I Debuten in stemhokjes en teststraten EUWS 11 CORONA LOCKDOWN In de strijd tegen corona blijft Israël indrukwekkende cijfers leveren. De besmettingsgraad daalt zo snel dat beper kingen steeds verder worden opgeheven. Israël laat de cijfers spreken in de coronacrisis. De Joodse staat is koploper met het vaccineren. Al meer dan vijf miljoen men sen - 55 procent van de totale bevolking - is ingeënt met het vaccin van Pfizer/BioNTech. Van alle bur gers die 50 jaar of ouder zijn, de kwetsbaarste groep, is zelfs 89 pro cent al gevaccineerd. De laatste 11 procent (280.000 mensen) komt deze maand nog aan de beurt. Als ook kinderen jonger dan 16 jaar wor den gevaccineerd - daarmee wordt binnenkort begonnen - dan bereikt Israël de groepsimmuniteit die nodig is om de bevolking te beschermen te gen het coronavirus. Het succes in de vaccinatiecam pagne zorgt ook voor hoge scores in de uitgifte van de 'groene paspoor ten'. Meer dan 3,5 miljoen Israëliërs beschikken al over zo'n vaccinatie certificaat. Die worden een week na de tweede inenting afgegeven. Ook mensen die zijn hersteld van het virus en immuniteit hebben opge bouwd, krijgen een 'groen paspoort'. Het succes van het vaccinatiepro gramma zorgt voor een snelle daling van het aantal besmettingen. Volgens het ministerie van Gezondheidszorg is bij 3,3 procent van alle testen de uitslag nog positief. Dat is het laagste aantal sinds vorig jaar december. Het reproductiegetal, dat aangeeft hoe veel mensen gemiddeld worden be smet door één patiënt met corona, is gedaald tot 0,78. Bovendien nemen de besmettingen in ernst af, waar door wordt verwacht dat het aantal doden - inmiddels 6000 - niet hard meer zal stijgen. Daarmee lijkt de kans op aanvul lende beperkingen voor de bevolking uiterst klein. ,,Een nieuwe lockdown voor Pasen is erg onwaarschijnlijk'', aldus Nachman Ash, die leiding geeft aan de strijd tegen corona. De minis ter van Gezondheidszorg, Yuli Edel- stein, is nog veel positiever. Hij ver wacht dat nog deze week een aantal beperkingen kan worden opgeheven. Daarbij valt ook te denken aan de heropening van het nachtleven. Mensen met een 'groen paspoort' op zak en iedereen die een negatieve uitslag heeft bij een sneltest, mag behalve in restaurants en bioscopen ook weer vertier zoeken in nacht clubs. ,,Het wordt tijd om de nacht clubs te heropenen'', aldus minister Edelstein. Om dat proces te verge makkelijken zorgt de regering ervoor dat er voldoende sneltests voorradig zijn. Terwijl de druk op het bedrijfs leven, de culturele sector en het uit gaansleven zal worden verlicht, wilde de regering vasthouden aan beperkingen voor in- en uitgaand vliegverkeer. Maar het hooggerechts hof heeft alle in het vliegverkeer op- Een nieuwe lockdown voor Pasen is erg onwaarschijnlijk gelegde beperkingen voor Israëliërs van tafel geveegd. In de aanloop naar de verkiezingen volgende week mo gen zij vanuit heel de wereld weer naar de Joodse staat reizen. Het parle ment nam een wet aan die instemt met digitaal toezicht op alle reizigers die na aankomst in quarantaine gaan. In de tussentijd helpt Israël ook bij de vaccinatie van Palestijnen op de Westelijke Jordaanoever en de Gazastrook. Ruim 50.000 Palestijnen met een werkvergunning in Israël zijn ingeënt. De regering in Jeruza lem heeft de eerste vaccins van eigen voorraad (tweeduizend stuks van Moderna) overgedragen aan het Pa lestijnse bestuur. Via de luchthaven van Tel Aviv worden voorts 60.000 doses van wereldgezondheidsorgani satie WHO naar Palestijns gebied ge bracht. Het bestuur daar beschikt al over het Russische Spoetnik-V- vaccin, zo'n 30.000 stuks. IN QUARANTAINE DAG 369 Het was een dag van eersten. Mijn oudste dochter appte al vroeg in de ochtend dat ze haar debuut in het stemhokje had gemaakt. Toch mooi, als je je democratisch recht als een feestje viert. We hebben soms niet genoeg door hoe bijzonder dat is. En dan ging ze 's avonds ook nog stemmen tellen. Daar word ik trots van! Mijn 8-jarige had haar debuut in de teststraat. Dat was natuurlijk niet ook direct een feestje, maar er hing vrolijke spanning in de lucht. Ze was er een beetje zenuwachtig over, maar keek er ook naar uit. Het is een onderzoekend, nieuwsgierig kind en op school kunnen zeggen dat je een test hebt gehad, dat telt kennelijk wel een beetje. Dus wij met zijn tweetjes (ik moest ook) in de auto naar de test straat. Het is een vrolijk pratertje en we bespraken indringend onze politieke voorkeuren (zij: 'Ik denk dat ik links ben'). Maar naarmate we dichter bij de teststraat kwa men, werd het toch beetje bij beetje stiller op het stoelverhoger- tje naast me. Daardoor konden we bijna ongestoord op het radio nieuws beluisteren hoe minister De Jonge met zijn verkeerde, namelijk verlopen paspoort naar de stembus was gegaan. Ik vond het aandoenlijk. Niet om het foutje dat-ie de verkeerde had gepakt. Maar om wat het zegt over de man. Je mag zo'n paspoort namelijk ook achterlaten op het gemeentehuis als je een nieuwe aanvraagt. Maar hij had dus gezegd: ik wil 'm graag houden. Je weet dat die man af en toe nog met zijn oude paspoort in handen de stempels uit spannende landen gaat bekijken. 'En die, mooi hè!' Ach, we zijn allemaal maar mensen. Goed, 't was knap druk bij onze locatie. Kwartiertje in de file. Maar het wonder gebeurde dat een aar dig bemondkapt testmeisje halver wege naar onze auto toekwam en mijn kleine bij haar voornaam aan sprak: ,,Fijn dat je d'r bent en jullie moeten in die rij.'' ,,Papa, ze weet mijn naam!'' Goed georganiseerd hoor, die GGD. En geen kik gaf ze, de kleine heldin naast me, toen we aan de beurt waren. Overigens leek de verkoudheid vandaag alweer minder dan de dag daarvoor, dus ik verwacht dat we een loos alarm hadden. Maar de dag kon al helemaal niet meer stuk, toen mijn kleine van het test meisje een beertje kreeg. Hoe heet- ie, vroeg ik. Ze twijfelde geen seconde: 'Testi.' donderdag 18 maart 2021 GO Een coronatest op het vliegveld van Tel Aviv. In aanloop naar de verkiezingen zijn beperkingen opgeheven. foto afp In Israël kunnen zelfs de nachtclubs weer open Hans van Zon Rotterdam/Tel Aviv De horeca in Israël is weer open, dus een terrasje pakken in Jeruzalem kan ge woon. FOTO EPA —Nachman Ash Frank Poorthuis Frank Poorthuis schrijft dagelijks over het gezinsleven tijdens corona. Reageren: frankpoorthuis@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 11