NIEUWS 13 Aangiftes tegen politie, demonstranten voor de rechter 4 jaar in zaak Cor van Hout Geen nieuwe EU-sancties Brazilië krijgt Duitse ic-hulp Na de incidenten van afgelopen zon dag op het Malieveld beschuldigen politie en demonstranten elkaar van buitensporig geweld. Van 'ik rende alleen maar weg' tot 'jullie gaan er allemaal aan'. Op internet circuleren filmpjes van de 36-jarige Tim uit Alphen aan den Rijn die liggend op de grond met een razende politie hond worstelt en ondertussen door agenten met knuppels op zijn hoofd wordt geslagen. Het zijn schrijnende beelden van de confrontatie tussen politie en de monstranten van afgelopen zon dag op het Malieveld in Den Haag. In totaal werden 29 mensen opgepakt bij de zoveelste demon stratie van 'Nederland in verzet, weg met dit kabinet'. De bewe ging van Amsterdammer Michel Reijinga verzamelde zich onder het mom van 'vrijblijvend koffie drinken' wekelijks op het Muse umplein in Amsterdam, waar het de ene keer gezellig werd en de andere keer rellerig. Voor de laat ste 'koffiedrinksessie' verhuisde Reijinga naar Den Haag, waar het zo vlak voor de verkiezingen al snel veel te druk werd en de boel escaleerde. Meer dan bij alle vorige bijeen komsten bij elkaar staat het poli- tiegeweld deze keer ter discussie. Alle betrokkenen hebben hun eigen verhaal bij de harde beelden Inmiddels liggen er al zes aangif tes tegen agenten en meer dan 120 klachten. Er volgen er meer, maandag komt justitie met een update. Maar politie en justitie bijten van zich af: ze publiceren opvallend uitgebreide verklarin gen en slepen relschoppers voor de rechter. Hoe 'duidelijk' alle filmpjes op sociale media ook lij ken te zijn, de verhalen van de betrokkenen lopen sterk uiteen. Rond Tim bijvoorbeeld. De Al- phense vader zou volgens beken den 'alleen maar weggerend zijn voor de ME'. Volgens het Open baar Ministerie (dat Tim en zeven andere verdachten op 10 mei wil laten berechten) was hij niet zo onschuldig. Justitie denkt dat hij zwaaiend met een startkabel in de richting van agenten liep. Aan die startkabel zat een scherp geslepen fietsstandaard vastgemaakt. Tim zou hebben geroepen: 'Jullie gaan allemaal dood, kankerlijers!' Online is alleen te zien hoe hij iets later op de grond ligt en de wangen van een politiehond vast pakt om zich die van het lijf te houden. Agenten lijken op Tims handen te slaan om ervoor te zor gen dat hij de hond loslaat, maar raken hem zichtbaar enkele keren op het hoofd, tot hij bloedt. Het is onduidelijk of Tim al aangifte heeft gedaan, maar vrienden en familie beraden zich op een plan. Schoppen Tim was een van de demonstran ten die naar het ziekenhuis moest. Datzelfde gold voor een 36-jarige Noordwijkse amateurfotograaf die twee jaar geleden de wereld over ging met een fantastische foto van een eekhoorn die een bloemetje knuffelt. De man die een van de vredelievendste foto's aller tijden maakte, moet op 10 mei voor de rechter verschijnen voor het schoppen van een agent en diens hond. Dat laatste deed hij volgens hem om zijn broer te be schermen, die net als Tim werd aangevallen door een politie hond. Zijn verhaal over een rus- tige demo 'die door agenten in een chaos veranderde', zette hij op Face- book, maar het is al verwijderd. De man zit er helemaal doorheen. De broer van de fotograaf werd in derdaad gepakt door een politiehond omdat hij 'iets deed wat niet mocht', maar hij wordt mét vervolgd. De ar- restatie was zo heftig in verhouding tot het kleine vergrijp, dat justitie zijn zaak liet schieten. De schop pende broer moet voor zijn actie wel de rechtszaal in. Tijdens het incident werden agen ten 'belaagd' door onder anderen 'een man met vechthond', waardoor één agent een waarschuwingsschot loste. Die Amsterdammer (46) met vechthond noemt zichzelf'Tuurtje Amsterdam' en zegt dat hij alleen de Noordwijkse fotograaf wilde helpen. Volgens justitie deed hij dat met de tekst 'Laat die man gaan, anders kan je lachen', terwijl zijn 50 kilo zware bully hard aan de riem trok. Recht vaardigt dat een pistoolschot? De rechter mag het op 10 mei zeggen. «05 ffftrireil Holland Barrett vrijdag 19 maart 2021 GO HAARLEM De rechtbank in Haarlem heeft gisteren vier jaar celstraf opgelegd aan Nico V. (57) voor zijn rol bij de aanslag op Heineken- ontvoerder Cor van Hout en diens kompaan Bas Ver meulen, eind 2000. Mede verdachte Maruf 'Paja' M. (65) werd vrijgesproken wegens gebrek aan bewijs. Volgens de rechtbank was Nico V. - die eerder twaalf jaar cel kreeg wegens moord - de man die eind 2000 tweemaal de trekker overhaalde. De rechtbank oordeelde ook dat de aan slag is gepleegd in op dracht van John Mieremet, zelf eind 2005 vermoord. BRUSSEL De Europese Unie legt geen sancties meer op aan het Turkse staatsoliebedrijf. De relatie met de regering in Ankara is verbeterd, zeggen EU- bronnen. Onder meer Grie kenland, Cyprus en Frank rijk dringen al enige tijd aan op nieuwe strafmaatrege len. Turkije ging door met zoeken naar gas in be twiste wateren en presi dent Erdogan (foto) ru ziede met onder anderen Macron. Sancties werden voorbereid, waarover de EU-leiders zich volgende week zouden buigen, maar Turkije slaat nu een andere toon aan en voert weer di rect overleg met Grieken land. BERLIJN De Duitse lucht macht gaat tachtig beade mingsapparaten naar Bra zilië vliegen om dat land bij te staan bij de behandeling van patiënten. De ic-units worden eind volgende week van Keulen naar Manaus gevlogen. In Brazi lië liggen ruim 8300 men sen in kritieke toestand in ziekenhuizen als gevolg van een coronabesmetting. Brazilië, met 214 miljoen inwoners, heeft circa 66.000 intensivecare-units. In het uitgestrekte land zijn niet overal de door de ge zondheidsautoriteiten voorgeschreven aantallen beschikbaar. Dat geldt zeker voor het noordelijke deel van Brazilië, waar Manaus ligt. Malieveld: iedereen beschuldigt elkaar Victor Schildkamp Den Haag ME'ers pakten afgelopen zon dag demonstrant Tim hard aan, een agent voelde zich zo belaagd dat hij een waarschuwingsschot loste (links). foto's dumpert, afp Perskindol is een Medisch Hulpmiddel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 13