Heemschut houdt hoop op behoud mozaïeken Brit Boompje wordt ooit boom 7 BEDRIJVENTERREIN TREKDIJK INSPRAAK i Éi Het plan voor bedrijven terrein Trekdijk is al ja ren een strijdpunt tus sen gemeente en dorps bewoners en had zelfs grote in vloed op de verkiezingsuitslag voor de gemeenteraad in 2018. Po gingen om via inspraak en invloed voor inwoners zo veel mogelijk draagvlak te vinden voor het plan, leidden desondanks tot teleurstel lingen en frustratie. Want vorig jaar viel het definitieve besluit als nog in het nadeel van het dorp uit: het bedrijventerrein komt er. Doorn: ,,De teleurstelling bij een deel van de inwoners blijft be staan. Maar we hebben veel inwo ners ook nog niet gehoord. Ik wil meer mensen erbij betrekken en vooraf heel duidelijk maken waar over ze mogen meepraten. Ik wil transparanter en eerlijker zijn. Dingen tegenhouden is niet meer aan de orde, we gaan wel samen kijken hoe het beter en mooier kan." ,,Jazeker. Er zijn zorgen over wat het bedrijventerrein betekent voor de entree van het dorp, over fiets routes, over landbouwverkeer. Daarop gaan we nu inzoomen. Het moet een duurzaam en toekomst- bestendig bedrijventerrein wor den. Groene daken, houtgebruik bij kantoren, zonnepanelen. Geen roetpluimen veroorzakende be drijven, geen standaard blikken dozen. We leggen de lat hoger." Het moet een duurzaam en toekomstbestendig bedrijventerrein worden TW1 §5mfl ,,Nee, wij hebben er ruime erva ring mee en we merken dat veel mensen zoiets echt lastig vinden. Wij geven een aanzet maar het zou zot zijn om vervolgens niet te luisteren naar inwoners met ken nis van die plek. En nogmaals, we willen vooraf heel helder maken waarover mensen kunnen mee praten, zodat er geen misverstan den zijn." ,,Die krijgen genoeg ruimte om er hun eigen saus overheen te gieten. Trouwens, bedrijven staan ook niet stil hè, die zijn ook bezig met verduurzaming." ,,Dat is inderdaad een waardeoor deel. En aan bepaalde wensen kunnen we misschien niet vol doen. Overeenstemming is niet al tijd haalbaar. Maar we zullen nu meer zij aan zij staan." Begin deze week kwam restaura teur Arno van Sabben erachter dat de op een Vlissingse gemeente- werf opgeslagen mozaïekpanelen niet ongeschonden van de achter liggende muren waren te zagen. Bij het maken van de mozaïeken maakte kunstenaar Louis van Roode gebruik van zachte chamot- teklei, waardoor de keramiektegels op willekeurige plaatsen breken en er veel extra scheuren in het kunst werk komen. Van Sabben heeft zijn bevindin gen overgebracht aan Erfgoedver eniging Heemschut, bevestigt be stuurslid Evert de Iongh. Maar geen reden om direct bij de pakken neer te zitten. ,,De restaurateur heeft wat proefzagingen gedaan op een opslagplaats van de gemeente Vlissingen. Hij is begonnen aan een stuk muur dat vooraan staat, dus het zou best kunnen dat pane len die wat meer beschut staan de opslag beter hebben doorstaan. Vooral ook omdat kunstenaar Van Roode speciale aandacht had voor het behoud van het mozaïek onder invloed van zout en regen." De Iongh laat zich er niet over uit of het verstandiger was geweest als de gemeente Vlissingen de moza ïeken de afgelopen tien, elf jaar in een overdekte stalling had be waard. Hij wijst er wel op dat een deel van het kunstwerk zich nog op een restant van het voormalig Britanniapaviljoen aan Boulevard Evertsen bevindt. Dat deel zit nog vast op een gebouw én is een paar jaar eerder gemaakt dan de opge slagen panelen op de gemeente- werf. ,,Het kan zijn dat hij bij de eerste panelen andere materialen of technieken heeft gebruikt. We hebben de restaurateur daarom ge vraagd om ook op de boulevard nog wat proeven te doen." Daarnaast overlegt Van Sabben met andere deskundigen of er al ternatieve methoden en technie ken zijn te bedenken voor het los maken van de mozaïekpanelen. De Iongh: ,,Ook als niet het hele kunstwerk is te redden, hopen we een behoorlijk aantal panelen voor het nageslacht te behouden." Dat de 'Brit-mozaïeken', waar voor Heemschut nog geen 'ten- toonstellingsplek' heeft gevonden, restauratie waard zijn, staat buiten kijf, benadrukt De Iongh. ,,Een Spaanse deskundige, die hielp bij een eerdere restauratie van het mozaïek vond een aantal panelen mooier dan het werk van Gaudi." WM maar een boompje. Maar het wordt een echte boom, de vleu- gelnootboom die gisteren is ge plant in het hart van Speelhof Hoogerzael. En misschien staat die er wel net zo lang als zijn soortgenoot bij het Gasthuis in Middelburg, die daar inmiddels al 250 jaar mooi staat te wezen. De boom in Hoogerzael werd geplant in het kader van boomplantdag, in het bijzijn van wethouder Chris Simons. Bedoeld voor vele gene raties, zo werd benadrukt, als te ken van hoop voor de toekomst. vrijdag 19 maart 2021 WA 'Samen kijken hoe het beter en mooier kan' Dat nieuwe bedrijventerrein net buiten hun dorp aan de Trekdijk, dat is voor de inwoners van Nieuw- en Sint Joosland niet meer tegen te houden. Wel mogen ze nu zeggen hoe alles eruit gaat zien: de gebouwen, de planten en bomen waarachter ze verstopt gaan worden. Wet houder Carla Doorn: ,,Het zou zot zijn als we niet zouden luis teren naar inwoners met kennis van die plek." Maurits Sep Nieuw- en Sint Joosland U begint nu aan een nieuwe in spraakronde. Hoe gaat u ervoor zorgen dat het niet weer een te leurstelling wordt? Inwoners mogen meepraten over de planten, de bomen, de materialen en kleuren van de bedrijfspanden. Is dat echt Sfeerimpressie van het bedrijventerrein Trekdijk bij Nieuw- en Sint Joosland. illustratie gemeente middelburg waarover ze zich zorgen maken? U heeft al een eerste versie ge maakt van de eisen waaraan het bedrijventerrein moet voldoen, omdat u ver wacht dat dat 'wel licht com- - Carla Doorn, wethouder plex' is voor mensen die gaan meepraten. Onderschat u de in woners niet? Houden de bedrijven die zich er willen vestigen, voldoende speelruimte voor eigen eisen? U hoopt door de inspraak het plan voor de Trekdijk 'beter' te maken. Maar wat is beter? En wie bepaalt wat beter is? M Bedrijven terrein Trek- dijk is gepland tussen de Sloeweg (rechtsonder), de A58 (links) en het dorp Nieuw- en Sint Joosland (linksboven). FOTO MARCELLE DA- VIDSE De bijzondere mozaïeken van het voormalige Vlissingse hotel Britannia zijn nog niet opgege ven door Heemschut. De Erf goedvereniging laat deskundi gen onderzoeken of en hoe een zo groot mogelijk deel van het kunstwerk is te redden. René Hoonhorst Vlissingen Arno van Sabben probeert het mozaïek los te zagen van de kleilaag. foto rené hoonhorst Wethouder Chris Simons (rechts) plantte de vleugelnootboom samen met Steven Fondse, Bert Metselaar en Marien Boonman (vlnr). FOTO LEX DE MEESTER MIDDELBURG Het is nu nog

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 43