Hongaarse premier klaar met christendemocraten Italië start met uitgifte van het coronapaspoort Spanje legaliseert als vierde EU-lidstaat euthanasie 23 Kritisch rapport Amnesty International De afspraak wordt afgezegd. Het doet de Oeigoerse Rizwangul te veel verdriet opnieuw te vertellen over haar zoontje. Ze woont in Ne derland en doet haar verhaal liever in een video van Amnesty Interna tional. Haar ervaringen, en die van vijf andere Oeigoerse families, worden vandaag wereldwijd be licht door de mensenrechtenorga nisatie. Amnesty wil daarmee nog eens het menselijke drama bena drukken in de tragedie van de Chi nese moslimminderheid. ,,De laatste tijd is er veel aandacht voor de Oeigoeren. Dat is positief maar de neiging bestaat het te zien als politiek spel. Voor die ruim een miljoen Oeigoeren die vastzitten is dat natuurlijk niet zo en al hele maal niet voor die mensen die al jaren niets van hun kinderen heb ben gehoord'', zegt China-expert Stijn Deklerck van Amnesty. Rizwangul werkte in Dubai maar toen ze in 2017 terug wilde gaan naar China waarschuwde haar familie haar niet te komen. Een neef die net terugkwam uit het buitenland was namelijk naar 'school' gegaan om te 'studeren' hoorde ze: in de codetaal die veel Oeigoeren gebruiken, betekende dat waarschijnlijk dat hij naar een 'heropvoedingskamp' was ge stuurd. Even later hoorde Rizwan- gul van haar zus, die voor haar zoontje zorgde, dat ze niet meer moest bellen. Sindsdien heeft de jonge vrouw geen contact meer gehad met haar kind. De zus en vrienden in Xinjiang laten niets meer horen. In een rapport vorige week van de Amerikaanse niet-gouverne- mentele organisatie Newlines In stitute for Strategy and Policy con stateren vijftig internationale ex perts op het gebied van mensen rechten, oorlogsmisdaden en in ternationaal recht dat China ver antwoordelijk is voor volken- Contact met het buitenland kan al reden zijn voor een heropvoedingskamp moord, in strijd met het Genoci deverdrag van de Verenigde Na ties. Daarbij horen ook het schei den van ouders en kinderen die dan in staatsweeshuizen worden onderwezen. Intimidatie en be dreiging via familieleden, inclusief van Oeigoeren die in Nederland verblijven, is ook onderdeel van dat verhaal. Deklerck: ,,Contact met iemand in het buitenland kan al een reden zijn waarom mensen in een heropvoedingskamp wor den opgesloten. Alleen daarom al zeggen familieleden in Xinjiang tegen mensen die hier verblijven: 'Stop met mij te bellen, want het is niet veilig'. Dat is een verschrikke lijke boodschap voor de mensen daar maar ook voor degenen die hier zijn. Ze moeten het soms ja ren zonder nieuws stellen. Dit is een schrijnende situatie. Het is vaak heel moeilijk voor Oeigoeren hier om te praten over wat er ge beurt. Omdat ze bang zijn voor zichzelf maar zeker ook voor wat hun familie in Xinjiang riskeert. Dit zijn zeer moedige en dappere ouders die zich uitspreken. De enige hoop die ze hebben is een hereniging met hun kinderen.'' Vervolging Inmiddels is de stapel rapporten over de Oeigoeren torenhoog. In 2018 ontkende China nog het be staan van de kampen nadat het land er door de VN op was aange sproken. Later werd erkend dat er 'educatieve centra' waren geweest voor Oeigoeren maar dat 'iedereen is afgestudeerd'. Nu ontkent de Chinese regering de systematische vervolging van de Oeigoeren en geeft men weer een eigen draai aan het verhaal. Bijvoorbeeld dat Oei goeren alleen maar worden gehol pen 'in het kader van armoedebe strijding'. Deklerck hoopt dat de Chinese overheid de jongste kritiek ter harte neemt. ,,Je ziet dat niet alleen het Westen maar ook andere lan den China in deze kwestie steeds kritischer benaderen. Ik hoop dat dat zal leiden tot meer openheid en transparantie van de Chinese regering en dat er VN-experts worden toegelaten tot Xinjiang voor onafhankelijk onderzoek. Ook de komende Winterspelen in China zijn een uitgelezen moment om Peking aan te spreken over wat er in het land gebeurt.'' BRUSSEL De partij van de Hon gaarse premier Viktor Orban snijdt de banden met de Europese chris tendemocraten definitief door. De stap maakt een eind aan de steeds moeizamere samenwerking tussen Orbans Fidesz en partijen als het CDA. Die zaten meer en meer met Orban, bij wie ze autoritaire trek ken bespeuren, en zijn partij in hun maag. Fidesz stapte vorige maand al uit de christendemocratische fractie in het Europees Parlement, die op het punt stond de Hongaren aan te pak ken. Dat een van hen de Duitse fractieleider Gestapomethoden aanwreef, maakte de maat voor de fractiegenoten vol. Maar de Hongaarse regeringspar tij bleef nog deel uitmaken van de Europese politieke familie van christendemocraten, de Europese Volkspartij. Dat sloot een verzoe ning en terugkeer in de verre toe- komst nog niet uit, klonk het in Brussel. De EVP had Fidesz al geschorst, maar werd het maar niet eens over verdere stappen. Nu vindt de partij het zelf'tijd om afscheid te nemen', zo twittert Orbans minister van Fa miliezaken. EVP-leider Donald Tusk, die de Hongaren al langer lie ver kwijt dan rijk was, is er niet rou wig om. ,,Fidesz heeft de christen democratie verlaten'', constateert hij. ,,In werkelijkheid heeft zij dat al vele jaren geleden gedaan.'' ROME De centrale Italiaanse re gio Lazio, het gebied rond Rome, voert morgen een vaccinatiebe wijs in. Iedereen die gevacci neerd is, kan een bewijs down loaden van die inenting. Op het bewijs komen, naast naam en geboortedatum van de persoon, het type vaccin te staan, de partij waar die bewuste prik uit kwam en de data waarop de twee prikken zijn gezet. Ook komt er op het document een QR-code om de echtheid te veri fiëren. Downloaden is niet verplicht, maar wordt door het regionale bestuur wel aangeraden. Het doel van het vaccinatiebewijs is vooralsnog onduidelijk. De Italiaanse premier Mario Draghi wil op dezelfde voet doorgaan met vaccineren, onaf hankelijk van het oordeel van EMA over het AstraZeneca vac- cin. ,,Het is de enige uitweg uit deze lange tunnel'', dat zei hij in een speech in Bergamo. Draghi sprak daar tijdens de eerste nationale herdenking van de Italiaanse coronaslachtoffers. De vaccinaties met het Britse vaccin liggen in Italië sinds afge lopen maandag stil. ,,Meer doses van het ene vaccin moeten de vertragingen van andere farma ceutische bedrijven compense ren. We hebben nu duidelijke af spraken gemaakt met bedrijven die zich niet aan hun contract houden.'' Even daarvoor had burge meester Gori van Bergamo het park, waar nu nog 100 jonge bo men staan, maar waar er uitein delijk 850 moeten komen, een plek van bezinning en van hoop genoemd. Een hoop die vooral gevestigd is op snel verlopende vaccinaties. MADRID Spanje legaliseert eutha nasie en hulp bij zelfdoding voor volwassenen die ernstig of onge neeslijk ziek zijn. Er zijn weinig landen in de wereld waar dat moge lijk is. In de Europese Unie kan dat verder alleen in Nederland, België en Luxemburg. De legalisatie werd gesteund door 202 parlementariërs. 141 leden waren tegen, 2 stemden niet. Rechtse en religieuze partijen zijn tegen de nieuwe wet. De rechts-po- pulistische partij Vox stelt 'dat het leven niet in handen van de autori teiten ligt' en kondigt een gang naar de rechter aan. In Spanje wordt al lange tijd ge sproken over euthanasie. De wet werd opgesteld nadat de regering van premier Pedro Sanchez door het publiek onder druk werd gezet vanwege een aantal spraakma kende zaken. De bekendste is die van Ramón Sampedro. Zijn decen nialange streven naar euthanasie werd vastgelegd in The Sea Inside, een Hollywoodfilm uit 2004 die een Oscar won. 'Vandaag zijn we een land gewor den dat menselijker, eerlijker en vrijer is', twitterde Sanchez enkele minuten na de stemming. ,,De eu thanasiewet, die door de samenle ving wordt geëist, is eindelijk wer kelijkheid geworden.'' Verzoeken voor euthanasie en hulp bij zelfdoding kunnen in Spanje worden ingediend bij regio nale commissies, die er binnen drie maanden moeten komen. Personen die verzoeken indienen, moeten onder meer volledig bij bewustzijn zijn en legaal in Spanje wonen. vrijdag 19 maart 2021 GO De Oeigoerse Rizwangul met foto van haar zoon. De afbeelding is voor hun beider veiligheid ge- blurd. VIDEOSTILL AMNESTY INTERNATIONAL 'China houdt kinderen weg bij Oeigoerse ouders' Oeigoerse kinderen worden door de Chinese staat bewust weggehouden van hun - in het buitenland verblijvende - ou ders. Dat zegt Amnesty Inter national. Een in Nederland wo nende Chinese moeder heeft al jaren niets van haar zoon ge hoord. Kinderen worden soms heropgevoed in 'staatsweeshui- zen'. Bob van Huët Rotterdam -Stijn Deklerck, Amnesty International Viktor Orban. foto reuters

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 23