een kleinkind", zegt Joeri. Vooralsnog kan oma prima haar eigen boontjes doppen. Ze kookt nog zelf en heeft voldoende aan loop van haar zeven kinderen. ,,Wij lopen de deur niet plat, maar gaan wel eens langs voor een bakje koffie of brengen wat eten", zegt Jolande. ,,En ik zit zelf in de zorg. Als ze hulpbehoevend wordt, zal ik mijn steentje bijdragen. We zijn er in elk geval als eerste om bij te springen. Als bijvoorbeeld de wifi niet werkt, komt ze naar ons en hoeft ze nie mand te bellen." NIEUWERKERK Ineens viel ze weg. Een zware bloeding midden in de hersenen zo bleek later in het zie kenhuis. Miranda van Oorschot (63) behoort tot de vier procent die dat overleeft. Maar haar geheugen laat haar in de steek. ,,Soms weet ze ineens niet meer waar ze is", zegt haar man Ronald Bal (61). Hij wil haar niet meer alleen laten. Vrien den Stefan en Jantina Gyarmathy boden de oplossing: Ronald en Mi randa wonen nu in een mantelzorg woning op het erfvan hun boerderij met camping. Overnachten Ronald heeft een eigen therapeuti sche massagepraktijk in Capelle aan den IJssel. ,,Ik blijf daar voor mijn werk ook wel overnachten, maar ik wil mijn vrouw niet alleen achterla ten." Zodra er wat verandert, raakt Miranda gedesoriënteerd. Een voor beeld: ,,Als Miranda de auto pakt, zorg ik dat ze altijd een volle tank heeft als ze vertrekt. Het kan niet zonder TomTom, want anders zit ze zo in België." Ook de dagelijkse din gen, zoals het huishouden gaat niet meer vanzelf. Ze heeft hulp nodig bij haar daginvulling. En daar komen Stefan en Jantina om de hoek kijken. ,,We kennen Stefan en Jantina zo'n vijftien jaar. We kwamen eerst als klant van Stefan", vertelt Ronald. Stefan en Jantina runnen een prak tijk voor natuurgeneeskunde en psychosociale therapie en zijn twee jaar geleden van Schuddebeurs ver huisd naar de Vissersweg in Nieu- Ik had verwacht dat er bij de gemeente soepeler mee om zou worden gegaan werkerk. Daar konden ze hun prak tijk uitbreiden, maar namen ze ook de bestaande minicamping op dat adres over. Omdat de buren in Re- nesse ook hun eigen leven hebben, zocht Ronald een veiligere omge ving voor Miranda dan hun twee- onder-een-kapwoning. Hij zag die op het erf van hun vrienden in Nieuwerkerk. Jantina: ,,Toen de vraag werd ge steld, voelde het gelijk goed. Dit kan hier. Ik denk dat het in de loop van alles meegaat. Er is hier altijd ie mand aan de balie, dus Miranda kan altijd ergens naar toe voor een kopje thee of een praatje. En wij zijn hier toch wel op het terrein. We hebben beiden een elektrische fiets, dus als ik boodschappen ga doen in het dorp, kan Miranda gewoon mee." De bouw van de mantelzorgwo ning ging niet zonder slag of stoot. ,,Het gekke is dat vanuit de overheid wordt gestimuleerd om mensen uit zorginstellingen te houden. Ik had verwacht dat er bij de gemeente dan ook veel soepeler mee om zou wor den gegaan. Normaal gesproken mag je vergunningvrij een mantel zorgwoning bouwen op een achter erf, maar dat ging niet door. Ik moest vechten voor een vergunning." vrijdag 19 maart 2021 SD Oma woont tegenwoordig in de tuin Valeska Nastaly Er is sinds vier jaar een stij ging zichtbaar in het aantal mantelzorgwoningen. Omdat de meeste mantelzorgwonin gen vergunningvrij zijn, heeft de gemeente Schouwen-Dui- veland geen duidelijk over zicht, maar in de vooroverleg gen is er vorig jaar een piek met vijftien aanvragen te zien. Als er toch een vergunning moet worden aangevraagd, kan dat soms wat stroperiger verlopen geeft wethouder Jacqueline van Burg toe. ,,We hebben ons aan regels te houden, maar als de situatie het toelaat zijn wij bereid te kijken naar de mogelijkheden. Het kan dan inderdaad wat langer duren." - Jolande van Klinken Ronald Bal en zijn vrouw Miranda van Oorschot (binnen achter glas) en campingterreinhouders Stefan en Jantina en dochter Noa Gyarmathy. foto's sandra schimmelpennink 'M - Ronald Bal Joeri en Jolande van Klinken en oma Jo Boogert.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 58