Snotneusjes en de democratie 9 IN QUARANTAINE DAG 368 De 8-jarige meldde zich vanmor gen iets voor zevenen. Ze kroop lekker bij ons, mompelde iets onverstaanbaar nasaals vanonder de dekens en haalde toen diep haar neus op. O shit, wist ik direct. Even later kwam ook de kleinste vrolijk met een snot neusje buurten. Ik lag net een beetje te mijmeren over hoe de verkiezingen zonder corona zou den zijn geweest. Ik had al een aardig lijstje. Geen Wopke Hoekstra (en hoe zou Hugo de Jonge het dan hebben gedaan?). Geen brief- en autostemmers. Geen stemdriedaagse. Geen wappies. Geen lijsttrekkers die vanwege overdekt haringeten op het politiebureau ver hoord werden. Geen lijsttrekkersdebat ten zonder publiek. En vandaar ging ik naar de vraag wat dan wel de belangrijkste thema's van deze campagne zouden zijn geworden? Black Lives Matter? Had de toeslagen affaire er harder ingehakt? De woning nood? Het lerarentekort? De almaar doorgaande opwarming van de aarde? Russisch gas? Gronings gas? Kernener gie? Vrouwenhaat? Allemaal wezenlijke problemen die naar de periferie van onze aandacht zijn verdwenen door de bestrijding van dat virus. kropen, niet welk hokje ik zou aankrui sen. Al jaren is het ideologisch segment waarin mijn stem valt wel duidelijk, maar nooit heb ik zo getwijfeld over de exacte plek. Al dagen pieker ik me suf, sla er partijprogramma's op na, doe stem- en kieswijzers, en nog een keer en nog een keer. En dan trek ik die uitkomst weer in twijfel door mezelf af te vragen: moet ik nou de lijsttrekker belangrijker vinden dan het partijprogramma of andersom? Nou ja, misschien bleek dat gepieker nu allemaal zinloos. Want het belang rijkste verschil tussen democratie zon der en met corona manifesteerde zich hier in het ouderlijk bed. Met een beetje pech kunnen wij niet eens stemmen, omdat we twee snotverkouden kinderen in huis hebben. Had dat een jaar geleden maar eens voorspeld! Terwijl dat feitelijk nog maar het min ste probleem is. Want wat als dit niet slechts een verkoudheidje is, maar de kleintjes corona mee van school hebben genomen en wij nu een brandhaardje zijn geworden? Ja, zo heeft elke ochtend zijn eigen uit dagingen. Gelukkig beving ons weinig paniek, maar veel daadkracht en een relaxtheid die me zelf meeviel. We gaan het wel zien. Eerst maar eens de kinderen afmelden van school. Als u gaat stemmen straks, denk aan ons, doe het goed! PAS DE VACCINATION ASTRAZENECA AUJOURD'HUI ligt er wel een positief advies, maar minis ter De Jonge moet daar nog op reageren. Groep 3 De Van Rossempjes De mensen tussen de 75 en 79 jaar zijn nu aan de beurt. Uit een overzicht van het RIVM blijkt dat 7 procent van deze mensen een eerste prik ontvangen heeft. Maarten van Rossem, die dit weekend meldde zon der uitnodiging een prikafspraak voor zich zelf en zijn vrouw gemaakt te hebben, is er dus redelijk vroeg bij. Ook deze groep (ruim 600.000 Nederlan ders, 3,5 procent van de bevolking) legt nu nog een relatief hoge druk op de ziekenhui zen. Van de ic-opnames namen zij het afge lopen jaar 11,8 procent voor hun rekening, van het aantal bezette verpleegbedden 14 procent. Ook overlijdt deze groep relatief vaak aan corona: ruim 15 procent van de doden valt in deze groep. Groep 4 Zij die al profijt hebben De groep die qua gezondheid het allermeest te vrezen heeft van het coronavirus, is in middels ook het beste beschermd. Grofweg driekwart van de 80-plussers heeft ten minste één prik ontvangen. Dat heeft direct invloed op de sterftecijfers. Die zijn gehal- »Dat het aantal opnames in ziekenhuizen ondanks het vaccineren niet daalt, is een extra aanwijzing dat de epidemie groeit veerd, van zestig per dag half februari naar minder dan dertig per dag nu. Van alle Nederlandse coronadoden betrof twee derde een 80-plusser. Dit terwijl zij nog geen 5 procent van de bevolking uit maken. In de ziekenhuizen zijn de aller- oudsten minder oververtegenwoordigd, maar zeker op verpleegafdelingen kan het vaccineren van deze groep verschil maken. 80-plussers namen ruim een kwart van de opnames buiten de ic voor hun rekening. Dat het aantal ziekenhuisopnames in Nederland de laatste weken ondanks de voortgang in vaccinaties niet daalt, is een extra aanwijzing dat de epidemie groeit. Groep 5 Zij die achteraan in de rij staan De groep die als laatste aan de beurt is: de 60-minners, kwetsbare groepen en zorg- personeel daargelaten. Op basis van de cij fers is daar wat voor te zeggen. Weliswaar zorgden zij voor ruim 82 procent van alle besmettingen, hun aandeel in het aantal ziekenhuis- en ic-opnames is met ongeveer 30 procent een stuk lager. Wanneer deze groep precies ingeënt kan worden, is niet duidelijk. Eerder beloofde minister De Jonge dat iedere Nederlander die dat wilde, begin juli een eerste prik zou kunnen hebben, maar door de proble men met AstraZeneca is dat onzeker gewor den. woensdag 17 maart 2021 GO Frank Poorthuis Frank Poorthuis schrijft dagelijks over het gezinsleven tijdens corona. Wat meer is: ik wist tot het moment dat die snotneusjes bij me in bed Reageren: frankpoorthuis@dpgmedia.nl Emer Cooke van het Europees Geneesmiddelen bureau tijdens een digitale persconferentie. foto anp Vandaag geen AstraZeneca-vaccins, in Saint- Jean-de Luz in het zuidwesten van Frankrijk. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 9