WIM HOFMAN Afwassen Bo heeft haar hulphond Ziva hard nodig, maar die is vaak niet welkom £3 e? 9 JUWELIER MINDERHOUD Laatst hoorde ik Bohemian Rhapsody van Freddie Mer cury op de radio. Ik moest meteen denken aan de tijd dat we geen afwasmachine hadden en onze twee kinderen ons hielpen met het afdrogen van de vaat. Dik wijls gingen ze dan zingen, zo fijn vonden ze dat!!! Een van de liede ren die hun voorkeur had, was het lied van Mercury: Mamaaaaaaaaaa. I just killed a man, Put a gun against his head Pulled the trigger and he was dead. alleen aan de afwas van toen, maar ook aan aan de dood van Freddie Mercury. Hij heette eigenlijk Far- rokh Bulsara. Hij was een formida bele rockster. Hij stierf op vijfen veertigjarige leeftijd, vlak nadat hij bekend had gemaakt dat hij leed aan aids. Zijn lied kreeg toen wel een akelige bijsmaak: Body is aching all the time Goodbye everybody, I've got to go. raadselachtige, griezelige en ver schrikkelijke ziekte, veroorzaakt door een virus met een lange in cubatietijd waarbij uiteindelijk het immuunsysteem van de pa tiënt instortte. Vooral homofiele mannen en drugsverslaafden die besmette naalden hadden ge bruikt, werden ziek, maar het kwam ook bij vrouwen en kinde ren voor. Het virus werd verspreid door lichaamssappen, bloed en slijm en het werd dus anders over gedragen dan het Covid-19 virus dat verspreid wordt door niezen en hoesten, door de lucht dus, of na aanrakingen. In 1981 werd het aidsvirus in Parijs geïdentificeerd, maar er is nog steeds geen af doende manier gevonden om de ziekte te genezen. inentingen tegen het Covid-virus ons wel afdoende gaan helpen. Cornelleke Blok Goes Bo lijdt aan autisme, PTSS en de pressie. ,,Ziva is erop getraind om spanning aan te geven. Als de spanning in mijn lijf oploopt, dan springt ze tegen me op. Ze onder steunt me als ik naar de super markt gaat, ze helpt me om 's och tends uit bed te komen en om een rondje buiten te lopen. Mensen met een lichamelijke handicap hebben een rolstoel, ik heb een hulphond." Draadje Toen Ziva niet mee naar binnen mocht bij de orthodontist raakte Bo in paniek. ,,Ik móest erheen, want het draadje achter mijn tand stak in mijn tong. Aan de buiten kant zag je niet veel, maar de na sleep was heel heftig. Ik heb daarna een paar uur op bed gele gen, omdat ik zo veel had gevoeld. Zo'n voorval heeft veel meer ge volgen dan mensen denken." Bo meldde het voorval bij het Anti Discriminatie Bureau Zee land. ,,Mensen zijn zo bevooroor deeld over hulphonden. Als ik naar de supermarkt ga, krijg ik minstens één keer te horen dat honden niet welkom zijn. Dat geeft me stress. Terwijl Ziva een kaartje en een halsband heeft, waarop staat dat ze een hulphond is. Maar mensen zeggen al wat, voordat ze kijken. Het zou zo veel fijner zijn als mensen iets zouden vragen, in plaats van meteen te oordelen. Ik hoop dat er door mijn melding meer bekendheid komt, en dat ik er andere mensen mee help." Het aantal meldingen van dis- criminatie is afgelopen jaar met zestig procent gestegen. Bij het Anti Discriminatie Bureau kwa men 180 meldingen binnen, ten opzichte van 113 het jaar ervoor. De stijging is deels te verklaren door de coronacrisis. ,,Mensen met een paniekstoornis werden in winkels geweigerd, omdat ze geen mond kapje kunnen dragen. Of mensen met een lichamelijke handicap konden niet voldoen aan de win kelwagentjesplicht", legt Stefano Frans van ADB Zeeland uit. Maar als de meldingen die met corona te maken hadden buiten beschouwing worden gelaten, is er nog steeds sprake van een stij- ging. Vooral mensen met een han dicap of chronische ziekte klopten vaker bij het bureau aan, al komt discriminatie op basis van af komst het meest voor. Frans: ,,De juridische bescherming van men sen met een handicap is in 2016 uitgebreid. Iemand met een blin dengeleidehond mag bijvoorbeeld niet geweigerd worden in een res taurant of taxi. Daar is veel aan dacht voor geweest in de media." Het ADB biedt mensen een luiste rend oor, maar helpt ze - als ze dat willen - ook door bemiddelings gesprekken te voeren en juridi sche stappen te zetten. Excuses Bo kreeg na het voorval bij de or thodontist excuses aangeboden. Er is ook een oplossing bedacht. ,,Mensen die een hulphond heb ben, worden aan het eind van de dag ingepland bij de orthodontist. In de supermarkt krijg ik minstens één keer te horen dat honden niet toegelaten zijn Daar ben ik blij om, maar het had nooit mogen gebeuren, want je mag een hulphond wettelijk ge zien niet weigeren." PvLfi M ECO' Kijk voor het laatste nieuws ook op pzc.nl k.v Wij zijn op afspraak geopend van Maandag t/m Zaterdag tevens taxatie en inkoop reparaties en nieuwe aankopen vrijdag 19 maart 2021 Als ik het lied hoor, denk ik niet Too late, my time has come, Sends shivers down my spine, Vooral in het begin was aids een We hopen nu maar dat de De wereld van Wim Hofman, schrijver/illustrator Hulphond Ziva is de grote steun en toeverlaat van Bo Hil- lebrand (19) uit Nieuwdorp. Ze staat haar bij op spannende momenten. Maar toen Bo een tijdje geleden naar de ortho dontist moest, werd Ziva ge weigerd. ,,Ze zeiden dat ze niet mee mocht vanwege hygiëne. Dat was enorm rot, want juist door haar durf ik dat soort din gen te doen." Bo Hillebrand met haar hulphond Ziva. Ziva helpt Bo tijdens moeilijke momenten die haar veel spanning geven, zoals een be zoek aan de orthodontist. foto sandra schimmelpennink -Bo Hillebrand over hulphond Ziva PLAFONDS morgen mooier wonen Columbusweg 3, 4462 HA Goes t. 0113 270 000 plameco.nl telefoon 0118-571284 Zuidstraat 66 4361 AD Westkapelle www.juwelierminderhoud.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 45