Onderzoek om bezoek aan afvalstort aan banden te kunnen leggen Spectaculair was al om te zien hoe zorgmedewerkers eind vorig jaar een kerstboom op de tunnelring bij de Sluiskiltunnel plantten en ook weer weghaalden, skater Sven Boekhorst uit Den Bosch zorgde begin dit jaar nog voor een extra spektakelstuk. Altijd op zoek naar een uitdaging trok hij met de Eindhovense fotograaf Niels Groenendijk, geïnspireerd door een filmpje over de kerstboom, naar Terneuzen. Sven stond te kijken van de hoogte (ongeveer 11 meter) van de tunnelring en waagde het er toch op, met succes. Niels maakte de foto's recent openbaar, en zo kwam het nieuwe spektakelstuk naar buiten. De NV Westerscheldetunnel is overigens niet blij met de actie en overweegt maatregelen. ZEELAND 8 Wk Een Zeeuw brengt gemiddeld bijna twee keer zoveel afval naar de mi lieustraat als de doorsnee Neder lander. Het OLAZ, de afvalorgani- satie van de Zeeuwse gemeenten, wil daar wat aan doen. In tegenstelling tot de meeste an dere regio's zijn de dertien Zeeuwse milieustraten vrij toegan kelijk. Ze zijn uitsluitend bedoeld voor huishoudelijk afval van inwo ners van de Zeeuwse gemeenten. Maar sommige bedrijven misbrui ken de milieustraten om kosteloos van hun bedrijfsafval af te komen. Het gaat dan om bijvoorbeeld klus bedrijven, hoveniers en aannemers die met particuliere voertuigen hun bedrijfsafval brengen. Ook sommige recreatiebedrijven ver wijzen hun gasten naar de milieu straat. ,,De regels en scheidslijnen tus sen huishoudelijk en bedrijfsafval zijn ook heel lastig uit te leggen en te hanteren op een milieustraat", aldus Paul Marinissen, directeur van de Zeeuwse Reinigingsdienst, die voor de OLAZ de milieustraten beheert. Alleen als er een auto met een buitenlands kenteken voor de milieustraat staat, moet iemand met een belastingaanslag kunnen aantonen dat hij of zij afvalstoffen heffing heeft betaald. Overigens kennen veel regio's al een pasjesregeling voor de toegang tot milieustraten. Ook zijn er re gio's waar particulieren per keer moeten betalen voor bijvoorbeeld het storten van puin en andere soorten afval. Meer afval door corona De Zeeuwen zijn vorig jaar gemid deld meer huishoudelijk afval gaan produceren. Dat varieert van 178 kilo restafval per persoon in de ge- meente Kapelle tot 347 kilo in de gemeente Sluis. Het doel is om dit terug te brengen tot 100 kilo per De scheidslijnen tussen huishoudelijk en bedrijfsafval zijn ook heel lastig te hanteren op een milieustraat persoon per jaar. Marinissen ver moedt dat corona de oorzaak is dat vorig jaar meer afval is opgehaald en weggebracht. Mensen waren meer thuis en produceerden daar door thuis meer afval. Dit ver schijnsel zien afvalverwerkers in heel het land. Het OLAZ onderzoekt hoe het doel van 100 kilo bereikt kan wor den. Gekeken wordt naar de effec ten van de verschillende manieren waarop gemeenten huishoudelijk afval inzamelen. Zo hebben vier ge meenten de gescheiden inzameling van plastic en metalen verpakkin gen en drinkpakken gestaakt. Ze zijn overgeschakeld op 'naschei- ding'. Het PMD-afval wordt later in een grote installatie van het restaf val gescheiden. Andere gemeenten zetten juist volop in op gescheiden inzameling en hogere tarieven als mensen meer restafval aanbieden. I vrijdag 19 maart 2021 I pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl FOTO NIELS GROENENDIJK Met pasje naar de milieustraat? Aan de vrijwel onbeperkte en gratis toegang tot de Zeeuwse milieustraten komt mogelijk een einde. Er loopt een onderzoek naar het aan banden leggen van het bezoek aan de milieustraten door middel van bijvoorbeeld pasjes. Daarmee zou onder meer een einde gemaakt moe ten worden aan het storten van bedrijfsafval in de milieustraten. Theo Giele Middelburg - Paul Marinissen, Zeeuwse Reinigingsdienst

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 37