WERK Leerje energie beter in te zetten Goed in je werk en toch zo bescheiden Business organizer DOE MEE EN WIN EE 18 Je brein op het werk Nog nooit waren er, mede door corona, zo veel werkenden met stressklachten. Stop met symptoombestrijding en kijk naar hoe je mensen veerkrachtiger maakt, zeggen vitaliteitexperts Bas Snippert en Daniël Krikke. |T» Wat doet een eb jij een hoge pet op van jezelf? Er zijn denkfouten bekend die er voor zorgen dat je jezelf te hoog inschat. Bijna iedereen vindt zichzelf aardiger, beter in zijn vak en een betere chauffeur dan anderen. We nemen verantwoordelijkheid voor allerlei successen waar we bar weinig voor hebben gedaan en als iets mislukt wijzen we gauw naar iemand anders of klagen we over tegenzit tende omstandigheden. Misschien kloppen deze gedachten niet, maar ze zijn wel gezond voor je, zeggen onder zoekers. Deze denkfou ten maken je een opti mist en dat zorgt op zijn beurt weer voor geluk, gezondheid, succes en goede relaties. Het vervelende is alleen: onderzoekers zijn net mensen. Iedereen wil wel zo'n optimist zijn die zich van het ene in het volgende avontuur stort, een doorzetter die zich niet uit het veld laat slaan. Het past in onze maatschappij waarin wordt gedaan alsof je al les kan worden wat je wilt, als je je best maar doet. Dus wordt hier veel onderzoek naar gedaan. Onderzoek naar 'min dere' eigenschappen raakt ondergesneeuwd, terwijl die op de langere termijn misschien beter zijn. Zo is weinig onder zoek gedaan naar het worse-than-average-effect: denken dat je slechter presteert dan anderen. Als je denkt dat je een slechte spreker bent en je krijgt nu de microfoon, dan bak je er waarschijn lijk weinig van. Op de langere termijn zorgt het ervoor dat je moeite wilt doen om te groeien en beter kan om gaan met tegenvallers. Mensen die denken dat ze populair zijn, zijn dat in eerste instantie wel, maar op de lange termijn worden minder opval lende mensen aardiger gevonden. Bescheiden heid siert de mens, en het helpt je om zonder deuken in je ego te groeien in je vak. ,,Ik begeleid mensen met een drukke kantoorbaan die problemen hebben met timemanagement." e zien het al een tijdje gebeuren: de ene na de andere werknemer lijkt op omvallen te staan. Sinds de corona- uitbraak zit 11 procent tegen een burn-out aan en zegt 16 procent uit geput te zijn door de hoge werkdruk als gevolg van de crisis. Volgens vita- liteitexperts Bas Snippert en Daniël Krikke verkeert ons land behalve in een coronapandemie ook in een stressepidemie. Hoe heeft het zo ver kunnen ko men? Snippert: ,,Het proces is al lang gaande, ongeveer sinds de jaren 60 en 70. Toen was er ook een economische crisis, kregen we te maken met de gevolgen van urbanisatie en was er decennialang mondiale dreiging tij dens de Koude Oorlog. En ook toen was er al de invloed van massamedia, van radio en tv. Die factoren zijn niet veel veranderd.'' In 2021 hebben we volgens Snip pert met dezelfde gevolgen te maken, alleen zijn de uitdagingen groter ge worden door de coronacrisis. Want, zegt Snippert, de mens wordt gedre ven door crisis, door problemen. ,,We zijn continu brandjes aan het blus sen, maar kijken niet verder. Dat is het effect van stress, dan heb je alleen oog voor negativiteit. Het is besmet telijk. Dat wordt ook wel de What's wrong attention genoemd. Zo vergeet je naar het grote plaatje te kijken.'' Krikke en Snippert doen onder zoek naar dat grote plaatje en wilden weten waar het misgaat en wat nodig is om mensen veerkrachtiger te ma ken. Een van de conclusies: de oplos sing voor stressklachten is erg gericht op symptoombestrijding, voor meer vitaliteit is meer nodig. Krikke: ,,We weten hoe we in een burn-out terechtkomen en eruit ko men, maar we weten niet goed hoe we uit die negatieve spiraal blijven en in een opwaartse spiraal terecht kun nen komen.'' Via het Nederlands Expertisecentrum Vitaliteit dat Krikke en Snippert samen bestieren proberen ze werknemers en teams nu die nieuwe benadering aan te le ren. Inmiddels hebben de twee met hun aanpak al ruim tienduizend per sonen geholpen. In het boek De vitaliteitrevolutie is alle kennis die ze tot nu toe opdeden verzameld. Hierin worden de zeven pijlers (energie, lichaam, cognitie, emotie, identiteit, interactie en tijd) uitgelegd. Een wetenschappelijk én praktisch boek, vol oefeningen en methodes waar Snippert en Krikke mee werken. „Organisaties die aan vitaliteit willen werken denken aan simpele dingen: slapen, voeding, ademhalingsoefeningen. Maar het is veel breder.'' Hun methode draait om het aanle ren van nieuwe manieren, een proces dat volgens de twee in kleine stapjes gaat. Krikke: ,,Veel mensen willen te snel een oplossing voor hun pro bleem. De transformatie in een be drijf of bij jezelf kost minimaal zes tot twaalf maanden.'' Met deze tips maak je een begin: TIP 1 Word je bewust van je lijf energie beter leert inzetten, wordt het makkelijker om de wereld vanuit een positief perspectief te bekijken. Volgens Snippert weten veel werken den niet hoe ze moeten omgaan met hun energie. ,,Het kan ineens heel rap gaan met je energie. Als je al jaren druk bezig bent met werk, heeft de stress zich opgestapeld. Pas later krijg je een burn-out, want je reserves zijn uitgeput. Je hebt te lang te hard ge werkt, maar voelde dat niet op tijd.'' Om dat te voorkomen is het be langrijk dat je je bewust wordt van hoe je omgaat met je energie en op tijd leert te signaleren wanneer je pauze nodig hebt. Daarnaast helpt het om de aandacht op je lichaam te richten om los te komen van (nega tieve) gedachten. Krikke: ,,Als ik me niet bewust ben van mijn lijf, kom ik ook minder goed los van mijn ge dachten. Dan laad je niet echt op.'' TIP 2 Kom uit die negatieve spiraal Doe mee en win een extra maandsalaris! Het Nationaal Salaris Onderzoek geeft inzich Nederland. Ga naar lntermediair.nl/salaris. vul modaal maandsalaris tw.v. 2.816. DONDERDAG 18 MAART 2021 PC ANNELIES BOUWHUIS (44) werkt als zelfstandig business organizer. Wat doe je precies? Wat vind je het leukst aan je werk? ,,Het zien van de opluchting bij klan ten als ze weer overzicht ervaren.'' In samenwerking met Nationale Vacaturebank Lijkt dit je wat? Kijk voor vaca tures op de site van deze krant bij /werkt Dit kunnen we doen tegen de stressepidemie SANNE WOLTERS De belangrijkste pijler uit het boek is energie. Je energieniveau is bepalend voor vitaliteit. Als je je Een oefening om uit negativiteit te komen is de HEAL-methode. Dat begint bij bewustwording, zegt Snippert. ,,Pauzeer en laat je zintui gen hun gang gaan. Oriënteer je op je omgeving of het hier-en-nu. Kom uit GA NAAR INTERMED Neuropsycholoog Chantal van der Leest bekijkt onze gedragingen op de werkvloer: wie of wat bepaalt onze dagelijkse beslissingen?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 18