Rugbyer Otte gaat via Strava strijd aan met ploeggenoten ZEELAND 13 vrijdag 19 maart 2021 coach. Het begeleiden van talent volle sporters is dan ook niet nieuw voor hem. ,,Bij zwemmen heb je, nog veel meer dan bij voet bal, te maken met meerjarenplan nen. Daar werken we nu steeds meer mee bij JVOZ, dat is leuk om te zien. Mijn rol is daarin natuur lijk bescheidener dan vroeger, maar soms zeg ik weleens wat, om een beetje te prikkelen." Want be halve het aantal wedstrijden, zijn er natuurlijk meer verschillen. ,,Zwemmen is puur individueel. Geen fysiek contact, je zwemt in een aparte baan, dat voorkomt blessures. En de trainingsarbeid ligt veel hoger, twaalf uur per week is echt niet gek." Toch ziet Marcel Kort, wat be treft leeftijdskenmerken, een hoop overeenkomsten. ,,Het is vaak het begin van de puberteit, maar ook op motorisch vlak zie je bepaalde ontwikkelingen. Maar het belang rijkste: sporters moeten zelf doe len stellen. Intrinsieke motivatie heb je nodig bij elke sport." Het zijn terugkerende elementen wat hem betreft. ,,Het geloof in jezelf, maar ook de erkenning van ande ren." Voetballers kunnen op fysiek gebied nog wel wat leren van zwemmers, denkt hij. ,,Vier trai ningen is eigenlijk niet voldoende. De atletische vorming van een ta lent is super belangrijk, daar moet je extra, maar vooral specifiek op trainen. Sprintsnelheid, rompsta- biliteit, maar ook sprongkracht. Je lichaam is de basis, maar mentale weerbaarheid hoort daar ook bij." Hij ziet dat daar bij JVOZ, onder andere samen met sportpsycho- loog Thijs Rentier, steeds meer aandacht voor komt. Maar zelf speelt kort daar ook een belang rijke rol in, vertelt Aloys Lockefeer, met wie hij sinds dit jaar een duo vormt bij de JO13. ,,Marcel is veel bezig met die jongens. Sprong kracht, looptraining. Iedere drie maanden krijgen we van de fysio Het is mooi om te werken met jonge trainers en spelers, de passie straalt er van af -Marcel Kort een krachttraining, dat houdt hij in de gaten. Hij weet hoe belang rijk dat is voor jonge sporters." En ondanks het leeftijdsverschil, Loc- kefeer is pas 25, steekt Kort veel van hem op. ,,Ik consumeer veel. Normaal geef ik meer, maar ik kan op voetbalgebied nog genoeg le ren." Andersom leert de jonge trainer juist weer van zijn rechterhand. ,,Marcel kan spelers ontzettend goed motiveren om echt alles uit zichzelf te halen. Voor mij per soonlijk is hij belangrijk, omdat hij weet te relativeren. Ik wil altijd be ter en ben niet snel tevreden, dan is het wel fijn als er iemand is die zegt dat we toch goed getraind hebben." Op het gebied van perio disering, intensiteit en herstel komt de kennis van Kort boven drijven, qua voetbal weet Locke- feer precies wat er beter moet. ,,Aloys ziet alles eerder dan ik, maar ik wil het net zo snel gaan zien. Hij is heel talentvol, dat is voor mij ontzettend leerzaam." De twee vullen elkaar aan, vertelt Lockefeer, ook speler van VCK. ,,Hij heeft nu misschien nog iets minder kennis van voetbal, maar weet precies wat er nodig is voor topsport." Geen hoofdtrainer Zelf verruilde Marcel Kort dus het water voor de bal, terwijl zoon Levy Kort bij PSV op hoog niveau waterpolo speelt. Is zijn eigen liefde voor het zwemmen defini tief opgedroogd? ,,Je moet dat nooit te hard roepen, maar dat is wel een gesloten boek. Mijn passie ligt nu echt bij het voetbal, dus daar wil ik blijven." En voor ie mand die praat over doelen stellen, kunnen die van Marcel Kort zelf natuurlijk niet ontbreken. ,,Mijn voetbalinhoudelijke kennis moet ik verder ontwikkelen, zodat ik een echt goede assistent kan wor den. Ambities om hoofdtrainer te worden heb ik niet." En dan is er nog één andere wens, in een an dere sport. ,,De Kustmarathon staat nog steeds op mijn verlang lijstje, maar die gaat er komen!" In de rubriek 'Hoe trainen Zeeuwse sporters nu?' gaat de PZC iedere week in gesprek met een sporter uit deze pro vincie. Hoe blijft hij of zij fit in tijden van lockdown? In deel 11: rugbyer Jan Otte. Stefan Maas Lewedorp Vanaf zijn negentiende is hij ac tief bij rugbyclub Tovaal. Jaren lang stuurde Otte zijn auto drie maal per week richting Goes. Door de coronacrisis viel dat stukje structuur weg voor de 35- jarige inwoner van Lewedorp. Maar, zegt Otte: ,,Ik ben fitter dan ik de afgelopen twee jaar ben ge weest. Ik ben ouder geworden, herstel iets langzamer, voel pijn tjes langer, maar kan wel goed meekomen met maatjes die tien jaar jonger zijn.'' Hoe train je? ,,Best wel anders dan anders. Van uit de club is geregeld dat er in de app Strava trainingen staan die we kunnen doen. Wekelijks twee trainingen en één challenge. De trainingen bestaan uit krachtoefe ningen die je zonder al te veel ma terialen kunt uitvoeren en loop trainingen.'' ,,Rugbygericht dus. De challenge houdt vaak in dat je een bepaald parkoers binnen een bepaalde tijd moet afleggen. Daarnaast doe ik op m'n werk en thuis krachttrai ning, met stangen, gewichtjes en bankjes. En ik probeer één dag in de week een zelfverzonnen uitda ging te doen. Afgelopen zondag heb ik bijvoorbeeld ruim achttien kilometer langs de Oosterschelde gelopen.'' Dus jullie houden elkaar via Strava in de gaten? ,,Zeker! Het is leuk om te zien dat iedereen bezig is. Je probeert ook een beetje competitie te hebben onderling. Het is een leuke manier om binding met het team te hou den. Het is overigens niet alleen lopen, hoor. In Strava staan ook echt workouts. Wij hebben een kracht- en conditietrainer, Char- lotte Jansen van Rosendaal. Zij zet die trainingen in de app.'' Wat kun je niet, wat je normaal wel doet? ,,Rugby trainen en spelen met teamgenoten, met een bal gooien. En we kunnen geen biertje drin ken na een training op de vrijdag avond. Wij trainen en spelen voor de prestaties, maar rugby is net als veel andere sporten ook een soci aal gebeuren. De sociale contacten zijn er nu een stuk minder. Geluk kig hebben we Strava en de groepsapp nog.'' Wat is je favoriete trainingsvorm in coronatijd? ,,Twee keer per week ben ik bij de club om training te geven aan de Cubs, dat zijn spelers van 12 en 13 jaar. Zij mogen gewoon trainen. Daarna blijf ik altijd hangen en doe ik met een paar teamgenoten - op afstand - een workout. Het leukste vind ik mezelf een doel stellen, dat doel behalen en het vervolgens weer proberen te ver beteren.'' Is het moeilijk om jezelf te motiveren? ,,Nee, niet echt. Op het werk heb ik soms veel aan m'n hoofd. Als ik na een drukke dag m'n hardloop schoenen aantrek en een mooi aantal kilometers loop, is het weer goed. Training zorgt voor balans. Ik haal daar voldoening en ont spanning uit. Maar ik merk dat het voor sommige teamgenoten wel moeilijk is om motivatie te vin den.'' Naar welke wedstrijd/ evenement kijk jij het meest uit? ,,Dat is toch wel het Ameland Beach Rugby Toernooi in de zo mer. Dat is elk jaar halverwege juni op Ameland. Daar komen veel rugbyclubs, ook internatio nale. Een prachtig evenement! De kans dat het dit jaar doorgaat, is klein. Ik hoop dat de gewone com petitie weer kan starten in sep tember. Dan is er genoeg tijd om voor te bereiden.'' S< Jan Otte tijdens een workout in Goes. foto johan van der heijden Marcel Kort in 2017 als zwemcoach van DZK. foto lex de meester GO als 'n warm bad -J- -f -■ 8 't w r - ia j -

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 49