NIEUWS 15 Drugsrevolutie: legalisering van marihuana en cannabisteelt is nabij Mexico staat op het punt om het consumeren van marihuana en ook het thuis telen van cannabis te legaliseren. Een revolutie in het door drugsterreur geteisterde land. Wrevel na klacht over racisme Het Mexicaanse Lagerhuis heeft de spraakmakende wet vorige week al goedgekeurd, de algemene verwach ting is dat de Mexicaanse senaat en ook de president dit de komende we ken zullen doen. Als grootafnemer van Mexicaanse drugs volgen de Ver enigde Staten de 'historische' ont wikkelingen met argusogen. Want wat betekent het voor de Ameri kaanse drugswetgeving als de VS er - na Canada - nog een buurland bij krijgt waar wiet legaal kan worden geteeld, verhandeld en geconsu meerd? Anders dan een meerderheid van de Amerikanen is president Joe Biden geen voorstander van legalise ring van softdrugs. Twee jaar is er over het Mexicaanse wetsvoorstel geruzied. De drugskar tels, berucht om het omkopen van politici, zouden er niet blij mee zijn. Twee derde van de Mexicanen zou de liberalisering blijkens peilingen ook niet zien zitten. De kwestie ligt heel gevoelig in een land waar een vorige president zich liet omkopen door drugsbaron El Chapo en waar de aan houdende drugsoorlog al aan 150.000 mensen het leven zou hebben gekost. Maar uiteindelijk lijkt het er toch van te gaan komen. De nieuwe wet staat Mexicanen boven de 18 jaar toe een joint te roken en ook 28 gram marihuana in bezit te hebben. Verder is het ze toegestaan zes cannabisplantjes te verzorgen. Belangrijker is dat commerciële pro ducenten nu ook legaal recreatieve cannabis kunnen telen én verkopen. Daarover gaan ze dan uiteraard belas ting betalen. Ofwel: niet de drugs kartels, maar de staat hoopt aan de nieuwe wetgeving te verdienen. Want 2,5 miljoen Mexicanen (op een bevolking van bijna 129 miljoen) zouden regelmatig wiet roken. Vol gens researchbureau New Frontier Data, dat gezaghebbend onderzoek doet in de mondiale cannabis- industrie, zou de consumptie in Mexico goed zijn voor een omzet van 2,7 miljard euro per jaar. Dat laatste is ook een belangrijk argument voor president Andrés Manuel López Obrador, wiens door corona geplaag- de staatskas langzaam uitgeput raakt, vooral door het wegvallen van in komsten uit toerisme. In de Mexi caanse media wordt de legalisering vaak opgehemeld als welkome bron van inkomsten. Er is sprake van tien duizenden nieuwe banen, miljoe nenwinsten voor legale ondernemers en dus extra belastinginkomsten voor de staat. Kleine boeren Voorstanders denken bovendien dat legalisering een wapen kan zijn in de strijd tegen de machtige drugskar tels. Kleine boeren, die nu worden vermalen en geterroriseerd door nietsontziende criminelen, zouden straks voornamelijk met de belas tingdienst te maken hebben. Er is genoeg twijfel of de kleine boeren hier ook echt beter van zullen worden. Volgens het wetsvoorstel zouden zij prioriteit krijgen bij het verlenen van vergunningen om can nabis te telen. Maar als corrupte po litici de commerciële cannabisteelt gaan vergeven aan bevriende onder nemers, vallen de kleintjes weer tus sen wal en schip, zo wordt gevreesd. De invloedrijke Mexicaanse politica Lucia Riojaz Martinez vindt legalise ring hoe dan ook een belangrijke stap voorwaarts: ,,Om vrede te kunnen bouwen in een land waar we al de cennia te lijden hebben onder een een absurde oorlog.'' De Mexicaanse drugskartels had den de laatste jaren al tegenvallers te verwerken, doordat inmiddels al vijftien staten op hun grootste afzet markt (de Verenigde Staten) eve neens marihuana hebben gelegali seerd, wat deze tak in de drugssmok kel meteen een stuk minder aantrek kelijk maakt. De drugskartels waren al deels geswitcht naar de meer lucra tieve handel in fentanyl (populair onder Amerikanen en vaak gebruikt voor het versnijden van heroïne) en crystal meth. Critici zeggen dat er veel goede be doelingen achter het hele project zit ten, maar dat de zwaarbewapende en oppermachtige drugskartels uitein delijk de dienst zullen blijven uitma ken in deze branche. Staatssecretaris Raymond Knops van Koninkrijksrelaties is 'onaan genaam verrast' door de klacht die Sint-Maarten heeft ingediend bij de speciale VN-rapporteur voor racisme. Het eilandparle- ment beschuldigt Nederland in een petitie van racisme en men senrechtenschendingen. Volgens de indieners probeert Nederland de coronapandemie te gebruiken om de koloniale overheersing te rug te laten keren. Nederland heeft aan de coronasteun voor Sint-Maarten voorwaarden ver bonden. Er moeten samen met ministeries op Sint-Maarten her- vormingen worden doorgevoerd in onder andere onderwijs, be stuur, justitie en economie. Twaalf van de vijftien parle mentsleden verzoeken nu om toezicht, documentatie en actie tegen vermeend racistisch beleid. Nieuwe ereprijs voor boeken Grenscontroles verscherpt Beledigen wordt zwaar gestraft Waarde 'Trump' flink gedaald donderdag 18 maart 2021 GO Mexico mag aan de joint Bob van Huët Mexico-Stad/Rotterdam &ND Een jointje rollen en roken is binnenkort niet meer illegaal in Mexico. Dat moet de drugskartels de wind uit de zeilen nemen. FOTO'S AFP EPA SINT-MAARTEN Staatssecretaris Raymond Knops. FOTO ANP BRUSSEL Het Nederlandse taal gebied krijgt er een li teraire prijs bij, of ei genlijk twee. De nieuwe onderschei ding, die de naam Boon krijgt, wordt uit gereikt voor fictie en voor kinderliteratuur. Vlaanderen looft de prijzen uit, die zijn ver noemd naar de Vlaamse volksschrij ver Louis Paul Boon. Voor de winnaar ligt 50.000 euro klaar. Volgend jaar is de eer ste uitreiking. BERLIJN Duitsland verscherpt de controles aan de grens met Tsjechië en de Oostenrijkse regio Tirol met twee weken om corona te weren. Minister Horst Seeho- fer hoopt dat het niet langer hoeft te duren. MOSKOU Het Russische parle ment is akkoord met een wetsvoorstel dat het beledigen van WOII-veteranen ver biedt. Op overtreding staat maximaal vijf jaar cel. De wet volgt na de veroordeling van oppositieleider Aleksej Navalny, we gens laster. Hij had een veteraan uit de Tweede Wereldoorlog verrader genoemd vanwege deelname aan een promotie video van het Kremlin. WASHINGTON De waarde van de be zittingen van Donald Trump is flink gedaald in de vier jaar dat hij president van de VS was. Volgens de Bloomberg Billionaires Index daalde zijn net tovermogen van 3 mil jard dollar naar 2,3 miljard. De corona- pandemie gaf zijn be drijf een flinke tik en zijn merknaam raakte beschadigd door de impeachmentproces- sen en de bestorming van het Capitool.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 15