'Zayid weet nu dat niet elk mens hem pijn doet' Documenten voor opdracht integriteitsonderzoek ontbreken 5 Zayid was de eerste probleem alpaca die een veilig onderkomen vond bij Alpacas Zeelandia. In ruim een half jaar is de alpacaboerderij van Jacco en Mara uitgegroeid tot een opvangcentrum. Liegt de gemeente Veere? Die vraag komt naar voren na het lezen van een vonnis van bestuursrechter E. Govaers. Hij kan namelijk niet gelo ven dat in opdracht van burgemees ter Rob van der Zwaag in 2018 een integriteitsonderzoek is uitgevoerd en dat daar geen documenten van zijn terug te vinden. In heel nette bewoordingen stelt hij 'dat de recht bank het niet geloofwaardig vindt dat de opdracht voor dat onderzoek mondeling heeft plaatsgevonden'. Het gaat om twee opdrachten aan het bureau Necker van Naem voor een bedrag van ruim 42.000 euro. De rechter wijst erop dat over het verstrekken daarvan verantwoor ding afgelegd moet worden aan de accountant. In zijn vonnis schrijft hij dan ook dat hij er nog niet van over tuigd is dat burgemeester en wet houders alles gedaan hebben om de documenten te vinden. De bestuursrechter komt tot deze opmerkelijke constateringen in een zaak, aangespannen door de Stich ting Leefbaarheid Kom Domburg. Dat bestuur probeert te achterhalen op welke manier B en W een besluit namen over een vergunning voor een nog te bouwen wellnesshotel in Domburg en de rol van de verschil lende collegeleden. Mede naar aan leiding van aanhoudende vragen van hun kant werd in 2018 een inte- griteitsonderzoek ingesteld dat leidde tot het aftreden van wethou der Jaap Melse (SGP/CU). Maar de stichting wil heel graag weten wat precies de opdracht was die onder zoeksbureau Necker van Naem des tijds kreeg. ,,Dan kunnen we lezen hoe specifiek het onderzoek was", aldus secretaris Pieter Meilof. Tot nu toe lukte het niet die op dracht boven water te krijgen. Ook niet via de Wet openbaarheid van bestuur. Daarom spande de stich ting zes weken geleden voor de tweede maal een rechtszaak aan. Tij dens de zitting vertelde de jurist van de gemeente dat de opdracht voor het onderzoek mondeling was gege ven door de burgemeester. Toen al De rechtbank vindt het niet geloofwaardig dat de opdracht voor dat onderzoek mondeling heeft plaatsgevonden liet de rechter weten dat heel op merkelijk te vinden. De stichting wil ook precies we ten of individuele raadsleden op de een of andere manier zakelijke rela ties hebben met de ontwikkelaar van het wellnesshotel of andere commerciële partijen. Daarom wil len ze de lijst van nevenfuncties in zien. Dat kan echter niet, omdat die van 2014 en 2018 niet zijn te vinden, aldus de jurist van de gemeente. Op merkelijk genoeg kon hij tijdens de zitting wel de lijst van 2010 laten zien. De rechtbank vindt dat het Veerse college veel eerder met die lijst had moeten komen. En betwijfelt ook of het wel alles heeft gedaan de andere lijsten en bijbehorende stukken te vinden. Volgens een woordvoerder van de gemeente wordt er nog steeds ge zocht. ,,We hebben inmiddels de lijst met nevenfuncties van 2018 ge vonden. De rest nog niet." In de coronazomer van 2020 kwam Zayid als eerste pro bleemgeval aan bij Alpacas Zeelandia in Aagtkerke. Hij had 'vrij heftige gedragspro blemen', vertelt Mara Houmes- Vlaander. ,,Mensen durfden niet meer bij hem in de wei." En dus moest hij weg. Mara ontfermde zich over hem. ,,Ik heb hem heel veel tijd en aan dacht gegeven. Uren zat ik bij hem in de wei, alleen maar te zitten. Ik probeerde het vertrouwen op te bouwen. Langzaam ging het voor uit. Hij kwam bij me snuffelen, at een brokje uit mijn hand, ging op zes meter afstand liggen. Nu ligt hij naast me, eet uit mijn hand en loopt mee aan de lijn. Hij weet nu dat niet elk mens hem pijn doet." Asiel Na Zayid volgden nog twaalf alpa ca's met uiteenlopende proble men: gedragsstoornis, ondervoe ding, huidziekte. Afgelopen week waren het er zeven in één keer. ,,Ja, het gaat hard", lacht zij. ,,We zijn inmiddels een soort asiel gewor den." En die dertien komen bij de tien alpaca's die ze zelf al hadden. Alpaca Rescue Nederland heet de opvang die Alpacas Zeelandia nu officieel biedt. ,,Er zijn wel veel alpacahouders in Nederland. Mid delgrote hobbyboerderijen en grote houders die ook fokken. Maar in feite zijn we de enige echte alpaca-opvang in Nederland. Als er ergens probleemgevallen zijn, bellen ze ons. We hebben dieren uit Noord-Holland, Dren the, Brabant. We krijgen zelfs vra gen uit België, maar vanwege co rona en tuberculose kunnen die ren nu vrijwel niet de grens over." Verpest door de mens Dat er zo snel zo veel behoefte is aan noodopvang komt volgens Mara Houmes door de snel geste gen populariteit van alpaca's. ,,Van nature zijn ze lief, nieuws gierig, intelligent. Ze zien er leuk uit. Sommige mensen beginnen eraan zonder er verstand van te hebben. Of na jaren alpaca's ge- Het is een vogelvrij dier. Iedereen kan ze kopen en houden houden te hebben, loopt het an ders dan gehoopt en moeten ze weg. De leuke lieve dieren kun je verkopen. De probleemgevallen, die zijn verpest door de mens, ko men bij ons." Regels voor het houden van al paca's zijn er amper, zegt ze. ,,Het is een vogelvrij dier. Iedereen kan ze kopen en houden. Daarom is er voor de dierenpolitie ook weinig houvast om te handhaven." Als noodopvang moet ze zelf ook veel zelf uitzoeken en leren om de zieke en verwaarloosde dieren be ter te maken en te resocialiseren. ,,Ik heb veel met honden gewerkt, ook met probleemhonden. De technieken die ik daarvan ken, kan ik gebruiken. Ook technieken uit de paardenwereld gebruik ik." De nieuwe rol als opvang- en kenniscentrum spreekt Jacco en Mara Houmes erg aan. ,,De dieren hebben ons hele leven op zijn kop gezet, maar we zouden niet anders meer willen. Alle dieren die bij ons komen, geven we een nieuwe naam en een nieuwe toekomst." Om steun en inkomsten te verga ren kun je voor een jaar een alpaca adopteren. Op termijn wordt een nieuwe plek voor de dieren ge zocht. Maar Zayid? Die gaat nooit meer weg bij Mara. ,,Dat zou ik tegen over hem ook niet fair vinden, om hem nu te verkopen. Hij is best eenkennig. Nee, Zayid blijft voor altijd bij mij." Mara Houmes-Vlaander met (vlnr) Zayid, Zeus en Zafier. foto lex de meester donderdag 18 maart 2021 Twijfels over eerlijkheid Veere De rechter gelooft niet dat Veere eerlijk is over documen ten die de Stichting Leefbaar heid Kom Domburg wil hebben. Emile Calon Domburg Maurits Sep Aagtekerke - Mara Houmes-Vlaander, Alpaca Rescue Nederland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 33