'Inwoners zijn niet gepasseerd bij besluit azc' Verhalen van Richard Bleijenberg gebundeld voor Groot Saeftinghe Central Gate voor440vrachtwagens bij 's-Heerenhoek 10 ZEELAND Frank Balkenende 's-Heerenhoek In 2018 lanceerde North Sea Port het idee voor een slimme truckers parking. De Central Gate, zoals de logistieke verzamelplaats officieel heet, komt op een 32 hectare groot terrein dat is ingeklemd tussen de Westerscheldetunnelweg, Sloeweg, Driedijk en de Borselsedijk. Het plan is inmiddels vele malen groter dan gedacht. Drie jaar terug werd nog gesproken over 254 parkeer plaatsen voor vrachtwagens. Nu gaat het om 440 parkeerplaatsen. Sloepoort Omwonenden protesteerden in dertijd al tegen de megaparking. Ook de dorpsraad van 's-Heeren hoek is kritisch. Ze voorzien over last. De gekozen locatie zint de in woners en direct omwonenden niet. De parkeerplaats is gedacht op de plek waar eerder het bedrijven terrein Sloepoort zou moeten ver rijzen. Het dorp kwam in verzet en wist de komst van Sloepoort in 2008 te verijdelen via een beroeps- procedure bij de Raad van State. De hoogste bestuursrechter zag geen nut en noodzaak voor de aanleg van het bedrijventerrein. Zonnepanelen North Sea Port wil eind dit jaar het bestemmingsplan gereed hebben. In 2022 kunnen vergunningen worden aangevraagd. Om bezwaren zoveel mogelijk weg te nemen, wil het ha- venbedrijfuitvoerig met omwonen den overleggen, temeer omdat ook wordt gedacht aan zonnepanelen op de gronden naast het parkeerterrein. Daarom neemt NSP meer tijd dan gepland, want de parking had er volgend jaar al kunnen liggen. Volgens NSP hoeft de omgeving niet te vrezen voor (buitenlandse) chauffeurs die aan de wandel gaan of voor vluchtelingen die in contai ners sluipen. De Central Gate wordt omheind en bewaakt. Waar de entree komt, is nog in onder zoek. De parkeerplaats moet komen op plek van het afgeschoten plan Sloepoort Met een innovatief centraal ont vangstplein wil NSP een paar vlie gen in één klap slaan. De parking maakt een eind aan wildparkeren. Daarnaast wordt het de centrale aanmeldplaats voor terminals in de haven. Dat voorkomt wachttijden bij terminals zelf. Aanmelden ge beurt met biometrische scanners. Ook ladinginspecties kunnen er plaatsvinden en voor koel- en vries containers zijn er stroompunten. De Central Gate krijgt verder ho reca, sanitair, een truckwasserette, een tankstation en laadpalen voor elektrische vrachtwagens. Het ter rein kan worden ingericht voor pla- toontrucking: een trein elektrische vrachtwagens waarbij in de eerste truck nog wel een chauffeur zit en de rest zelfrijdend is. De parkeerplaats moet het aantal transportkilometers en uitstoot van broeikasgassen verminderen. Burgemeester Jan-Frans Mulder overhandigde Richard Bleijenberg het eerste exemplaar van Van Saef tinghe tot Nieuw Namen. Een boek presentatie zit er nu niet in, maar de provincie wil Bleijenberg wél in het zonnetje zetten. Bleijenberg (1936) is een natuurmens. Hij wordt sinds zijn jeugd aangetrokken door de Schelde en het Verdronken Land van Saeftinghe. Hij leerde zelf alles over het landschap, geologie en de natuur. Ook is hij onlosmakelijk verbonden met de Meester Van der Heijden-groeve in Nieuw Namen waar 2,5 tot 3 miljoen jaar oude aardlagen direct aan de oppervlakte liggen. Verleden tastbaar Sonja Barentsen tekende verhalen op, waarin Richard vertelt over het landschap en hoe er vroeger geleefd werd. De provincie Zeeland geeft het boekje uit in het kader van Grenspark Groot Saeftinghe. Het Hedwige-Prosperproject, het Ver dronken Land van Saeftinghe, Pros- perpolder-Zuid, Oude Doelpolder en de Nieuwe Arenbergse polder vormen samen het grenspark, dat zo'n 4700 hectare groot is. Land bouw, natuur en haven zijn de pij lers. Omwonenden zijn actief be trokken als streekholders en de ver halen van Richard passen naadloos in het project: ze maken het verle den tastbaar. Van Saefinghe tot Nieuw Namen wordt door de provincie verspreid en komt op openbare plekken te liggen. Een exemplaar ontvangen kan ook door te mailen naar grens- park.grootsaeftinghe@zeeland.nl. Zo reageert het college van burge meester en wethouders op een reeks kritische vragen van de Lo kale Partij Middelburg over het be sluit van het college om een nieuw azc voor maximaal 330 vluchtelin gen mogelijk te maken. De raad en de inwoners weten nog van niks en dat kan zomaar niet, stelde fractie voorzitter Piet Kraan. Niemand wordt buitenspel ge zet, de volgorde is nu juist precies zoals die moet zijn, stelt het col lege. Het draagvlak onder inwo ners peilen, is pas zinvol nadat de gemeenteraad een besluit heeft ge nomen. En de raad kan pas een be sluit nemen, nadat het college een 'voorgenomen' besluit heeft geno men en een voorstel heeft gedaan aan de raad. ,,Als een concrete loca tie zich aandient, zal alsnog sprake zijn van participatie, gericht op die concrete locatie", benadrukt het college. Dat B en W eerst in het geheim over een mogelijk nieuw azc heb ben gesproken, voordat dat besluit openbaar is gemaakt, heeft te ma ken met de keuze voor 'zorgvul digheid'. Dat is niet gedaan om de Als een concrete locatie zich aandient, zal alsnog sprake zijn van participatie gemeenteraad te passeren. De raad krijgt voor de vergadering in mei een raadsvoorstel van het col lege. Dan kan zij een besluit ne men. Lange termijn Middelburg heeft nu al een azc voor 330 mensen. Dat sluit per juni 2025. Het aanbod van het college om voor de jaren daarna een nieuw azc mogelijk te maken, past in de Zeeuwse opdracht om voor de lange termijn opvang te bieden aan zo'n 450 vluchtelingen. Aan alle gemeenten is gevraagd mee te denken. Het college van Middelburg vindt een azc passen bij 'de lange traditie die wij hebben als gastvrij e gemeente voor vluch telingen' zei wethouder Chris Dekker daarover na de bekendma king van het collegebesluit. ■-JLI donderdag 18 maart 2021 Megaparking pas in 2023open De hightech parkeerplaats voor 440 vrachtwagens die bij 's-Heerenhoek moet verrijzen, opent de poort pas in 2023. North Sea Port (NSP) neemt meer tijd om het enorme project voor te bereiden. Het havenbe drijf wil het plan vooral met om wonenden goed doorpraten. Puur, persoonlijk en recht voor zijn raap: de verhalen van Ri chard Bleijenberg over Saef- tinghe en omgeving zijn van 'on schatbare waarde', vindt de pro vincie. Zijn verhalen zijn daarom gebundeld in een boekje voor project Grenspark Groot Saef- tinghe. Sophie Stockman Nieuw-Namen Voordat ergens in Middelburg een nieuw asielzoekerscen trum komt, mogen mensen in de buurt van die plek daarover meepraten. Maar dat kan pas nadat de gemeenteraad heeft besloten dat er ook een azc moet komen en een plek heeft gekozen. Er is dus niks heime lijks aan de procedure en nie mand wordt overgeslagen. Maurits Sep Middelburg - college van B en W M Het huidige azc in Middel burg biedt plaats aan 330 vluchtelingen, maar gaat ui terlijk in juni 2025 dicht. ARCHIEFFOTO DIRK-JAN GJELTEMA Van Sacftingho li Nicuw-Mnn»" Burgemeester Jan-Frans Mulder (r) overhandigt het eerste exemplaar van de verhalenbundel Van Saeftinghe tot Nieuw Namen aan Richard Bleijenberg. foto sonja barentsen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 38