I J Extra geld om jeugd van drank af te houden ft li 6 BOOMFEESTDAG TÓCH NOG GEVIERD Anne Rietdijk uit Dreischor is geen perenfan. Maar dat ze met klasgenootjes gisteren een fruitboom op het schoolplein mag planten, vindt ze prachtig. Op Schouwen-Duiveland is de al drie keer verplaatste Boomfeestdag zo tóch gevierd. Anders dan anders. En op io november gaan, als de landelijke vie ring eindelijk wel door gaat, de Schou- wen-Duivelandse handjes waar schijnlijk ook weer gewoon uit de mouwen. ,,Maar we dachten: dit móet lukken. Met een aangepast programma: klein en in de eigen omgeving. Zo kunnen kinderen toch even lekker naar buiten en bezig zijn met de natuur", zegt coördinator Janneke Donkers van het NME-centrum Schouwen- Duiveland. En hoe! Op 7 van de 12 basis scholen die meedoen mogen de leerlingen aan de slag met mis schien wel het 'hotste' boompje van dit moment: de fruitboom. De leerlingen planten een peer-, ap pel- of kersenboom bij hun eigen school. ,,Veel scholen zijn bezig met het vergroenen van het schoolplein en dan is een fruit boom een mooie aanwinst." Ook omdat er een plan ligt om in alle dorpen op Schouwen-Dui- veland een hoogstamfruitboom- gaard aan te leggen. Dit jaar wordt dat al in drie dorpen gedaan, op initiatief van Imkersvereniging a r*. Schouwen-Duiveland. Die wil dat nadrukkelijk samen met dorpsbe woners doen. ,,Zo komen dingen mooi samen. Nu is het waarschijn lijk vechten om wie de spade vast mag houden, maar straks bij de dorpsboomgaarden kan iedereen helpen. En kan elk kind misschien z'n eigen boom planten." Peertjes van oma Anne Rietdijk uit groep 7 en Fleur Vielvoije uit groep 8 van obs De Klimop vinden zo'n fruitboom op hun plein helemaal leuk. Niet dat Anne van peren houdt. ,,Alleen de peertjes die mijn oma klaarmaakt, vind ik lekker. Die zijn echt héér- lijk. Maar zo'n boom vind ik toch leuk. Daar kunnen insecten in wo nen." Zo'n boom is natuur, ver klaart ook Fleur het belang van deze nieuwe aanwinst op het schoolplein. ,,Je leeft in de natuur en je bent ermee verbonden. Het is leuk om daar iets aan te doen." Op De Klimop werken ze nauw met NME Schouwen-Duiveland samen aan de ontwikkeling van aantrekkelijke lesprogramma's voor alle leeftijden. Grote onder werpen als klimaatadaptatie (het omgaan met klimaatverandering) en energietransitie (het overgaan op duurzamere energievormen) worden in behapbare stukjes ge- hakt en, als het even kan, ook praktisch in de eigen omgeving beproefd. De moestuin die achter de school wordt aangelegd en de fruitboom brengen onderwerpen als biodiversiteit en watergebruik heel dichtbij. Daar leren ze veel van, merkt juf Isabel Landman van groep 7/8. ,,Ze leren omgaan met hun omgeving en met natuur en het milieu. En omdat we zo veel binnen zitten, vind ik zo'n natuurbuitenles ook heel leuk voor de kinderen. Die krijgen op een andere manier les en het is ook weer een andere werkvorm. En tegelijkertijd kun nen ze even buiten spelen en een Omdat we zo veel binnen zitten, vind ik zo'n natuurbuitenles leuk voor de kinderen frisse neus halen. Ook dat is be langrijk." Rond de 340 kinderen op Schouwen-Duiveland deden mee aan de Boomfeestdag. Op pleinen waar geen boom is geplant, gingen kinderen met een bomenleskist op pad. Het probleem is niet nieuw, uit de jeugdmonitor van 2015 komt dit al naar voren. Het is gissen naar de oorzaak. Verveling wordt veelal ge noemd, maar ook de uitgestrekt heid van Schouwen-Duiveland, waardoor er weinig toezicht is. ,,En de zwijgcultuur", denkt regioma- nager Astrid Ton van SMWO. ,,Winst valt te halen door sneller in gesprek te gaan met jongeren." Door meer jongerenwerkers de straat op te sturen, komen jongeren vaker en beter in beeld, denken zo wel SMWO als de gemeente Schouwen-Duiveland. Drie ton extra De gemeente geeft de komende drie jaar bijna drie ton extra uit voor jongerenwerk en opbouw werk. Tot voor kort keken vier mensen of het goed gaat met de jongeren in de zeventien Schouwse dorpen en steden. Er is een vijfde bijgekomen, dankzij de extra sub sidie. Alleen naar SMWO kijken om het drugsgebruik onder jongeren terug te dringen, is niet eerlijk, zegt Ton. ,,Dat kunnen wij natuurlijk niet alleen. We werken daarin sa- Door meer jongerenwerkers de straat op te sturen, komen jongeren vaker en beter in beeld men met andere organisaties, zoals de politie en 1NUL1 van Emergis. En ook ouders en opvoeders heb ben een rol." SMWO zet vooral in op preventie, zegt Ton, en dat ge beurt vooral door er te zijn voor jongeren. De jongerenwerkers gaan in gesprek met jongeren om ze te helpen met de vragen die ze heb ben en ze bieden activiteiten aan en proberen talenten te stimule ren, onder meer in samenwerking met scholen. Ook worden er in loopavonden gehouden bij jonge rencentrum 4SD in Zierikzee. Vacature Voor opbouwwerk zijn nu drie mensen actief op Schouwen-Dui- veland. Een deel van het extra geld voor de komende drie jaar wordt ingezet voor een nieuwe vacature, want ook hier is volgens Ton meer mankracht hard nodig. ,,De op bouwwerkers zijn de ogen en oren van de wijk: waar zijn er vragen over, kunnen mensen een beroep doen op elkaar? Een connectie heb ben met inwoners is belangrijk, want dan kun je zorgen dat mensen deel kunnen uitmaken van de sa menleving. De opbouwwerkers on dersteunen bijvoorbeeld initiatie ven vanuit de inwoners. Zo zijn de ruilwinkel in Zierikzee en de ruil- tuin plekken waar mensen elkaar kunnen ontmoeten." Tussentijds en eind 2023 worden de resultaten van het inzetten van de extra subsidie getoetst. Ton: ,,Natuurlijk wil de gemeente resul taat zien, maar dat is best ingewik keld. Het werk dat wij doen laat zich niet per se meten in cijfers. En soms is het effect pas op een later tijdstip te merken." donderdag 18 maart 2021 GO 'Fruitboom is een mooie aanwinst' Esme Soesman Dreischor -M. >fi Anne Rietdijk houdt de perenboom vast, temidden van haar klasgenootjes uit groep 7/8. Helemaal links Fleur Vielvoije en daarnaast juf frouw Isabel Landman. foto sandra schimmelpennink - Isabel Landman, juf groep 7/8 Schouwse jongeren gebruiken nog steeds bovenmatig veel drank en drugs. Dat probleem is hardnekkig. Zó hardnekkig dat Stichting Maatschappelijk Werk en Welzijn Oosterschelderegio (SMWO) nu extra geld krijgt om met jongerenwerk het probleem te lijf te gaan. Valeska Nastaly Zierikzee - Astrid Ton, SMWO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 34