4 TWEEDE KAMERVERKIEZINGEN Ooit in een achtbaan gezeten? Eén waarbij je in iets meer dan twee seconden met 100 kilometer per uur door een looping schiet? Dat gevoel. Dat is precies wat Jacqueline van den Hil uit Goes meemaakt. Ineens staat ze voor vragen als: hoe werkt het in de Tweede Kamer, wanneer zeg ik mijn baan op, wat ga ik verdienen en moet ik verhuizen? Goes ihe day after. Ei- Igenlijk is het één grote overwin ningsroes. We Are The Champions, zoiets. Maar lang tijd om te feesten heeft het kersverse VVD-Kamerlid uit Goes niet. Al probeert Jacque line er zo lang mogelijk van te ge nieten. Geef haar eens ongelijk. Na een heel kort nachtje, hangt Den Haag donderdag al vroeg aan de 'lijn'. Ineens is haar dag gevuld met rondjes beeldbellen. Zoals met de verwachte nieuwe colle ga's. Verwacht? Ja, de uitslag is nog niet helemaal zeker. Er kan dus nog iemand afvallen of bijkomen. Maar Jacqueline hoeft zich daar niet druk om te maken. Zij heeft heel andere dingen aan haar hoofd. ,,Een soort van, maar door corona gaat het anders dan anders, meer op afstand. Vrijdag ga ik wel naar Den Haag. Met de trein. Dan ga ik allerlei praktische zaken regelen op het 'nieuwe-ledenplein'. Zoals een toegangspas voor de Kamer. Ook haal ik mijn telefoon op, ga ik op de foto voor de website van de Tweede Kamer en krijg ik prakti sche informatie over bijvoorbeeld mijn vergoeding. Donderdag zijn de eerste van de pakweg 65 nieuwe Kamerleden al langs ge weest. Vrijdag en maandag komen er ook nieuwelingen langs, zoals ik." ,,Ja. Zo krijg je uiteraard uitleg over hoe het in de Kamer allemaal pre cies werkt, hoe het binnen de frac tie gaat, maar je krijgt bijvoorbeeld ook mediatraining. Dat alles volgt nog." ,,Nee. Iedereen denkt dat als je Ka merlid wordt, alles voor je wordt geregeld. Maar dat is niet zo. Deze en volgende week hebben we al lerlei vergaderingen, online. Daar hoor ik hoe een en ander in zijn werk gaat. Pas als de uitslag defini tief is, kan ik ook mijn baan als lo catiemanager bij Ter Valcke opzeg gen." ,,Dat heb ik ook bedacht. Maar ik ben er niet zo bang voor. Mijn hele leven heb ik in de zorg gewerkt, vanaf 1986. Eerst bij ziekenhuis Adrz, daarna bij ouderenzorgorga nisatie SVRZ. ik kan altijd wel weer ergens terecht." Iedereen denkt dat als je Kamerlid wordt, alles voor je wordt geregeld. Maar dat is niet zo ,,Als je lid wordt van de Tweede Kamer, kom je niet bij iemand in dienst. Dus je krijgt geen salaris. Wel krijg je een vergoeding. Die is voor iedereen hetzelfde." Kamerleden krijgen 8431,26 euro bruto per maand. Verder krijgen ze 8 procent vakantiegeld en een ein dejaarsuitkering van 8,3 procent. In totaal komt dat neer op ruim 117 duizend euro per jaar. ,,Ja en nee. Ik blijf in Goes wonen, maar ik ga wel op zoek naar een appartement in Den Haag. De Tweede Kamer vergadert op dins dag, woensdag en donderdag. De dagen kunnen er heel erg lang worden. Als je 's avonds laat of tot diep in de nacht een debat hebt, kun je met de trein niet meer te rug. Bovendien ben je dan veel reistijd kwijt, tijd die ik liever be steed aan mijn werk. Doorde weeks zal ik in Den Haag slapen, maar verder blijf ik in Goes wo- nen. Ik vind het belangrijk om als Zeeuws Kamerlid binding te hou den met de provincie." ,,Nee. Dat wordt later in overleg met de collega's in de nieuwe frac tie bepaald. Het is niet zo dat ik au tomatisch woordvoerder gezond heidszorg wordt, omdat ik daar toevallig al zo lang in werk en daar veel van weet." ,,Daar was ik altijd al voorzichtig mee. Ik vind dat je er altijd netjes op moet zijn. Dus dat maakt voor mij niets uit." ,,De nieuwe Tweede Kamer wordt op 31 maart beëdigd. Dan begint mijn werk als Tweede Kamerlid pas echt. Heel spannend, maar leuk!" vrijdag 19 maart 2021 GO Van den Hil wordt Kamerlid en nu? Baan opzeggen, verhuizen? Jeffrey Kutterink Krijg je als nieuwkomer een 'in troductie'? Jacqueline van den Hil: ,,De nieuwe Tweede Kamer wordt op 31 maart beëdigd. Dan begint mijn werk als Tweede Kamerlid pas echt. Heel spannend, maar leuk!" foto johan van der heijden Krijg je cursussen over hoe het allemaal werkt? Heb je al ontslag genomen bij je huidige baas, SVRZ? Na 34 jaar zorg, ga je de politiek in. Een avontuur dat snel afgelo pen kan zijn. -Jacqueline van den Hil Wat verdient een Kamerlid nou? Moet je op stel en sprong ver huizen? Weet je al met welke onderwer pen je je mag bezighouden? Nu je Kamerlid wordt, ga je dan bewuster om met sociale media? Wanneer begin je echt met je nieuwe job?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 40