EENS EEN ZEEUW... 12 ZEELAND Wilmar van de Zande (42) groeide op in Brouwershaven en woont nu met zijn gezin in Leipzig. De Oost- Duitse stad waar zijn drie kinderen werden geboren. Hij keert graag terug naar familie op Schouwen-Duiveland. ,,Het met vrienden en een biertje aan één van de Zeeuwse wateren staan, is echt een gouden moment." ,,In de strenge winter van '79 maakte ik als nog ongeboren kind een spannende rit van Brouwers haven naar het ziekenhuis in Dirksland. Ik lag in de laatste mo menten van de zwangerschap in stuitligging. Officieel ben ik dus niet als Zeeuw geboren, maar er wel opgegroeid. Samen met mijn oudere zus Cindy. In mijn jeugd in en rondom Brouwershaven was ik altijd op zoek naar avontuur." ,,Ik ging naar OBS De Schoener en ik herinner mij alle leraren nog goed. Meester Friedus vertelde bij voorbeeld dat hij getrouwd was met een zeemeermin, wat wij na tuurlijk allemaal geloofden. Ik heb tot mijn twaalfde bij ASV Brou wershaven gevoetbald. Daarna be gon het bowlen in Renesse. Tot ik ging studeren was er altijd wel tijd om te windsurfen met mijn neven aan de Brouwersdam of aan de Boutlaan in Scharendijke." ,,Ja, in de kassen bij Dreischor. Mee rijden met mijn buurman om daar wat zakcenten te verdienen. Later een baantje in de supermarkt op Brouw en later ook in Den Osse. Toen ik ouder was de horeca in, waar ik leuke ervaringen opdeed." ,,Na de mavo op de Pieter Zeeman, waar ik vriendschappen opbouwde die nog steeds standhouden, ging ik in Goes voor mijn diploma mbo Milieukunde. In plaats van fietsen, ging de rit toen elke dag met de bus over de Zeelandbrug. Aansluitend dezelfde opleiding op hbo-niveau in Breda gevolgd. Hét moment dat ik vertrok uit Zeeland. Op kamers en elk weekend naar huis. Niet al leen voor de was, ook om bij mijn lief te zijn. En om op stap te gaan in Renesse. Avonden in de Stulp en 't Lub waren memorabel. Op zondag dan langs bij mijn opa's en oma en gezellig thuis bij mijn ouders voor dat de studieweek weer begon." ,,Na het afsluiten van mijn studie in Breda woonde ik nog een tijd in Brouwershaven. Eind 2004 op nieuw uit Zeeland vertrokken. Dit keer naar Utrecht waar mijn vrouw Fleur en ik tien jaar woonden. Via mijn toenmalige werkgever begon ik een deeltijdstudie aan de Univer siteit in Antwerpen. In 2012 aange- nomen bij een metaalverwerkend bedrijf in Utrecht, onderdeel van een Duits moederconcern. Na an derhalf jaar kreeg ik het aanbod om de functie van kwaliteitsmanager in een fabriek in Artern over te ne men. Tussen Kassel en Leipzig. Een enorm compliment en uitdaging. Na wikken en wegen de sprong ge waagd. Ten tijde van de verhuizing was mijn vrouw in verwachting van onze zoon. Onze zoon en twee dochters zijn alle drie in Leipzig ge boren en kletsen nu zowel in het Nederlands als in het Duits." ,,Met enige regelmaat eten we mos- selen. Op de klassieke manier ge kookt. Ik merk dat wanneer ik met mijn Zeeuwse vrienden ben, ik ook weer meer dialect praat." ,,Ik leer elke dag nieuwe dingen. Dat maakt mijn functie, productie manager, op het moment nog steeds uitdagend. Wat mij fasci neert is het verleden van dit deel van Duitsland. Mijn oudere col lega's zijn opgegroeid in DDR-tijd, een periode waar ik vrij weinig over wist. Ik kan mij alleen de beel den op televisie nog herinneren dat de Berlijnse Muur viel in 1989. Toen was ik tien jaar oud. Ik heb van veel collega's verhalen gehoord over die tijd, met de Stasi en sterke invloe den van Rusland. Enorm interes sante verhalen om uit eerste hand te horen." „Persoonlijk zie ik wel verschillen tussen ossi's en wessi's. Zeker aan 'deze kant' zijn mensen door het gescheiden leven van vroeger ge vormd. Hier zijn ze wat schuchter. Als je de kans krijgt ze beter te le ren kennen, kun je op ze vertrou wen. Bij veel collega's merk ik ook een bepaalde directheid, die ook aan Nederlanders wordt toege dicht." ,,Het is een erg aangename stad. Wij wonen in de buurt van bossen en stadsparken. In de zomer zijn er regelmatig leuke festivals voor het hele gezin. In de winter vaak een pak sneeuw. Heerlijk sleeën. Leip zig ligt op niet al te verre afstand van Berlijn en Dresden, een dag tripje is gemakkelijk gemaakt." ,,In normale tijden meerdere keren per jaar. Voor verjaardagen, kerst dagen of vakantie. De laatste keer Zeeland was in juli 2020. Dat voelt als een eeuwigheid geleden." ,,Die tijd voelt altijd vertrouwd aan. We bezoeken familie en vrienden. Vooral alle opa's en oma's en mijn zus met familie. Onze kinderen missen hen het meest. Ik plan met vrienden vrijwel altijd een avondje aan het water. We noemen dit vis- Maar het meeste mis ik de nabijheid van familie en vrienden sen, maar het gaat hier vooral om samen zijn. Met een biertje in de hand aan één van de Zeeuwse wa teren staan met vrienden, dat zijn echt gouden momenten." Mis je Zeeland? „Uiteraard! Vroeger had ik altijd het 'ik kom thuis'-gevoel toen ik over de Zeelandbrug naar huis reed in het weekend. Dat heb ik nog steeds. Nu kan ik soms zelfs aangenaam verrast zijn wanneer ik het zeewier ruik als ik de Grevelingendam op rijd. Wij genieten enorm van het strand. Maar het meeste mis ik de nabijheid van familie en vrienden, die zouden we graag om de hoek hebben." ,,De ongelofelijk rustige winter. Te genwoordig zou ik dat juist kunnen waarderen. Zeeland is gewoon een prachtige provincie." ,,Dat sluiten wij nooit uit. Je weet niet wat er op je pad komt. Zoals wij in 2014 besloten te verhuizen naar Leipzig, kan dit ook de andere richting op. We zullen zien waar het spreekwoordelijke schip strandt." donderdag 18 maart 2021 'De laatste keer Zeeland voelt aan als een eeuwigheid geleden' Wilmar van de Zande was onlangs met het gezin aan het sleeën in Leipzig. foto wilmar van de zande Gerrit van Loon Je komt van Brouw. Vertel eens. Bijbaantjes ook? Welke studierichting koos je? Je vertrok een tweede keer uit Zeeland. Heb je Zeeuwse gewoontes meegenomen? Hoe bevalt werken in Leipzig? Is er nog veel verschil tussen het oosten en westen? Is het goed leven in Leipzig? Kom je vaak naar Zeeland? Wel weer genoten? - Wilmar van de Zande Kende het Zeeuwse leven ook na delen? Keren jullie ooit terug?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 40