o Christen Unie: geen hosanna na meeregeren 8 NIEUWS TWEEDE KAMERVERKIEZINGEN In een eerste reactie tegenover de NOS gaf Carola Schouten, de afgelopen periode minister van Landbouw namens de partij, aan te hopen dat de partij in de defi nitieve uitslag de verloren vijfde zetel weer terugkrijgt. Lange tijd zag het ernaar uit dat de ChristenUnie de enige partij zou zijn die met op verlies kwam te staan na regeren met de VVD. Vanaf het begin stond de partij van Gert-Jan Segers stabiel op de huidige vijf zetels of op winst - tot een piek van zeven zetels aan toe. Toch was de campagne van de CU vrij onzichtbaar. De partij mag dan in de coalitie zitten, maar met het bescheiden zetel tal van vijf was dat niet genoeg om een plek bij de prominentste verkiezingsdebatten te bemach tigen. Alleen bij het slotdebat mocht Segers aantreden. Die achterban leek het lange tijd te waarderen dat de CU regeringsverantwoordelijkheid nam. Niet voor niets lanceerde de partij een speciale site waar alle resultaten uit Rutte III staan opgesomd. De teller staat inmid dels op 178: van geld voor cultu reel erfgoed zoals kerken tot zelfmoordpreventie. Diezelfde achterban leek het te accepteren dat dit betekende dat er ook offers moesten wor den gebracht. De partij sprak dan graag over een 'meloen' (zo als de afschaffing van de divi dendbelasting) die 'doorgeslikt moest worden'. Maar slikken de den ze, want de handtekening van Segers stond nou eenmaal onder het regeerakkoord en een man een man, een woord een woord. Ook het vluchtelingen- standpunt bleef een lastig punt. Slechts drie boven de 10 procent Nu zitten er dertien partijen in de Tweede Kamer, plus twee een- pitters die zich in de loop van de voorbije zittingsperiode losmaak ten van het moederschip (Henk Krol van 50PLUS en Femke Merel van Kooten van de Partij voor de Dieren). Op basis van de eerste exit poll raken deze twee parle mentariërs hun zetel kwijt. Met hun vers opgerichte partijen (Lijst Henk Krol en Splinter) slaagden ze er niet in voldoende stemmen te vergaren. Dat wil geenszins zeggen dat de situatie in de Tweede Kamer er overzichtelijker op wordt. Het is goed mogelijk dat bij het sluiten van de markt niet minder dan vier partijen hun debuut maken: VOLT, JA21, de BoerBurgerBewe ging en BIJ1. Vooral Volt en JA21 maken met drie zetels in de voor spelde uitslag een daverende en tree. Daarnaast keren relatieve klein tjes als ChristenUnie, Partij voor de Dieren, SGP, Denk en 50PLUS ook weer terug. Daarmee bereikt de versnippering in het Neder landse politieke landschap een ab soluut hoogtepunt. In totaal lijken slechts drie partijen erin geslaagd meer dan 10 procent van de stem mers te hebben verenigd. Saillant detail: 50PLUS had in zijn verkiezingsprogramma een kiesdrempel van 3 procent opge nomen. Zou die drempel, die be paalt dat partijen die in de kamer willen komen een minimaal aan tal stemmen moeten behalen, in Nederland daadwerkelijk bestaan, dan zouden minimaal vier en mis schien zelfs zeven partijen niet in de Tweede Kamer plaats hebben mogen nemen. Voor 50PLUS, de zoveelste ouderenpartij die zijn electorale potentieeel door intern gekrakeel niet ten volle benut, zou het sowieso een exit betekenen. Nederland kent zo'n ondergrens echter niet, en dat maakt het voor partijen die een relatief klein deel van de samenleving bedienen aantrekkelijk een gooi naar forme le invloed in Den Haag te doen. Kenmerkend detail: van de 37 par tijen die dit jaar kans maakten op een of meerdere Kamerzetels, slaagt op basis van de eerste polls bijna de helft in die missie. Nog een kenmerkend detail: tij dens de Tweede Kamerverkiezin gen van 1989, die van één genera tie Nederlanders geleden, verover den slechts acht partijen een of meerdere zetels. Zowel CDA (54 zetels) als PvdA (52) veroverde meer dan eenderde van de stem- Niet minder dan vier partijen lijken hun debuut te maken: VOLT, JA21, BoerBurger Beweging en BIJ1 men. Met de VVD samen verover den zij 133 zetels. Daar zijn er nu nog 59 van over. Het aantal par tijen in de Kamer is sindsdien ver dubbeld. De partijen die nu voor het eerst of recent een plek veroverden ko men in veel gevallen niet voor de algemene belangen van een groot deel van de bevolking op, maar voor een specifiek onderwerp, of voor de belangen van een klein deel van de Nederlanders. De BoerBurgerBeweging (BBB) bijvoorbeeld ontstond uit onvrede van de manier waarop de bestaan de partijen met het belang van de boeren en het platteland om sprongen. Vooral het CDA, van oudsher dé partij voor de boeren, lijkt hier schade van te ondervin den. De trekkers op het Malieveld lijken een voorbode te zijn ge weest voor de entree van de BBB op het Binnenhof, een kilometer verderop. Iets vergelijkbaars geldt in ze kere zin voor BIJ1. Hun debuut op het Haagse pluche kan moeilijk los gezien worden van de Black Lives Matter-demonstraties, die begin juni ook veel Nederlanders op de been brachten. Partijleider Sylva- na Simons richtte zich in haar campagne op de links-radicale, te leurgestelde kiezer die vindt dat de overheid te weinig doet tegen racisme, discriminatie en ongelijk heid. donderdag 18 maart 2021 M Een hond wacht ge duldig af of het baasje na het stemmen nog een rondje door het Vondel park wil. FOTO DINGENA MOL M In sport- café De Kuil in Spaken burg was er voor ieder een de kans om zijn fa voriete par tij te laten scoren. foto ROBIN UTRECHT M Spitsuur of niet, stemmen kan in alle rust op het station in Gorinchem, FOTO ANJA BROEKEN Op basis van de eerste exit polls lijkt het erop dat de ChristenUnie zijn regerings deelname met één zetel ver lies heeft moeten bekopen. De partij gaat volgens de eer ste schattingen van vijf naar vier, na vier jaar meeregeren en een wat fletse verkiezings campagne. Sander van Mersbergen Rotterdam Versnippering compleet met 17 partijen De versnippering in het Neder landse politieke landschap is compleet. Als de exit polls niet bedriegen, nemen liefst zeven tien partijen plaats in de Tweede Kamer. Dat is een record. Grote groepen vertegenwoordigen is uit, deelbelangen zijn in. Nóg langere Kamerdebatten lijken een zekerheid. Sander van Mersbergen Den Haag Esther Ouwehand (PvdD), Liane den Haan (50Plus), Sylvana Si mons (BIJ1) en Caroline van der Plas (BBB). fotos anp, epa, hissink SPAKENBURG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 8