5 8 6 7 10 9 ZEELAND 3 TWEEDE KAMERVERKIEZINGEN ■srawsufif/i Landelijk was Volt een van de grote verrassingen, met 2,3 procent van de stemmen, goed voor drie zetels. In Zeeland is de partij nog wat minder in trek. Bijna 2700 mensen stemden op Volt. De BoerBurgerBeweging (BBB), landelijk als nieuwkomer goed voor één zetel, haalde in Zeeland zo'n 400 stemmen meer dan Volt. De beweging had vier Zeeuwen op de kandidatenlijst staan en bleek vooral in de gemeenten Sluis en Borsele veel steun te hebben. Andere nieuwkomers in de Ka mer zijn JA21 van Joost Eerdmans en Bij1 van Sylvana Simons. JA21 deed het met 5800 stemmen in Zeeland naar verhouding zelfs nog iets beter dan landelijk. Bij1 kreeg hier juist veel minder voet aan de grond en bleef steken op nog geen 600 stemmen. maar in Zeeland groeide de PvdA van 5,6 naar 6,2 procent. Dat is vooral te danken aan kiezers in de gemeenten Vlissingen, Terneuzen en Middelburg. ongeldig worden verklaard. Uit schieter was de gemeente Terneu- zen met 149. Niet elke Zeeuwse kiezer heeft netjes één hokje rood gemaakt. Er werden volgens de voorlopige tel lingen 373 blanco stembiljetten in geleverd, waarvan een derde (121) in de gemeente Vlissingen. In 482 andere gevallen moest het biljet De Zeeuwse PvdA-kandidate Bar bara Oomen voerde een maanden lange campagne om met voorkeur te worden gekozen. Ze mikte op 20.000 stemmen. De definitieve cijfers volgen pas op 26 maart, maar het ziet er niet naar uit dat ze haar doel heeft bereikt. De PvdA kreeg in Zeeland in to taal ruim 14.000 kiezers achter zich. Uit de uitgesplitste gegevens van de eerste gemeenten blijkt dat meestal rond de 30 procent van hen op Oomen heeft gestemd, wat neerkomt op enkele duizenden voor de hele provincie. Zij kan dus alleen nog hopen op voldoende stemmen van buiten Zeeland. Toch is er wel enigszins sprake van een 'Barbara Oomen-effect'. Landelijk bleef de partij gelijk, Lang niet iedereen stemt op de lijsttrekker van de partij. Hoewel nog niet alle gemeenten hun cij fers hebben gepubliceerd, is dui delijk dat vooral Pieter Omtzigt (CDA) en Renske Leijten (SP) naar verhouding veel stemmen hebben gekregen. Dat is grotendeels toe te schrijven aan hun rol bij het bloot leggen van de toeslagenaffaire. In de gemeente Goes, bijvoor beeld, kreeg Omtzigt 791 stem men. Dat is niet heel veel minder dan lijsttrekker Wopke Hoekstra (1279). Ruim 300 Goesenaren stemden op Renske Leijten. Ook opvallend: bij Forum voor Democratie kreeg Wybren van Haga in Goes meer stemmen (623) dan Thierry Baudet (556). Bij Denk hielden Farid Azarkan en Tunahan Kuzu elkaar vrijwel in evenwicht. heid-voorman Willem Engel, voerde campagne in de hele pro vincie en had met Koen Verhagen een Zeeuw hoog op de lijst. Het zette weinig zoden aan de dijk. De partij sleepte nog geen 300 stem men in de wacht. De meeste steun was er nog in de gemeente Hulst (56 stemmen), waar Verhagen woont. In Kapelle en Noord-Beveland troffen Engel en de zijnen slechts een enkele supporter. Ook Henk Krol, voorheen toch een stemmenkanon, moet zijn heil nu buiten de Haagse politiek zoe ken. Met zijn eigen lijst wist hij in Zeeland niet meer dan 200 stem men te verzamelen. Lijst30, de partij van Viruswaar- Partij van de Eenheid stond niet alleen uiterst rechts op het stem biljet, maar trok ook verreweg de minste kiezers. De partij kreeg slechts 28 Zeeuwse stemmen, waarvan 11 in de gemeente Vlissingen. In Bor- sele, Reimerswaal, Tholen en Veere stemde zelfs niemand op de Partij van de Eenheid. Op Noord-Beveland wist zowel de islamitisch geïnspireerde partij NIDA als Libertaire Partij geen en kele stem te vergaren. vrijdag 19 maart 2021 bij de uitslagen in Zeeland Drukte woensdag bij het stembu reau in het Vlissingse stadhuis. FOTO RUBEN OREEL Boeren troeven Volt af Naweeën toeslagenaffaire zichtbaar Thierry Baudet voerde afgelopen weekend nog campagne in Sluis. FOTO PETER NICOLAI Ruim 850 mensen voor niets naar de stembus 'Barbara Oomen-effect' bleef beperkt Minste stemmen voor Partij van de Eenheid Engel en Krol kansloos voor een zetel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 39