Zware celstraf voor 'kopschopper' Yassine na aanval op advocaat Tweelingbroer moet door broer de cel in NIEUWS 13 Rechter kan niet uitmaken wie schutter was ZANDPORTRET WERELDWATERDAG Het dna van de broers is hetzelfde. Op het gebruikte wapen werd dat dna gevonden. Maar of dat van de ene of de andere broer was, is niet te herleiden. Dat blijkt uit het von nis van de rechtbank in Pontoise, niet ver van Parijs. Daar diende afgelopen week het proces rond drie schietpartijen in 2017. In augustus en september van dat jaar werden daarbij ten noord oosten van Parijs drie personen neergeschoten. Het zou alle keren gaan om een afrekening in het cri minele circuit, waarbij drugsben des betrokken waren. Kort na de schietpartijen werd in dezelfde omgeving een groep jon geren aangehouden door de politie. De jongeren probeerden zich uit de voeten te maken, maar daarbij ver loor één van hen een automatisch pistool. De man werd later alsnog opgepakt en had ook een Smith Wesson-revolver, munitie, twee paar handschoenen en 1300 euro aan contanten bij zich. Na onderzoek bleek dat het pi stool was gebruikt bij alle drie de schietpartijen. Op de plaatsen de lict waren kogelhulzen gevonden die pasten bij het wapen. Op het pistool en ook op de handschoenen werden dna-sporen aangetroffen. Die leidden naar de broers Mohamed en Djibril, de een eiige tweeling, 24 jaar oud. Ze wa ren ook beiden gezien op de plaats van een van de misdrijven. Maar wie haalde de trekker over? Politie en justitie slaagden er niet in om de dader aan te wijzen. Mo- hamed en Djibril lijken namelijk als twee druppels water op elkaar. Ze hebben exact hetzelfde gezicht, de zelfde trekken, dezelfde lengte en hetzelfde haar, bleek tijdens het proces. Hun advocaten vroegen de broers toen om even hun mond kapjes af te doen om zo hun 'ver warrende' gelijkenis aan de rechter te tonen. Ze droegen tijdens die zit ting ook allebei dezelfde kleren, waaronder een sportjack met logo van het Nederlands elftal. Vergissing De verwarring had zich ook al eer der voorgedaan. Tijdens het onder zoek werden door de politie twee portretfoto's van de broers ge bruikt. Die werden voorgelegd aan een getuige en deze wees naar de foto van Mohamed als schuldige. Later bleek de politie zich te heb ben vergist: de twee portretfoto's waren allebei van Djibril. ,,Door alle verwarring is het on mogelijk om vast te stellen wie schuldig is en wie geschoten heeft'', aldus het vonnis. De broers werden daarom allebei vrijgesproken voor twee van de drie schietpartijen in 2017. Maar voor de derde schietpartij lag dat anders. In die zaak meldden zich drie getuigen. Het slachtoffer raakte bovendien gewond door vijf kogels uit twee pistolen: het wapen met het dna van de broers en 'waar schijnlijk de Smith Wesson'. ,,Dat is voldoende bewijs'', oor deelde de rechter. Een forse celstraf was op zijn plaats, maar voor wie? Ook bij de derde schietpartij was niet vast te stellen w^e er schoot, omdat het dna van allebei de broers kon zijn. Mohamed en Djibril hielden hun kaken op elkaar. Ze zeiden niets en wezen ook niet naar elkaar als da der. Mohamed zat al diverse keren in de cel wegens diefstal en drugshan del. Maar de rechter wilde dat niet laten meespelen. ,,Eenzelfde straf opleggen aan allebei is logischer dan twee verschillende straffen geven op basis van zo'n subjectief gegeven'', zei de rechter. Daarom kregen de tweelingbroers allebei twaalf jaar cel, zonder te weten wie schoot. De advocaat van de broers noemt dat vonnis 'onbegrijpelijk'. Hij heeft beroep aangetekend. Twee mannen werden gisteren in hoger beroep veroordeeld voor de aanval op de advocaat. Het ge rechtshof Den Haag legde respec tievelijk negen jaar, en negen jaar en tien maanden cel op. De zwaar ste straf is voor Yassine D., omdat hij ook nog terechtstond voor het spugen naar een gevangenisme dewerker en nog een geval van mishandeling. De aanval op de advocaat vond plaats op 26 september 2017 in Zoetermeer. Het slachtoffer werd door een onbekend gebleven jon gen in de spreekkamer van haar kantoor met een mes in haar ge zicht gesneden. De nu veroor deelde Amsterdamse mannen Yassine D. (24) en Marwan I. (23) waren intensief betrokken bij deze aanval. Verminken Via een criminele 'appgroep' op een PGP-telefoon (voor versleu telde berichten) nam een van de mannen 'de opdracht' aan om de advocaat te verminken. Yassine D. en Marwan I. hebben de jongen, die heeft gestoken, van Amster dam naar Zoetermeer gebracht. Zij wisten wat er ging gebeuren en bleven op de uitkijk staan. Het gerechtshof vindt dat de advocaat in een levensgevaarlijke situatie is gekomen. Het snijden in het gezicht van de vrouw wordt beschouwd als poging tot moord. De mannen worden daar verant woordelijk voor gehouden, ook al hebben zij het slachtoffer niet zelf gestoken. Litteken De gestoken advocaat weet nog steeds niet waarom ze werd ver minkt. Zij is door een litteken in haar gezicht voor het leven gete kend. Het advocatenkantoor, dat zij samen met haar zus had, is fail liet gegaan door de gevolgen van deze aanval. Het slachtoffer heeft haar carrière als advocaat beëin digd. Het gerechtshof vindt het feit dat er een advocaat is aangevallen reden voor strafverzwaring, om dat een advocaat belangrijk is voor t Rol als chauffeur en op de uitkijk na aannemen opdracht tot verminking het functioneren van de rechts staat. Het hof legde daarom ho gere straffen op dan de recht bank. Die had acht jaar en acht jaar en drie maanden cel opgelegd. Yassine D. was 15 jaar toen hij eind 2012 tijdens een jeugdvoet balwedstrijd betrokken raakte bij het doodschoppen van grensrech ter Richard Nieuwenhuizen. De dood van de voetbalvader was eind 2012 internationaal nieuws. Gelegenheidsgrensrechter Nieu- wenhuizen kreeg het aan de stok met D.'s team en werd zo hard ge schopt dat hij overleed. Zes tie ners en de vader van D. werden een halfjaar later veroordeeld. Yassine kreeg als minderjarige één jaar cel, al zou hij de meeste schoppen hebben uitgedeeld. Na dat jaar kwam hij geregeld met justitie in aanraking. donderdag 18 maart 2021 Een liefst 60 meter breed zandportret van Ansha, een 12-jarig kind uit Ethio pië dat elke dag uren moet lopen om water te verza melen, was een uur lang te zien op het strand bij de Engelse stad Whitby. Daar na spoelde de vloed het weg. WaterAid en kunst groep Sand In Your Eye vragen zo aandacht voor Wereldwaterdag op 22 maart, verontreiniging en overstromingen. fotos getty Een Franse rechter heeft twee broers veroordeeld tot dezelfde gevangenisstraf wegens dood slag, omdat onduidelijk is wie van de twee schuldig is. De broers vormen een eeneiige tweeling. Frank Renout Parijs Yassine D., een van de jongens die in december 2012 betrok ken was bij het doodschoppen van grensrechter Richard Nieu- wenhuizen in Almere, is giste ren in hoger beroep in een an dere zaak veroordeeld tot ne gen jaar en tien maanden cel. Yassine was in 2017 betrokken bij een aanval op een advocaat in Zoetermeer. De straf die hij nu krijgt, is zwaarder dan de rechtbank had opgelegd. Victor Schildkamp Den Haag M Sporen onderzoek tot op microsco pisch niveau leverde geen antwoord op de vraag welke broer had ge schoten. FOTO GETTY

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 13