Volt dendert Kamer in Bedankt voor uw stem! NIEUWS 3 Europese primeur Een hele prestatie voor een partij waarvan de meeste Ne derlanders een paar maanden geleden nog nooit hadden ge hoord. ,,Heel vet'', reageerde de lijsttrekker van Volt, Lau rens Dassen (35). Naast hem stond nummer twee Nilüfer Gündogan vol ongeloof in haar handen te klappen. De partijleiding van Volt kwam voor de verkiezingsavond sa men in een bedrijfspand in Den Haag. Dassen noemt het 'heel bijzonder' dat zijn partij nu zijn intrede maakt in de Tweede Kamer. ,,Je hebt er zolang naar toegeleefd en we hebben er met zijn allen zo veel tijd en energie in gestopt. Ik ben onwijs trots.'' De beweging voerde de af gelopen maanden campagne met een pro-Europees ver haal. Lijsttrekker Laurens Dassen, hiervoor werkzaam in het internationale bank wezen, wil grensoverschrij dende thema's ook grens overschrijdend aanpakken, waarbij het nationale belang van Nederland niet langer vooropstaat. ,,Het is raar dat er zo weinig over Europa wordt gesproken'', zei Das sen. ,,Veel kiezers verwachten wél dat hier de oplossingen vandaan komen.'' Democraten Sigrid Kaag, de kersverse lijsttrekker van D66, heeft met een verhaal van 'nieuw leiderschap' en de belofte van 'meer vrijheden in coronatijd', de partij naar mogelijk het hoogste zetelaantal ooit gebracht. Sinds de oprichting in 1966 namen de demo craten zes keer plaats in een volwaardig ka binet. Opvallend: tel kens stond de partij er aan het be gin van zo'n regeerperiode goed bij, vaak na een tijd in de opposi tie, om vervolgens na regerings deelname massaal kiezers te ver liezen. „Regeren is halveren'', gold sinds de jaren 80 voor de progres- sief-liberalen. In 2021 zal de partij in ieder ge val niet halveren ten opzichte van de huidige 19 zetels. Sterker nog, zelfs een enorme groei naar 27 ze tels is mogelijk, zo blijkt uit de exitpolls. Daarmee zou D66 voor het eerst ooit groter worden in de Tweede Kamer dan het CDA of de PVV en zijn de democraten de tweede partij van Nederland. De verkiezingsuitslag laat zien dat Nederlanders niet extreem zijn, maar gematigd. Dat zei D66- leider Sigrid Kaag gisteravond na de grote winst die haar partij vol gens de exitpolls heeft geboekt. ,,Democraten, het is gelukt'', zei Kaag. ,,Er was kritiek. Maar de af gelopen maanden bekroop me het gevoel dat mensen klaar waren voor het optimisme en de visie van D66. Ik heb altijd geloofd dat Nederlanders niet extreem zijn maar gematigd. Nederlanders zijn iedere dag bezig het leven een beetje beter te maken. Leraren, on dernemers, studenten, ouders, grootouders. Onze boodschap heeft weerklank gevonden bij hen allemaal." Kaag zei te willen samenwerken met andere partijen, maar liet meteen weten waar ze de nadruk op zal leggen. ,,Het aanpakken van de klimaatramp kan niet wachten. Niemand hóeft daarop te wachten. We willen progressiever, eerlijker en vooral groener. Deze uitslag be tekent dat er een grote verant woordelijkheid op ons rust. Met dat vertrouwen gaan we heel seri eus om. We zijn er klaar voor.'' Historisch Campagneleider Sjoerd Sjoerdsma is blij. ,,We gingen net door het dak. Dit zou een historische uit slag zijn. Onze lijsttrekker heeft Nederland in beroering ge bracht.'' Volgens Sjoerdsma speelde afgelopen weken 'de be lofte' van een lijsttrekker die tot de Ontwikkeling zetels D66 27 sinds 1967 verbeelding spreekt ook een posi tieve rol. ,,Sigrid heeft een statuur die premierwaardig is.'' De start van Kaag was desondanks stroef, laat de campagneleider gemaks halve even weg. Ze kwam aanvan kelijk elitair over, waardoor het leek alsof ze alleen de hoogopge leide kiezer zou aanspreken. Kaag herpakte zich echter. Ze verleidde in de meest recente ver kiezingsdebatten nieuwe kiezers, twijfelaars vanuit VVD, PvdA en GroenLinks, met de boodschap dat het 'tijd is voor nieuw leider schap'. „Leiderschap dat omkijkt naar mensen en vooruitkijkt naar morgen. Dat iedereen vrijlaat, maar niemand laat vallen.'' Daar mee haakte ze, zonder dat met zo veel woorden te zeggen, aan op het geslonken vertrouwen van burgers in de politiek na Groningen en de toeslagenaffaire. Maar ook de coronacrisis leverde de lijsttrekker van D66 een beter imago op; doordat ze tijdens het verkiezingsdebat van RTL Nieuws als enige partij pleitte voor invoe ring van een vaccinatie- en testbe- wijs, om bijvoorbeeld naar concer ten of evenementen te mogen. Kaag sprong daarmee slim in op de behoefte van Nederlanders na een jaar crisis om hun vrijheden terug te krijgen en zicht te hebben op de toekomst. Ze kreeg trouwens weinig te genstand in de campagne en bij de debatten te verwerken. Hooguit maakte Geert Wilders op Radio 1 een grap over de Kaagbaan bij Schiphol, aangezien de 'groene' Sigrid Kaag als minister voor Bui tenlandse handel en Ontwikke lingssamenwerking zo veel heeft gevlogen. Maar in het een-op-een debat met directe concurrent Lili- anne Ploumen (PvdA) bij Opi werd vooral het onderlinge respect tussen de lijsttrekkers benoemd. Imago Eigenlijk was de grootste opgave voor Kaag haar imago om te bui gen; weg van die diplomate die vooral met het buitenland bezig was. Toch is Nederland gaan wen nen aan die netjes pratende lijst trekker van D66. En Kaag katte on dertussen de term voor D66'ers slim om van 'sociaaldemocraten' naar 'progressief-liberalen'. d66.nl/wordlid Laat iedereen vrij, maar niemand vallen. donderdag 18 maart 2021 AVoor het eerst kan ook in het provincie huis aan het Abdij plein wor den ge stemd. FOTO LEX DE MEESTER A Willy van Maldegem is veilig aan het werk in het stemlo kaal in het Kasteel van Batavia in Westka- pelle. FOTO LEX DE MEESTER A David van de Velde twijfelt nog voor het stembureau in Noord- gouwe. Wordt het SGP of BBB? foto VALESKA NASTALY MIDDELBURG WESTKAPELLE Een heuse Europese pri meur: Nederland is het eer ste land waar Volt lijkt door te dringen tot het nationale parlement. In de exitpolls komt de pan- en pro-Euro- pese partij uit op 3 zetels. Chris van Mersbergen Den Haag D66 viert groot feest Edwin van der Aa Den Haag D66-lijsttrekker Sigrid Kaag steekt de handen van vreugde in de lucht. foto anp exit poll>

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 3