Livesessie ^Êk Racoon HV MEDIA CULTUUR 25 Commissaris Rex Ga naar pzc.nl/racoon oor hangt. Ik zie gewoon een hond, dus ik moet Bommel leren kennen.'' Daarvoor zijn foto's en video's es sentieel. Op de telefoon van Wesley staan duizenden dierenkiekjes die baasjes hem toestuurden. Bommels tv- en Instagram-carrière is in dat licht een zegen. ,,Een hond opzetten is niet moeilijk, hem opzetten als jóuw hond wel. Gelukkig kan ik zo'n drie seizoenen Chateau Meiland te rugkijken.'' Nieuw lichaam Bommel is vanwege drukte nog niet aan de beurt om opgezet te worden - een wachttijd van anderhalf jaar is normaal. Hij ligt momenteel in de vriezer. Later worden zijn maten ge nomen en wordt hij gevild. De huid van Bommel wordt verwerkt tot leer, dat later om een volledig 'nieuw li chaam' wordt geplakt. „Klanten kie zen hoe ze hun dier willen hebben; staand, zittend of slapend. Ik bouw dan een heel nieuw lichaam met bij voorbeeld schuim, houtwol en klei.'' Dit proces kan wel honderd uur duren; Wesley blijkt een enorme perfectionist. ,,Soms heb ik er lang aan gewerkt en denk ik: dit is mooi. En dan ben ik de volgende dag toch niet tevreden. Ik vraag baasjes via 23 jaar - vindt hij Bommel bijzonder. Het bedrijf zette eerder de beroemde Herman op, de eerste genetisch ver anderde stier ter wereld, maar dit is andere koek. ,,Dit werk is altijd span nend, het eindresultaat wordt met een gekeurd door de baasjes. Maar nu kijken er bijna 2 miljoen mensen mee. Ik doe vrijwillig mee aan kam pioenschappen in opzetten, maar dan bestaat de jury maar uit een paar mensen. Dit is een enorme uitda ging. Maar daar hou ik wel van, an ders had ik hem nooit geaccepteerd.'' Kunst De fascinatie met opzetten begon toen Wesley 9 jaar was. ,,Toen ben ik al botjes gaan verzamelen om het prepareren te leren'', zegt hij. ,,Maar pas toen ik 13 was, bleven ze ook staan.'' Wat is er zo mooi aan het werk? ,,Ik hou van dieren, van natuur. Het is heel creatief met je handen be zig zijn, de kunst om een plaatje van een dier na te maken.'' Toch had Wesley hond Bommel het liefst levend gezien. ,,Met wilde dieren heb ik niet echt een connectie, maar hij huisdieren hoor je soms de zieligste verhalen. Hoeveel dood je ook om je heen hebt, dat doet me wel wat. Ik blijf een mens.'' Hoeveel dood je ook om je heen hebt, dat doet me wel wat. Ik blijf een mens De populairste hond van Oos tenrijk is ongetwijfeld Commis saris Rex. In de jaren 90 ver overde de speurneus met vier voeten vele harten op RTL 4 met baasjes als Moser en Brandtner. Geen mysterie werd opgelost zonder dat Rex een achtervol ging moest doen of een van de rechercheurs uit een benarde si tuatie moest redden. Dat Rex een herdershond was, komt door de hond van acteur Tobias Moretti (Moser), die bij de proefopnames betrokken was. De Rex die in de eerste seizoe nen te zien was heette B.J., hij speelde van 1994 tot 1999 in de reeks en is in 2005 overleden. De naam van de film Free Willy uit 1993 staat dicht bij de reali teit. De acterende orka Keiko leefde bijna zijn hele bestaan in gevangenschap. Na de eerste film, waarin een jongetje pro beert Willy vrij te krijgen uit een dierenpark, werden miljoe nen euro's uitgegeven om het dier terug naar de zee te bren gen. Dat verliep dramatisch; het dier at nauwelijks uit zichzelf, omdat Keiko dacht dat mensen hem zouden voeren. Een jaar la ter stierf hij op 27-jarige leeftijd aan een longontsteking. Wesley. ,,De huid krimpt soms bij voorbeeld bij het drogen, daar heb ben we goedjes en verfjes voor.'' Ondanks zijn jarenlange ervaring - Wesley begon als 13-jarige jongen met opzetten en doet het inmiddels FaceTime weleens hun mening.'' Behalve de huid blijven van huis dieren als Bommel alleen de botten behouden voor het opzetten. ,,Als de schedel net niet even groot is, ziet het er al snel heel anders uit'', zegt Wes ley. ,,Het is dus een soort garantie om het goed te doen.''Als de gelooide huid om het nieuwe lijf zit, gaan de afwerkers aan de slag. ,,Om het zo le vendig mogelijk te maken'', zegt Vrijdag brengt Racoon een nieuwe single uit en jij kan hier digitaal bij zijn. Exclusief op onze site is tussen 17.00 en 18.00 uur een Livestream te zien. Racoon zaL het nieuwe nummer Hee joh Jip laten horen, maar ook oude hits speLen en vragen beantwoorden van fans. donderdag 18 maart 2021 4 De artrose van Bommel was zo heftig geworden dat de fami lie Meiland de knoop doorhakte: dit kan zo niet langer. FOTO'S SBS, AIZE SCHIPPER —Wesley Kevenaar, preparateur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 25