II Rechtse rivalen boeken beiden verkiezingswinst Missie van Wilders mislukt: niet de tweede partij 5 FvD, JA21 PVV pil voor de partij. De SP kende haar hoogtepunt in 2006, toen de partij onder leiding van Jan Marij- nissen 25 zetels haalde. Zes jaar la ter, in 2012, was de SP van toen malig fractievoorzitter Emile Roemer in de peilingen met ruim dertig zetels zelfs even virtueel de Ik houd nog een slag om de arm, maar dit is niet leuk grootste partij van Nederland. Toen de stemmen geteld waren, bleven er echter slechts 15 zetels over. Twee landelijke verkiezin gen later zijn er daar nog acht van over. Dat is het op een na slechtste resultaat ooit voor de SP. Desondanks lijkt de positie van lijsttrekker Lilian Marijnissen niet onder druk te staan. Ze be klemtoonde zelf eerder in een in terview met deze krant dat dit pas haar eerste landelijke verkiezin gen als lijsttrekker waren. Wel zal de partij wederom bij zichzelf te rade moeten gaan waar ze in de toekomst haar stemmen moet ha len. De traditionele achterban, de fabrieksarbeider, wordt steeds kleiner door de veranderingen in de arbeidsmarkt. Een ander deel van de kiezers is de afgelopen ja ren overgestapt naar de PVV. Dat links zo in de verdrukking zit, heeft meerdere oorzaken. Zo is er steeds meer concurrentie ge komen van andere linkse partijen: Partij voor de Dieren, Denk en nu ook Bij1. Daarnaast is er zeker in de PvdA al langer een stroming ontevreden over de koers van de partij die op cultureel gebied te radicaal links zou zijn. duidelijk last gehad van de enorme opkomst van D66. Veel linkse kiezers kozen gisteren in het stemhokje voor Sigrid Kaag in de hoop dat zij de eerste vrouwe lijke premier van Nederland kon worden. Weer verloren De SP had daar minder last van. Maar ook SP zag het aantal Kamerzetels bijna halveren. Het is een neergang die al langer aan de gang is. Lijsttrekker Lilian Marij- nissen heeft wéér een verloren verkiezing achter haar naam staan. Met de resterende 8 zetels (al dus de exitpoll gisteravond) zou de SP de zevende partij van Nederland worden. Renske Leij- ten, nummer 2 op de kieslijst, is teleurgesteld: ,,Ik houd nog een slag om de arm, maar dit is niet leuk.'' Het forse verlies is een bittere donderdag 18 maart 2021 AMSTERDAM M In basis school De Mijlpaal doet Lili- anne Plou- men (PvdA) haar stem biljet in de bus. FOTO ANP M Sigrid Kaag (D66) gaat in buurtcen trum Kom- munika het stemhokje in. FOTO ROBIN UTRECHT M Basis school Wol- ters kreeg Mark Rutte (VVD) op bezoek. FOTO ANP weinig over —Renske Leijten, SP met een nieuw verhaal: dat over corona. Hij relativeerde het virus ('het is een griep') en verzette zich in het verlengde daarvan tegen alle kabinetsmaatregelen. Met een heuse Vrijheidskara vaan (tegenstanders spraken van een 'complotkaravaan') was hij de enige lijsttrekker die overal het land in trok. JA21, de afsplitsing van Forum voor Democratie, boekte eveens succes. De partij van FvD- dissidenten Joost Eerd- mans en Annabel Nan- ninga stevent af op 3 zetels. Na de breuk met Baudet stampten Eerdmans en Nanninga in drie maanden een com pleet nieuwe, rechtse partij uit de grond die al kan rekenen op de steun van 8 Eerste Kamerle den en enkele leden in het Euro pees Parlement. Eerdmans re ageerde gisteren met de woor den 'fantastisch' op 'zijn' verkie zingswinst. Geert Wilders had twee doe len: eindelijk Mark Rutte ver slaan of op z'n minst de tweede partij van Nederland worden. Voor beide missies geldt: mis lukt. Tobias den Hartog Den Haag De PVV lijkt 3 van de 20 zetels te hebben verloren, wellicht gehinderd door de winst van Forum voor Demo cratie. In de schaduw van Thierry Baudet leek Wilders vorig jaar nog te verwelken, maar hij krabbelde in de coro nacrisis op door sterke de batten. In de campagne bleef de tweestrijd met de VVD echter uit. Pijnlijk ook: niet de PVV maar nota bene aartsvijand D66 lijkt de tweede partij te worden. Wilders had er juist alles aan ge daan om ein-de-lijk Rutte eens te verslaan. In zijn campagne gooide hij daarom het roer om. Bij de vorige Kamerverkiezing meed hij mediaoptredens, liet in terviews en debatten schieten. Nu schoof hij bijkans overal aan en ditmaal niet met een A4'tje als partijprogramma, maar een lijviger boekwerk. Toch dreigde voor hem al weken een veroordeling tot de opposi tiebankjes. Het CDA, maar vooral de VVD, sloten Wil ders al rap uit. Vanwege zijn minder-Marokka- nenretoriek, maar ook door zijn partijpro gramma. Wilders wil het stemrecht afnemen van Nederlandse Marokkanen, omdat zij ook een paspoort uit dat land bezitten. En de oprich ting van een ministerie voor De- islamisering stuitte op walging. VVD-leider Rutte was stellig over een kabinet met de PVV: ,,Dat gaat niet gebeuren." Met zijn corona-relativeringen lijkt Thierry Baudet 8 zetels te hebben vergaard. Dat zijn er 6 meer dan het huidige aantal dat zijn partij, Forum voor De mocratie, nu bezet. Marcia Nieuwenhuis Den Haag FvD is daarmee een van de win naars van de verkiezingen. Baudet mobiliseerde afge lopen maanden een kleine, doch fanatieke achterban. Het was alles wat restte na alle interne ruzies, zijn ver trek en zijn terugkeer, en een trits racistische en antisemitische app-berichten. Twee jaar geleden, na de Provin ciale Statenverkiezingen, leidde Baudet virtueel nog de grootste partij van Nederland, maar dat glipte hem volledig de vingers. Baudet wist zijn diepe val in de peilingen toch nog om te buigen DEN HAAG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 5