s? Scheiding van afvalbrengers Veerboten kunnen nog 12 jaar mee 1 2 3 4 Gold digger 2 Commentaar Het is in tijden van corona een topattractie waar mensen graag voor in de rij staan, de milieustraat. Een drive-in ontmoetingsplek waar je nog eens gelijkgezinde klus sers en tuiniers kan ontmoeten. In tegenstelling tot andere re gio's in ons land zijn in Zeeland nauwelijks beperkingen op de toegang tot de milieustraat. Zolang je niet met een grote kiep- wagen vol puin aan komt rijden, maar met een bescheiden aan- hangertje achter je auto, wordt niet gevraagd wie je bent en waar je vandaan komt. Dat maakt het voor ondernemers die van hun puin, sloop- of snoeihout af willen komen wel heel gemakkelijk om onkosten te besparen door dit bedrijfsafval naar de milieustraat te bren gen. Maar de milieustraat is nadrukkelijk alleen voor huishou dens bedoeld, voor de inwoners die afvalstoffenheffing beta len. Gevolg is dat Zeeuwen gemiddeld op papier twee keer zo veel grof huishoudelijk afval naar de milieustraat brengen dan de modale Nederlander. De sluikstort van bedrijfsafval op Zeeuwse milieustraten draagt bij aan dat hoge gemiddelde. Aan de verwerking van dit bedrijfsafval betaalt elke Zeeuw mee in de vorm van afvalstoffenheffing. In de milieustraat wordt afval gescheiden. Aan de poort zouden de brengers van het afval ook gescheiden moeten wor den. Huishoudens bij de huishoudens, bedrijven bij de bedrij ven. Een pasje kan daarbij helpen. De sluikstort van bedrijfsafval op Zeeuwse mileustraten draagt bij aan het hoge gemiddelde De veerboten Prins Willem- Alexander en Prinses Maxima kun nen nog 12 jaar mee. Dat blijkt uit recent onderzoek. De onderhouds kosten voor de Westerschelde Ferry zullen met de jaren wel oplopen. Het dagelijks provinciebestuur schrijft dat aan de Staten. De pro vincie exploiteert nu noodgedwon gen de veerdienst tussen Vlissingen en Breskens, omdat commerciële vervoersmaatschappijen zich er niet aan wagen. Dit jaar wordt een marktverkenning gehouden om te kijken of de veerdienst vanaf 2024 toch weer kan worden uitbesteed. Een eventuele nieuwe exploitant weet dan dat de huidige schepen tot 2033 meegaan, zij het tegen steeds hogere kosten. Toch is het eerder af stoten van de veerboten minder ALMANAK Dat kinderen wijs uit de hoek kunnen komen, is bekend. Maar Amy van 6 uit Goes verbaasde onlangs zelfs haar ouders toen ze vertelde dat ze een beetje verliefd was op wel twee jon gens in haar klas. Voor wie moest ze nu gaan? Haar vader raadde voor de grap één van de aantrekkelijk. Ze zijn zo specifiek ontworpen voor het traject op de Westerschelde dat er verder eigen- De Prins Willem- Alexander en de prinses Maxima zijn duur in onderhoud lijk geen markt voor is. Als zich een exploitant meldt die met nieuwe schepen wil varen, moet hij het ver lies van het eerder afstoten van de Prins Willem-Alexander en de Prinses Maxima verrekenen in de business case. Een onafhankelijk adviesbureau gaat de provincie begeleiden bij de marktconsultatie. jongens aan, omdat zijn ouders in een grote auto rijden en een kast van een huis bezitten. Dochter Amy dacht even goed na en schudde daarna resoluut haar hoofd. 'Dan ga ik toch maar voor de ander', zei ze vastbeslo ten. 'Anders vinden ze me straks nog een gold digger!' Cultural Board gaat aan de slag Martin Bos wordt fractievoorzitter De twee Statenleden van Forum voor Democratie wisselen van stuivertje. De huidige voorman Fred Walravens geeft de voor zittershamer aan Martin Bos (foto). Dat was al lang zo gepland, geeft Walravens aan. ,,Nu, na de verkiezingen voor de Tweede Kamer, is een goed moment. Het voor zitterschap kost me ge woon te veel tijd. Die spendeer ik liever met mijn familie. Na achttien jaar in het buitenland ge woond te hebben, mag dat wel." Het lijkt Walra vens goed als 'de jongere garde' zich ontwikkelt. VLISSINGEN Pioniersprijs De stemmen zijn geteld. Lachende gezichten bij de winnaars van de Tweede Kamerverkiezingen, terwijl de verliezers hun wonden likken. Meer dan 231.000 Zeeuwen brachten hun stem uit. Wat zijn de opvallendste zaken in de uitslagen? Vier jaar geleden ging nog 81,3 pro cent van de Zeeuwen stemmen voor de Tweede Kamer. Dat was het hoogste percentage sinds 1989. Nu bleef de opkomst onder de 80 procent. Volgens de voorlopige uitslagen komt deze uit op 79,1 procent. Dat past bij het landelijke beeld. In de provincies Noord-Brabant, Limburg, Flevoland en Groningen lag de opkomst nog een stuk lager. In Utrecht gingen de meeste men sen stemmen: bijna 83 procent. Van de dertien Zeeuwse ge meenten kent Veere vrijwel altijd het hoogste opkomstpercentage. Dat was deze keer niet anders, want 89,7 procent van de inwoners ging stemmen. Veere is ook de enige Zeeuwse gemeente waar de opkomst hoger uitkwam dan vier jaar geleden. In Vlissingen was de opkomst met 72,4 procent het laagst. moet nu genoegen met een derde plaats. Weliswaar nipt vóór D66, maar PVV oogstte meer stemmen. Het was net als vier jaar geleden een nek-aan-nekrace, waarbij PVV deze keer wel aan het langste eind trok. Op de eindstreep bleek het verschil in Zeeland een kleine honderd stemmen. In 2017 was dat 261, toen nog in het voordeel van CDA. Ook in Zeeland is VVD met een straatlengte voorsprong winnaar geworden. Alleen in Reimerswaal en Tholen bleef SGP de grootste. Ruim 49.000 Zeeuwen kozen voor de partij van Mark Rutte. Ondanks de lagere opkomst zijn dat er 3000 meer dan in 2017. VVD kreeg 21,3 procent van de Zeeuwse stemmen en zag haar aandeel hier met 1,6 procent groeien. Dat is meer dan landelijk. De concurrentie blijft allemaal on der de 11 procent. Dat geldt ook voor D66, dat weliswaar fors steeg naar 10,2 procent, maar in Zeeland nog altijd minder aanhang heeft dan bijvoorbeeld in de Randstad. CDA, twee jaar geleden hier bij de verkiezingen voor Provinciale Sta ten nog de duidelijke winnaar, Vier jaar geleden kozen 4000 Zeeuwen voor Forum voor Demo cratie. Dat zijn er deze keer meer dan 13.000. Daarmee groeide de partij hier nog harder dan buiten de provincie. Zij kreeg 5,7 procent van de stemmen in de provincie, tegen 5,0 procent landelijk. De achterban is het grootst in de ge meenten Vlissingen (7,5 procent), Terneuzen (6,9 procent) en ook Sluis (6,5 procent), waar Thierry Baudet afgelopen weekend nog campagne voerde. Het minst scoorde Forum voor Democratie in de gemeenten Veere (4,1 procent) en Kapelle (4,3 procent). Twee jaar geleden, bij de verkie zingen voor Provinciale Staten, sleepte de partij in Zeeland 11,8 procent van de stemmen binnen. vrijdag 19 maart 2021 Ernst Jan Rozendaal Vlissingen Tip? redactie@pzc.nl MIDDELBURG Naast een Economic Board heeft Zeeland nu ook een Cultural Board. Het uit vijf personen be staande platform gaat de provincie voorlopig een jaar lang adviseren over cultuur en ondersteunen in de contacten met Den Haag en Vlaanderen. De bedoeling is om cultureel Zeeland buiten de provin cie een gezicht te geven. De leden van de Cultural Board Zeeland zijn Geert van Maanen (voorzitter), directeur Robert Vroegin- deweij (Muziekschool Zeeland), voorzitter Henk Schoute (Zeeuws Cultuur Overleg), directeur Kathrin Ginsberg (CBK Zeeland) en cultureel on dernemer Digna Kosse. MIDDELBURG Vijf bedrijven zijn geno mineerd voor de Zeeuwse Pioniersprijs. Genomineerd zijn: Hello- Container dat het boe ken van zeecontainers heeft versimpeld, Q- Avation dat verlichting voor helikopter-platfor men produceert en ver koopt, SugarFarm dat hoesjes voor insuline- pompjes maakt en ver koopt, YourSurprise dat in gepersonaliseerde cadeaus handelt en Zeeuwsche Zoute uit Bruinisse dat gewonnen zeezout uit Bruinisse verkoopt. Stemmen kan tot 26 maart via zeeuw- sepioniersprijs.nl. Dit viel op Rolf Bosboom Vlissingen Minder Zeeuwen gingen stemmen VVD twee keer zo groot als de rest Opnieuw nek-aan-nekrace tussen PVV en CDA Baudet doet goede zaken in Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 38