s? Maar één Zeeuw is zeker Barbara Oomen moet nog geduld hebben Heden geen voorstelling Eindelijk weer eens naar de kroeg, de voetbalkantine of zelfs naar het theater. Het kon woensdag in een paar plaatsen in Zeeland. Eventjes maar, en alleen om te stemmen. 2 TWEEDE KAMERVERKIEZII Commentaar Jacqueline van den Hil heeft vannacht lekker geslapen, Barbara Oomen durfde misschien nog te dromen en Joba van den Berg heeft het vanochtend licht zien worden, pie kerend over wat er is gebeurd. Van de drie Zeeuwse kansheb bers is alleen de Goese nieuwkomer van de VVD zeker van een zetel in de Tweede Kamer. De PvdA'er uit Middelburg, die de af gelopen weken fanatiek campagne heeft gevoerd, beseft dat ook voorkeurstemmen haar waarschijnlijk niet het parlement in helpen. En het zittende CDA-Kamerlid uit Goes moet ineens vrezen voor haar baan. Op basis van de exitpolls van gister avond lijkt ze niet gekozen, maar mocht haar partij mee gaan regeren, dan kan ze toch blijven. Dat is niet onwaarschijnlijk. De huidige coalitie heeft haar meerderheid uitgebreid, maar telt twee verliezers. Zonder het CDA wordt het moeilijk formeren. D66 kan eisen stellen. De Eu ropees georiënteerde Sigrid Kaag zal zich met de nieuwe partij Volt beter op haar gemak voelen dan met de ChristenUnie, die in ethische kwesties vaak lijnrecht tegenover de democraten staat. Zo kan een verliezer met vier zetels worden ingeruild voor een winnaar met hetzelfde aantal. Het is koffiedik kijken wat de verkiezingsuitslag betekent voor Zeeuwse kwesties. Als VVD, D66 en CDA doorregeren, staat de deur open voor verlenging van de levensduur van de kerncentrale in Borssele, maar is een nieuwe kerncentrale nog geen zekerheid. En het op korte termijn afschaffen van de tol in de Westerscheldetunnel? Vergeet het maar. Het zittende CDA-Kamerlid uit Goes moet ineens vrezen voor haar baan De Zeeuwse PvdA-kandidate Bar bara Oomen moest gisteravond 'even slikken' bij de exitpoll. Het voorspelde aantal van negen zetels - net zoveel als vier jaar geleden - is niet wat de partij had gehoopt. ,,We willen graag groter worden en Ne derland eerlijker maken", zegt Oo men. ,,Aan de andere kant: we zijn de enige traditionele linkse partij die tenminste stabiel blijft." Oomen stond zelf op de 20ste plaats van de PvdA-kandidatenlijst, maar voerde een intensieve cam pagne om met voorkeur te worden gekozen. Daarvoor heeft ze naar schatting 20.000 stemmen nodig. Pas op 26 maart wordt bekend of ze dat ook heeft gehaald. ,,Ik heb de af gelopen tijd heel veel positieve feedback gehad, maar ik heb geen idee of dat betekent dat honderden, duizenden of misschien wel 20.000 mensen op mij hebben gestemd. Het is allemaal heel ongewis." Joba van den Berg uit Goes is er nog niet zeker van dat ze terugkeert in de Tweede Kamer. Ze staat op de ALMANAK Ik heb geen idee of dat betekent dat honderden, duizen den of misschien wel 20.000 mensen op mij hebben gestemd 16de plaats bij het CDA, terwijl de exitpolls 14 zetels lieten zien. Zij wilde gisteravond nog niet reage ren. Stempas, rijbewijs, mondkapje. De Middelburger was klaar om te gaan stemmen in de schouw burg. Bij binnenkomst werd hij welkom geknikt door iemand van de beveiliging. Daarna her kende hij een gemondmaskerde bekende die hem de weg wees naar twee dames achter plexi- glas. De een controleerde zijn ge gevens en de ander gaf hem een enorm stembiljet en piepklein potloodje. Ten slotte was er een aardige vrijwilligster die de ge bruikte potloodjes verzamelde om ze te desinfecteren. Heden geen voorstelling in de schouw burg, wel een top cast! Reimerswaal even in de piepzak Nette actie kost wel extra werk Met het stembiljet kregen stemmers in de Nieuwe Kerk in Zierikzee gisteren ook een potlood uitge reikt. Om te houden, werd erbij verteld. Die laatste toevoeging was aan Eline Schot even voorbijgegaan. Dus legde ze hem na het stemmen keurig in het bakje op het laatste tafeltje in de route door de kerk. Temidden van de ongebruikte potlo den dus. ,,Nu weet ik niet meer welke van mij is", reageerde Eline, waar door ze allemaal ontsmet moesten worden. ,,Ik dacht dat het bakje voor de gebruikte potloden was. Ik ben netjes opge voed, dus neem ik dat potlood niet mee." SINT-ANNALAND Even opletten, stop biljet wel in de goede bus! ,,Het is alleen jammer dat er een rood-wit lint om de biertap zit", lacht de Westkapelse horecaman Ronald van de Sande. De enige gas ten die hij van een natje en een droogje mag voorzien zijn de leden van het stembureau. Maar Van de Sande is blij dat er na maanden van stilte eindelijk weer eens wat reu ring in de zaak is. ,,Leuk dat je al die gezichten weer ziet", zegt de uitba ter van café Kasteel van Batavia. Normaal is sportzaal De Bellink een van de stembureaus in het dorp, maar daar was het lastig veilige looproutes te maken. Van de Sande bood toen zijn horecazaak aan. Woensdagochtend gaan voor het eerst in vijf maanden de deuren van Eerlijk gezegd, was iedereen hier ook wel een beetje aan toe het café weer open voor publiek. Één om mensen binnen te laten en één om ze naar buiten te laten gaan. Doordat het café een langgerekte ruimte is met deuren aan beide kanten, kan er gestemd worden zonder dat mensen elkaar tegenko men. Bij de ingang de handen ont smetten, dan op gepaste afstand langs de toog wachten tot je aan de beurt bent, stemmen en bij de uit- gang het biljet in de stembus gooien. Van de Sande geniet van het be zoek. Los van de economische schade, doet de verkiezingsdag hem beseffen hoe zeer hij als hore- caman de mensen in zijn zaak heeft gemist. De Koebel Op Schouwen is Ron Brink voor het eerst van zijn leven lid van een stembureau. Groepsaccommodatie de Koebel in Burgh-Haamstede is voor de eerste keer stembureau. De Koebel, waar sinds jaar en dag scholen en verenigingen vakantie kampen hebben gehouden, ver vangt pastorie Revasa. In de win termaanden is het een ouderen- soos. ,,Maar sinds de uitbraak van corona is het hier stil. De slaapza len, de soos, alles is dicht", zegt Brink. Hoewel de Koebel aan de Zandstraat niet echt in de loop ligt, zijn er halverwege de middag al 340 stemmers geweest. Voetbalkantine Rond drieën is het even rustig in de kantine van vv Kapelle. Het zal vast te maken hebben met de regen die met bakken uit de hemel komt. Tom van der Meer, penningmeester en vice-voorzitter van vv Kapelle, was 's ochtends om half zeven al present om de deur te openen. ,,De gemeente belde ons of ze onze kan tine als stemlokaal mochten ge bruiken. Dat was prima natuurlijk. De gemeente Kapelle is altijd goed voor ons, dus moeten wij ook goed zijn voor de gemeente." Augustus en september zijn nog Stembureau donderdag 18 maart 2021 Rolf Bosboom, Ernst Jan Rozendaal Middelburg - Barbara Oomen, PvdA Tip? redactie@pzc.nl KRUININGEN In de gemeente Reimers waal moesten ambtena ren gisterochtend flink aan de bak toen meer dere beoogde stembu reauleden zich afmeld den met gezondheids klachten. Bij onvoldoende bezetting van de bureaus zouden die gesloten moeten worden. De ge meente vroeg aan de 'vroege dienders' om lan ger te blijven zitten, en belde snel mensen die op een reservelijst stonden. Dat bood soelaas: in de loop van de ochtend was alles geregeld, en de rest van de dag bleven alle bureaus in Reimerswaal gewoon open. ZIERIKZEE Zou er iemand mis zijn geweest en zijn of haar stembiljet in de antieke bus hebben gegooid? Vast niet. Mooi was het wel, in streekmuseum De Mee- stoof in Sint-Annaland. Dat was gisteren open gesteld als stembureau. Om bezoekers een klein beetje streekcultuur mee te geven, werd naast de functionele stembus ook die van vroeger neergezet. 'Stembus van St. Anna- land', staat erop. Het oude exemplaar werd 49 jaar geleden voor het laatst gebruikt. Stemmers Theo Giele Westkapelle - Tom van der Meer, vv Kapelle (Identiteitsbewijs verplicht) Het Scheldetheater in Terneuzen ontving met de stemmers voor het eerst in maanden weer publiek. foto peter nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 30