HAP in Oostburg mogelijk 's nachts dicht 4 TOTAALPLAN BINNENSTAD/ Het moet er maar eens van komen, van de Terneuzense binnenstad een aantrekkelijk(er) centrum maken. De gemeente wil er werk van gaan maken, met alle bewoners en ondernemers. Wie weleens in de binnenstad van Terneuzen is ge weest, weet het. Terneuzen heeft niet één van de aantrekkelijkste binnensteden van Nederland. De goedkoopste woningen van het hele land zijn er te vinden. Er staan meer winkels leeg dan ge middeld. Toch heeft het centrum wel wat. De nauwe straten hebben iets knus, iets gezelligs. De druk bevaren Westerschelde ligt op steenworp afstand. Ontwikkelaars hebben de ran den van de binnenstad inmiddels ontdekt. Nieuwbouw staat er in de steigers, maar meer is nodig, beseft de gemeente Terneuzen, ook mid den in het centrum. Te lang is daar te weinig gebeurd. 'De binnenstad heeft dringend behoefte aan een stap vooruit', heet het in een deze week huis-aan-huis verspreide brief. Adviesbureaus Twee landelijk befaamde advies bureaus, KuiperCompagnons en TwynstraGudde, zijn alvast inge huurd om 'een totaalplan' te ma ken. In april moet daar meer dui delijk over zijn. Ondernemers en bewoners mogen dan ook aan het woord komen, want wie weet be- ter dan direct betrokkenen wat goed is voor hun omgeving? Wilmar Wullems woont al jaren aan de Scheldekade. Hij stond gis terochtend met zijn camera op de Scheldeboulevard om foto's te ma ken van de voorbereidingen voor de bouw van het luxe apparte mentencomplex Residentie Veer haven. Wullems juicht die nieuw- bouw toe. ,,Zulke projecten helpen de binnenstad vooruit." Hij herinnert zich dé winkel straat van Terneuzen, de Noord straat, nog als 'gezellig en druk'. Die tijd komt volgens hem nooit meer terug. Maak het winkelhart daarom kleiner, vindt hij, en maak Koesterde historische bebouwing en zorg voor meer groen vooral een directe looproute tus sen de binnenstad en de Schelde- dijk. Het nog maar dertig jaar oude ABC-winkelcomplex aan het einde van de Noordstraat vormt daarvoor een obstakel. ,,Dat had er nooit moeten komen", stelt Wul- lems. „Slopen is het beste." Désirée Kegels is eigenaresse van de Witgoed Specialist aan de Vlooswijkstraat. Ze heeft haar zaak de afgelopen jaren opge knapt en uitgebreid. Tegenover haar verrijst De Kampanje, met appartementen, een nieuwe bi bliotheek en horeca. 'Te groot', vindt ze het complex, maar ze be grijpt het wel. ,,Anders is het niet betaalbaar." Ze trekt er een les uit voor de ontwikkeling van de bin nenstad: „Koester de historische bebouwing en zorg voor meer groen." Haar overburen Theo en Ma rion Strik zeggen het haar na. Ze vertellen sinds 1987 met veel ple zier in de binnenstad te wonen. Dat de gemeente 'een totaalplan' voor het centrum wil maken, komt hen bekend voor. ,,Toen we hier pas woonden, liep er ook zo'n project." Ze vinden het des ondanks goed dat opnieuw wordt gekeken hoe het beter kan. Ze hebben ook al een verlanglijstje: pak de verpauperde huizen en ook huisjesmelkers aan én fris 'sowieso' de bestrating op. Hoe de groene long van de binnenstad, het Koning Willem I-park, is op geknapt, stellen ze als voorbeeld. ,,Dat is een goed begin." Wethouder Jack Werkman deelde dat mee tijdens een commissiever gadering van de gemeenteraad. ,,De bemensing van de post is een pro bleem. Er wonen niet veel huisart sen meer in onze gemeente, waar door ze vaak aan de beurt zijn om 's nachts de HAP te bemannen." Bo vendien zien artsen 's nachts soms geen enkele patiënt en dat is niet rendabel. Bijna onhoudbaar Volgens Werkman wordt de situa tie voor artsen bijna onhoudbaar. ,,Ze hebben al een hoge werkdruk, werken 50 tot 55 uur in de week en hebben, omdat er zo weinig artsen zijn, vaak HAP-dienst. In de Rand- stad wonen veel meer huisartsen, die zijn maar een paar keer per jaar aan de beurt." De hoge werkdruk is volgens de wethouder ook de reden dat weinig huisartsen zich in West- Zeeuws-Vlaanderen willen vesti gen. Werkman benadrukt dat nog niets definitiefis besloten, maar als de HAP daadwerkelijk 's nachts sluit, moeten inwoners van de ge meente Sluis 's nachts naar de huis artsenpost in Terneuzen. Ook wordt gedacht aan een proef dat huisartsen vanuit Terneuzen met auto en chauffeur naar het westen rijden als daar iemand 's nachts acute zorg nodig heeft. Werkman is zeer bezorgd. ,,Dit kan wel eens het Dit kan wel eens het begin van het einde zijn begin van het einde zijn." Hij vreest dat meer patiënten voor een Bel gisch ziekenhuis kiezen. Als één pa- tiënt 's nachts ervoor kiest naar Knokke te gaan, zullen er mogelijk meer volgen. ,,Het vuurtje gaat snel rond." Ook raadslid Lia Flikweert (On afhankelijk West) is bang voor een uitstroom naar België. ,,We willen onze eigen ziekenhuizen behou den." En nu maken misschien wei nig West-Zeeuws-Vlamingen 's nachts gebruik van de HAP in Oost burg, Flikweert vreest dat dat in het toeristisch seizoen wel eens anders kan zijn. Sluis heeft rond de vier miljoen overnachtende bezoekers per jaar. ,,Dit is heel zorgelijk." donderdag 18 maart 2021 'Maak werk van hart Terneuzen' Harmen van der Werf Terneuzen ▲Désirée Kegels, eigenaresse van de Witgoed Specialist aan de Vlooswijkstraat. FOTO PETER NICOLAI Binnenstadbewoners Theo en Marion Strik: ,,We wonen hier sinds 1987 met veel plezier." FOTO PETER NICOLAI - Désirée Kegels, ondernemer De huisartsenpost in Oostburg sluit mogelijk tussen midder nacht en acht uur 's ochtends. Er zijn te weinig huisartsen om de post te kunnen bemannen. Als de HAP daadwerkelijk dicht gaat, moeten West-Zeeuws-Vla mingen 's nachts naar Terneu- zen. Bob Maes Oostburg - Jack Werkman, wethouder Wilmar Wullems op de Scheldeboulevard met op de achtergrond de locatie waar het appartementencomplex Residentie Veerhaven komt. FOTO HARMEN VAN DER WERF

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 32