o OZCAN AKYOL Echte pechdag voor coronaminister Hugo de Jonge 6 TWEEDE KAMERVERKIEZINGEN Column Hoe de definitieve uitsla gen van de Tweede Kamer verkiezingen eruit gaan zien, is op dit moment nog ondui delijk, maar één ding wordt zeker; de progressieve partijen hebben pover gepresteerd en in dit tijdsge wricht kunnen we dat op zijn zachtst gezegd merkwaardig noe men. In een decennium waarin kan sengelijkheid, het klimaat en goede arbeidsomstandigheden voor de mensen met vitale beroe pen, bijvoorbeeld in het onderwijs en de zorg, almaar hoog op de agenda staan, zou je verwachten dat dit hét moment was om een slag te slaan. Maar dat is niet ge beurd; GroenLinks, PvdA en SP hebben het deerlijk laten afweten, waardoor de partijen bij zichzelf te rade zouden moeten gaan. Hun hele campagnes waren gericht op diversiteit, het lot van jonge ren en betaalbare woningen voor mensen in lagere soci ale klassen, en toch vond hun boodschap geen weer klank bij de groepen die ze - blijkt nu - tevergeefs probeerden te berei- J5§§ ken. Alleen het posi tieve verhaal van D66, met een rela tieve nieuweling in het politieke land schap, wist ruim 2 miljoen men sen zover te krijgen om toch te stemmen op een partij die ook de verschoppelingen in de samenle ving ziet en tegelijkertijd meer Eu ropese samenwerking zoekt. Als straks de uitslag duidelijk is, moe ten linkse partijen, die lange tijd voet bij stuk hielden en niet over fusies wilden nadenken, bij zich zelf te rade gaan of ze überhaupt nog bestaansrecht hebben. Het wordt niet moeilijk voor de VVD, het CDA en D66 om een co alitie te vormen, eventueel met een kleine partij voor een grotere meerderheid - dit is natuurlijk ook afhankelijk van de definitieve uit slag. We moeten het afwachten. Eén ding is wel duidelijk: het ver haal van de klassieke linkse par tijen is sleets en de lijsttrekkers hebben onvoldoende charisma om hordes mensen aan zich te binden. Inhoudelijk zal er niet veel ver anderen. Het electoraat heeft gesproken. De vraag is of er op links genoeg zelfreinigend vermogen bestaat om de oppositie anders in te vullen. De grote on derwerpen zijn er wel. Maar er is on voldoende gewicht bij die partijen om die boodschap aan de man te brengen. 'Te koop: gebruikt stempotlood, is pas één stip mee gezet' Een verkeerde sleutel, rode potloden die zoek waren en registerlijsten die ontbraken. Niet overal startte de laatste verkiezingsdag in coronatijd even soepel. Maar de klus werd als vanouds geklaard. Stemmen en dan ge lijk even het po dium beklimmen waar ooit interna tionale pophelden als Status Quo, Muse, Nick Cave, Robbie Williams en The Black Keys stonden? Veel Til- burgse stemmers hadden het er maar wat graag voor over om zichzelf even een ster te voelen in Poppodium 013. De rode loper werd met liefde uitgerold, maar kiezers moesten er alleen wel de tijd voor nemen. Ruim een uur duurde het om de kleine zaal te bereiken die voor deze gelegen heid was ingericht als een corona- proof stemlokaal. Wie het stemvakje eenmaal rood had ingekleurd en na al dat wachten nog genoeg puf had, kon backstage een route lopen naar het hoofdpodium. Daar wachtte een opkomst met een zelfgekozen nummer en een 3D-foto om deze bijzondere verkiezingsdag nooit meer te vergeten. Kunstmuseum Eindelijk gebeurde er weer eens wat in de poptempel waar al meer dan een halfjaar geen evenement meer was gehouden. En dat bleek op meer bijzondere plekken, die voor deze ene dag open gingen, een grote aantrekkingskracht te heb ben. Ook het Kunstmuseum in Den Haag trok veel mensen die hunker den naar een klein beetje kunst. De looproute ging namelijk deels langs twee gloednieuwe tentoonstellin gen die op 1 april open gaan, als dat 'Ik ga in quarantaine en werk door vanuit huis' De Jonge had echt een pechdag gisteren. 's Ochtends reed hij naar een autostemstraat op het parkeer terrein van de Rotterdamse Kuip, maar bleek geen geldig paspoort bij zich te hebben. En omdat de minister van Volksgezondheid ook geen rijbewijs bij zich had, moest hij terug naar huis. ,,De mi nister kwam aanrijden en gaf me zijn stempas en paspoort'', ver telde stembureauvoorzitter Okke Hoek. ,,Ik maak dat paspoort open en zag die gaten er al in zitten. Maar hij zat me nogal indringend aan te kijken, dus ik dacht eerlijk gezegd dat hij me zat te dollen.'' Volgens zijn woordvoerder had de bewindsman 'per ongeluk zijn oude paspoort meegenomen' dat onklaar was gemaakt. ,,Ze lagen in dezelfde la.'' Onder de hashtags 'haastige- spoed' en 'beetje dom' twitterde De Jonge vervolgens: 'En dan nóg een stemadvies; neem een GEL DIG identiteitsbewijs mee Een paar uur daarna liet De Jonge eveneens via Twitter weten dat hij in quarantaine moet. De minister kreeg een melding van de CoronaMelder dat hij mogelijk in contact is geweest met iemand die positief is getest op het virus. 'Gelukkig heb ik geen klachten. Ik ga in quarantaine en werk door vanuit huis. Zaterdag zal ik een test doen'. De drive-thru-stemlocatie waar de Rotterdamse bewindsman van uit de auto zijn stem uitbracht, hoefde geen maatregelen te ne men. Het tv-programma Opi, waar De Jonge dinsdagavond nog aan schoof, heeft uit voorzorg wel alle andere tafelgasten gewaarschuwd. Mocht De Jonge besmettelijk zijn geweest, dan lijkt de kans niet heel groot dat andere mensen in de studio corona door hem hebben opgelopen. Bij Op1 wordt gewerkt met strikte bubbels en mag nie mand bij elkaar in de buurt ko men. Zowel bij zijn partij het CDA als op het ministerie van Volksge zondheid zijn ook geen meldingen van de CoronaMelder binnenge komen. donderdag 18 maart 2021 A Een legionair brengt zijn stem uit in Museum park Archeon in Alphen aan den Rijn. FOTO PETER FRANKEN A Stemmen in een tot stembus omgevorm de touring car aan de Piushaven in Tilburg. FOTO JAN VAN EIJNDHOVEN GO A In de Utrechtse Jaarbeurs hal worden briefstem- men voor de Kamer- verkiezin gen verza meld. FOTO REMKO DE WAAL @OzcanAkyol Dover links Er komt een nieuw kabinet. Stemmen in een poptempel, kerk, kunstmuseum of gevangenis Raymond Boere Tilburg Het zat coronaminister Hugo de Jonge (CDA) gisteren niet mee op de verkiezingsdag. Eerst meldde hij zich met een verlo pen paspoort bij een stembu reau. Later moest hij in quaran taine omdat hij mogelijk in con tact is geweest met iemand die besmet is met het coronavirus. Tonny van der Mee Rotterdam Hugo de Jonge brengt zijn stem uit in de auto. foto anp ALPHEN AAN DEN RIJN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 6