Ook Edisonpark tegen komst arbeidsmigranten 5 WINKELIERS DEUR OP EEN KIER A Winkelen op afspraak Minimaal 4 uur voor je gaat winkelen een 'tijdslot' reserveren. Leuk idee, maar werkt niet, zeggen Zeeuwse winkeliers. Ze lappen dan ook massaal de regeling aan hun laars. ,,Die drempel is te hoog en wij kunnen geen klant missen." ,,Dan kunnen mensen nog even naar de supermarkt in de buurt en dan terugkomen. Of een wan delingetje maken. Even blijven rondhangen." Maar ja, dat zal nu wel net het probleem zijn, reali seert een andere detailhandelaar zich. ,,Ze zijn natuurlijk bang dat dan de loop er weer in komt. Die regeling is bedoeld om funshop- pen tegen te gaan." Slechte regeling Meerdere ondernemers geven aan dat het juist voor Zeeland een slechte regeling is. ,,In Rotter dam, Dordrecht, in de grote ste den loopt al snel veel volk. Maar in Zeeland? Ik kreeg toch al nooit twintig klanten tegelijk over de vloer. Net als bij veel coronamaat regelen denk ik: had dit even op provinciaal niveau geregeld", zegt de uitbaatster van een kleinbe- meten winkeltje. ,,Hoewel... dan dreigt wel het gevaar dat ze uit andere provincies hierheen ko men." En misschien moet zelfs met seizoensinvloeden rekening ge houden worden, suggereert zij. ,,Vorig jaar in het begin van de zomer liep het opeens storm. Het was mooi weer en de stad stroomde vol. Opeens had ik hier de zaak vol. Grote gezinnen, mannen die een praatje maakten terwijl hun vrouwen winkelden. Ja, toen heb ik wel een briefje op de deur gehangen: 'Maximaal tien personen en kletsen liever buiten!' Briefje op de deur Nu hangt er ook een briefje op de deur. 'Kom binnen om een af spraak te maken!' ,,En als ze een maal binnen zijn, zijn ze binnen. Je moet wel! Etalages zijn belang rijk voor kledingwinkels. Mensen zien iets en willen weten: past het? Dan moet je ze gelijk naar binnen kunnen halen. Een boete kan ik me niet permitteren, maar ik moet toch vol zien te houden." Op een terrein dat nu gebruikt wordt voor in- en verkoop van vrachtwagens wil een projectont wikkelaar appartementencom plexen voor 216 arbeidsmigranten bouwen. De bewoners van het Edi- sonpark - een wijkje aan de zuid kant van de Sloeweg, tussen Ener gie- en Dynamoweg - zijn felle te genstanders van dat idee, dat de naam Plan Uitzicht Souburg (PUS) draagt. De argumenten van de Vereni ging Edisonpark, die tachtig bewo ners vertegenwoordigt, komen gro tendeels overeen met die van inwo ners van Lammerenburg en omlig gende wijken: vrees voor geluids overlast, afname sociale veiligheid, gevaarlijke verkeerssituaties, waar devermindering onroerend goed en verlies aantrekkelijkheid voor nieuwe bedrijfsvestigingen. Het echtpaar Ineke de Groot en Peter Oey, woordvoerders van Ver eniging Edisonpark, benadrukt niets tegen buitenlandse werkne mers te hebben. Maar huisvesting van meer dan tweehonderd men sen aan een doodlopende weg legt te veel druk op de woonwijk ervoor. Het Edisonpark wordt vaak als be- drijventerreintje gezien, maar daar bij wordt over het hoofd gezien dat Als er appartementen komen, rijden er dag en nacht auto's en busjes door de wijk de meeste ondernemers in of bij hun bedrijfspand wonen, betogen Oey en De Groot. Bij de zwemschool aan het Ka naal door Walcheren loopt de weg dood, denken veel mensen. Maar auto's kunnen wel onder de brug door om bij het terrein van Poppe Trucks te komen. ,,Er rij den nu vier, vijf bedrijfswagens per dag naar of van dat terrein. Als er appartemen ten komen voor meer dan twee honderd tijdelijke werknemers, die in verschillende ploegen werken, dan rijden er dag en nacht auto's en busjes door de wijk. In de bocht bij de zwemschool kunnen twee voer tuigen elkaar niet of nauwelijks passeren en bij de zwemschool lo pen de hele dag mensen, onder wie veel kinderen, in en uit. Dan heb ben we het nog niet over vele tien tallen fietsers die naar HZ of Scaldia fietsen." Toekomstige tijdelijke huurders moeten altijd door het Edisonpark, omdat de Energieweg dood loopt en overgaat in een fietspad. Het spoortraject dwarsboomt een door steek naar de Bermweg in Oost Souburg. De bewonersvereniging heeft haar bezwaren kenbaar ge maakt bij de gemeente, maar kan geen zienswijzen indienen vóór er een officieel plan ligt. Oey: ,,Dat zullen we waarschijnlijk tegen de zomer doen, maar we willen onze bezwaren alvast kenbaar maken." Edisonparkbewoners voelen zich gesteund door de partijen CDA en POV, die forse vraagtekens plaatsen bij de plannen voor grootschalige huisvesting van arbeidsmigranten. Omwonenden én gemeenteraads leden worden pas na presentatie van de plannen geraadpleegd in plaats van hen er tevoren bij te be trekken, luidt de kritiek. VOORWAARDEN zo'n bezoek inplannen toch iets heel anders dan even binnenlo pen als je langs een winkel komt. Winkelen doe je als je tijd én zin hebt." Gastvrijheid Klanten wegsturen die je winkel in willen: dat gaat tegen je onder- nemersnatuur in, verklaart een winkelier. ,,Ik krijg geen over heidssteun. Wij zijn allang blij als er een klant aanklopt." Maar het is niet alleen omdat je dief van je eigen portemonnee bent, verzekert hij. „Gastvrijheid staat bij ons hoog in het vaandel. Stuur je dan iemand weg, terwijl de hele winkel leeg is? Dan denkt zo'n klant ook: wat een ambtena rij, bekijk het maar." Ze heeft net een klant uitge zwaaid. Jazeker, ook zo eentje die kwam aanlopen zonder afspraak. ,,Ik zei: er is toch niemand, kom maar lekker binnen. Ik schrijf je naam op en dan ben je er offici eel. Ja toch? Die klant kwam uit Amsterdam. Denk je dat die vier uur blijft rondhangen om aan de regels te voldoen? Die ben je kwijt. Dit werkt misschien voor de grote jongens, maar voor de kleintjes zoals ik is het niks." Dat het per se vier uur moet zijn, stuit bij iedereen op onbe grip. ,,Waarom niet een uur?", vraagt een ondernemer zich af. Ik krijg geen overheidssteun. Wij zijn allang blij als er een klant aanklopt Kom binnen en maak een af spraak!', staat er uitnodigend op het raam van een kledingwinkel, ergens in een Zeeuwse binnenstad. De winke lier: ,,En als ze binnen zijn, zeg ik: 'Als u nü tijd heeft, bent u van harte welkom!' Dan zet ik een kruisje op het overzicht met afspraken en is het op papier keurig geregeld. Veel van mijn col lega's doen pre cies hetzelfde." Net als de andere geïn terviewden in dit verhaal wil hij al leen ano- die niet misselijk is. Duizenden euro's. En we kunnen al amper het hoofd boven water houden." Dat winkelen op afspraak had den ze nooit moeten instellen, zegt een ander. ,,Mensen komen niet opdagen, of op een andere tijd. Bovendien is het een te hoge drempel voor klanten. Ik merk het zelf ook. Ik wil al tijden naar de Hema, maar kom er maar niet toe om een afspraak te maken. Als je het druk hebt, is niem zijn verhaal doen. ,,Nee, controles heb ik nog niet gehad, maar er staat een boete op vrijdag 19 maart 2021 'Wij kunnen geen klant missen' Bewoners van het Vlissingse Edisonpark lopen te hoop tegen grootschalige huisvesting van arbeidsmigranten op een dood lopend deel van de Energieweg aan de Souburgse kant van de Sloebrug. René Hoonhorst Vlissingen - Ineke de Groot en Peter Oey, Vereniging Edisonpark -Winkelier Maak op afstand thuis (online of telefonisch) een afspraak voor een 'tijdslot', minimaal vier uur vóór het winkelbe zoek. Kom alleen naar de afspraak. Het tijdslot duurt minimaal tien minuten, je mag eerder weg maar ook - in overleg - tien mi nuten langer winkelen. Winkels mogen maximaal 1 klant per 25 m2 ontvangen. Er mogen in elk geval 2 klanten per verdieping worden ontvan gen, ongeacht de grootte van de winkel. Er mogen maximaal 50 klanten tegelijk in de winkel zijn. Zie voor alle uitgebreide infor matie rijksoverheid.nl Ondine van der Vleuten Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 41