ECONOMIE 17 Onrust onder klanten In Nederland heeft het bedrijf zo'n 40.000 coronavouchers voor geannuleerde vakanties verstrekt, met een waarde van tientallen miljoenen euro's. ,,We zijn inmid dels begonnen met het uitbetalen van de vouchers. Zoals afgespro ken'', laat Sunweb-directeur Mat tijs ten Brink weten, en voegt eraan toe: ,,Ik kan het niet vaak ge noeg zeggen: mensen hebben al heel lang geduld gehad en daar zijn we ze erg dankbaar voor.'' De Sunweb-ceo reageert hier mee op de groeiende onrust onder consumenten over het verzilveren van hun tegoedbonnen. Reizigers horen uiterlijk een jaar na de uit gifte van hun voucher het geld te rug te krijgen, maar eergisteren werd duidelijk dat een deel van de consumenten mogelijk nog eens twee maanden langer moet wach ten op uitbetaling. De Stichting Garantiefonds Reisgelden (SGR) heeft namelijk besloten om de geldigheid van de coronavouchers met twee maan den te verlengen tot veertien maanden. Daarmee hoopt het ga rantiefonds reisondernemingen lucht te geven. Die moesten deze week beginnen met het uitbeta len, maar verschillende reisorga nisaties hebben aangegeven dat niet te kunnen. Zo had Corendon alleen al deze week zevenduizend vouchers moeten vergoeden, maar daarvoor ontbreekt het geld. Brussel Voor terugbetaling zijn sommige afhankelijk van het voucherfonds, waar ze tegen een lage rente geld kunnen lenen, maar dat fonds laat langer op zich wachten. Brussel moet nog zijn goedkeuring geven en blijkt aanvullende vragen te hebben. Directeur Ten Brink wil er geen twijfel over laten bestaan: van uit stel van betaling is bij Sunweb Group (ook bij de Sunweb-mer- ken als GOGO, Eliza was here, Pri- mavera, Totally Snow) geen sprake. ,,We zijn goed gefinan cierd en we hebben op de kosten gelet. En we hebben er al die tijd rekening mee gehouden dat we mensen op een bepaald moment moeten uitbetalen.'' Zijn reisonderneming is ook in andere landen begonnen met het terugbetalen van de vouchers. In het buitenland heeft Sunweb nog eens zo'n 20.000 tot 30.000 vou chers verstrekt. Niet in alle landen werden die vouchers wettelijk ge steund, zoals in Nederland het ge val is. ,,Ook in andere landen hou den wij ons uiteraard netjes aan alle regels", klinkt het. Niet iedereen heeft zijn voucher in een la laten liggen: zo'n 20 pro cent is gebruikt voor een nieuwe reis. Volgens Ten Brink gaat het vooral om boekingen voor later dit jaar, zoals naar de wintersport, en volgend jaar zomer. Voor deze zomer loopt het nog niet storm. De Sunweb-ceo hoopt dat het kabinet tijdens de perscon- We zijn goed gefinancierd en we hebben op de kosten gelet ferentie volgende week met goed nieuws komt voor de zomerva kantie. Vooruitlopend daarop is Sunweb met Transavia bezig een 'virusvrije corridor' op te zetten tussen Schiphol en Griekenland. ,,We hopen dat straks landen weer opengaan. Als dat gebeurt dan verwachten we dat mensen mas saal boeken. Iedereen snakt ernaar op vakantie te gaan.'' Consumenten hoeven volgens Ten Brink niet te vrezen dat zij - mocht het deze zomer onver hoopt misgaan - opgezadeld wor den met een voucher. ,,We heb ben afgesproken dat er geen vou chers meer worden verstrekt met vertrek na 1 mei. Bij eventuele an nulering zullen we de reizigers binnen veertien dagen terugbeta len.'' En ook daarvoor heeft Sun web naar eigen zeggen voldoende geld in kas. ,,We hopen dat het niet nodig zal zijn, maar we hou den rekening met alle scenario's." zegt De Groot. ,,Uit cijfers van de makelaars blijkt dat er steeds vaker wordt overboden op een huis. En De Nederlandsche Bank waar schuwde dat mensen steeds vaker maximaal lenen.'' Martin Hagedoorn, productma nager bij hypotheekadviesketen De Hypotheekshop, vraagt zich ook af waar dit gaat eindigen. ,,Je kunt je afvragen of we niet aan de bovenkant zitten van wat mensen nog kunnen betalen.'' In sommige regio's, zoals de Randstad, lijkt dat het geval. Daar stijgen de prijzen procentueel minder hard dan in de regio's wat verder weg. ,,Vooral Utrecht, Over ijssel en Flevoland zijn meer in trek. Daar is de krapte het grootst'', zegt Hagedoorn. Hij ziet ook dat huizenkopers meer risico nemen. ,,Harde cijfers hebben we niet, maar ik hoor van onze hypotheekadviseurs dat mensen steeds vaker een bod doen zonder voorbehoud van financie ring.'' Dat betekent dat mensen niet van de koop af kunnen als ze geen hypotheek kunnen krijgen. Bij de AFM, de financiële waak hond, zien ze de ontwikkeling met lede ogen aan. ,,Wij maken ons over het algemeen zorgen over het leengedrag van de zogenoemde koopstarters. De financiële kwets baarheid van deze groep is in de huidige economische situatie rela tief groot'', aldus een woordvoer der van de AFM. De toezichthouder ziet dat de ri sicobereidheid groeit. ,,De vorige crisis was aanleiding om de hypo thecaire leennormen aan te scher pen, met als doel een betere be scherming van consumenten. In de afgelopen jaren is die voorzich tigheid steeds meer losgelaten.'' Problemen Daardoor raken huishoudens snel ler in de problemen als het tegen zit. Zeker als er bij de aanvraag van de hypotheek niet of niet vol doende rekening is gehouden met andere schulden, zoals een studie schuld of starterslening, waar schuwt de AFM. Die zorg zal niet snel verdwij nen lijkt het. De vraag naar wo ningen blijft groot, terwijl het aanbod juist minder wordt. Tege lijk kunnen mensen meer lenen, vooral vanwege de alsmaar da lende rente. ,,In 2013 betaalde je nog 4 tot 5 procent rente op je hy potheek. Nu nog 1,5 procent'', schetst Hagedoorn het verschil. Dat betekent dat mensen meer kunnen lenen met hetzelfde inko men. En die extra som geld wordt ingezet om toch dat huis te kun nen kopen. Daarnaast zijn beleg gers steeds actiever op de woning markt. Die kopen huizen of appar tementen om ze vervolgens te ver huren. Die concurrentie heeft ex- REKENVOORBEELD tra prijsstijgingen tot gevolg. De grote vraag is: hoe houden met name starters op de woning markt de concurrentiestrijd vol? De rente daalt niet meer en de lo nen stijgen ook niet hard. Hoe kunnen ze dan nog meebieden als de prijzen weer verder stijgen? Een antwoord is de aflossings- vrije hypotheek. Die wordt steeds populairder bij starters. Op die manier kunnen ze hun maandlas ten verlagen (zie rekenvoorbeeld). Zo kunnen ze toch volop meebie den op huizen, zonder dat ze zich alles moeten ontzeggen om dat huis te kunnen betalen. De helft van de hypotheek mag aflossings- vrij zijn. De AFM kijkt kritisch naar die ontwikkeling. ,,In zijn algemeen heid kan een deels aflossingsvrije hypotheek een keuze zijn die pas send is bij het kopen van een huis'', aldus de woordvoerder. Maar als het er alleen om te doen is de maandlasten naar beneden te krijgen, wordt het al linker, vreest de AFM. ,,Als consumenten de la gere lasten van aflossingsvrije hy potheken benutten door juist méér te gaan lenen, neemt het ri sico bijvoorbeeld toe.'' De Groot wijst erop dat de ban ken aan strenge normen gebonden zijn en dus niet zomaar meer een hypotheek kunnen verstrekken. Ook Hagedoorn wijst erop dat een deels aflossingsvrije hypotheek nemen niet betekent dat je meer hypotheek kunt krijgen. Het gevaar zit erin dat er niet wordt afgelost. Bij een gedwongen verkoop van het huis, bijvoorbeeld doordat iemand werkloos wordt of na een scheiding, kan een rest schuld overblijven. donderdag 18 maart 2021 GO Sunweb: We betalen alle vouchers op tijd terug Tienduizenden klanten van Sunweb Group die nog vou chers hebben liggen, hoeven niet te vrezen dat ze nog langer moeten wachten op hun geld. De reisonderneming heeft ge noeg geld in kas om iedereen op tijd terug te betalen, laat topman Mattijs ten Brink weten. Natasja de Groot Rotterdam - Mattijs ten Brink, directeur Sunweb Uit een rekenvoorbeeld van Independer.nl komt het mo gelijke voordeel van een af- lossingsvrije hypotheek naar voren. Als een stel een huis koopt voor 250.000 euro en een hypotheek neemt die voor 50 procent aflossingsvrij is, dan ligt de bruto maandlast bij een annuïtaire hypotheek (20 jaar rentevast) rond de 640 euro. Het stel krijgt elke maand 45 euro terug aan rente. Als ze een 'normale' an nuïteitenhypotheek nemen (20 jaar rentevast), is het maandbedrag 900 euro en krijgen ze 95 euro per maand terug. Het verschil is dus, zelfs bij zo'n relatief goedkoop huis, al meer dan 200 euro per maand.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 17