Brussel: Al deze zomer vrij reizen met 'groene pas' 8 NIEUWS Terwijl de derde coronagolf aan kracht wint, ligt het prikken met het AstraZeneca-vaccin voorlopig stil. Juist de groep die met deze prik beschermd zou worden, loopt een relatief groot risico. CORONA VACCINEREN Frans Boogaard Brussel De pas - de Commissie spreekt liever van een 'groen certificaat' - geeft aan dat iemand is gevacci neerd, negatief is getest of vol doende immuun is omdat hij of zij kort daarvoor corona heeft ge had. ,,Het certificaat geeft de feite lijke gezondheidssituatie weer. Het stelt lidstaten in staat hun burgers weer vrij door Europa te laten reizen'', aldus Von der Ley- ens woordvoerder Eric Mamer. Vooral Zuid-Europese landen dringen aan op een Europese co ronapas, om hun toeristische sec tor te vrijwaren van een zomer zonder inkomsten. De Commissie vraagt parlement en lidstaten snel te beslissen. 'Bureaucratie mag geen excuus zijn. Reizen weer mogelijk maken aan het begin van het zomerseizoen is een belofte waarvan lidstaten, bedrijven, maar bovenal burgers verwachten dat we ons eraan houden.' Vrij reizen is ook essentieel voor de samenleving als geheel, be toogt de Commissie. 'We zien de laatste weken duidelijke signalen dat mensen overal in Europa de grenzen van hun geduld begin nen te bereiken als het gaat om be zoeken van geliefden en het weer kunnen leven, studeren en wer ken als burgers van een verenigd continent.' Als het aan de Commissie ligt zijn alle lidstaten verplicht het certificaat uit te reiken en houders van certificaten van andere lidsta ten dezelfde vrijheid te geven als houders van een 'eigen' certificaat. 'Anders gezegd: de sleutel tot vrij reizen is certificatie, niet alleen vaccinatie', aldus de Commissie, die verder zegt dat het politieke belang van haar initiatief nauwe lijks kan worden overschat. 'Het vrije personenverkeer is een hoek steen van de Europese Unie.' In het Parlement lijken de voor stellen goed te vallen. Maar het moet wel gaan om een tijdelijk document, aldus de liberale Spaanse Europarlementariërs So- raya Rodriguez en José Ramón BauzS, een tussenoplossing tot minimaal 70 procent van de Euro peanen is ingeënt. Een andere eis wordt verwoord door PvdA-Euro- parlementariër Vera Tax: dat het certificaat niet mag leiden tot een verplichting tot inenten. perken tot wie is ingeënt met een Europees goedgekeurd vaccin zou 'onredelijk' zijn, aldus de Servi sche president Aleksandar Vucic, temeer omdat Europa Servië geen vaccins heeft geleverd. Volgens weer andere bronnen is de Com missie nog aan het bekijken of Europa certificaten, uitgegeven door niet-EU-landen, maar met vergelijkbare eisen als de Euro pese, niet ook kan erkennen. Nederland werkt al aan een na tionaal coronapaspoort, maakte zorgminister Hugo de Jonge op 8 maart bekend. Hiermee zouden Nederlanders groen licht kunnen krijgen voor het bezoeken van evenementen. Er is al een app die een code kan maken op je telefoon van een testbewijs, zei De Jonge. De app zou aangepast kunnen worden, zodat deze ook een code kan maken van een vaccinatiebe wijs. De applicatie zou dit week end getest worden tijdens Fieldlab Festivals, maar dat werd wegens weersomstandigheden een week uitgesteld. e Europese medicijn waakhond EMA stelde gisteren dat landen er verstandig aan doen door te gaan met vaccine ren. Op een ingelaste persconferentie stelde EMA-directeur Emer Cooke dat er geen aanwijzing is dat de zeldzame gevallen van ernstige trombosecomplicaties een gevolg zijn van het AstraZeneca-vaccin. Een definitieve conclusie wordt morgen verwacht, maar Cooke benadrukte dat het vaccin een gunstig effect lijkt te hebben op het terugdringen van ziekte en overlij den. Het Nederlandse ministerie van Volks gezondheid wil nog niet reageren op het statement. Het ministerie maakte zon dag bekend het vaccineren met AstraZeneca twee weken stil te leggen. Niet iedereen is het daar mee eens. Peter van der Voort, hoofd intensive care van het UMC in Groningen, stelt dat de mogelijke consequen ties van een coronabesmetting voor de mensen die nu aan de beurt zouden zijn, veel groter zijn dan het eventuele risico op trombose. ,,Ik vind het een heel voorbarig besluit. Ook mensen met zwaar overgewicht kregen tot dit weekend de AstraZeneca-prik; voor hen zijn de risico's van een besmetting echt ontzettend groot.'' Derde golf Het besluit komt bovendien op een mo ment dat de derde golf plots aan kracht lijkt te winnen. In een week tijd nam het aantal besmettingen met bijna een kwart toe, becijferde het RIVM gisteren. De drukte in de ziekenhuizen neemt ook weer toe. De keuze om wel of niet door te gaan met AstraZeneca heeft in potentie forse gevol gen voor de situatie in de zorg. Juist de groepen die het vaakst in het ziekenhuis terechtkomen, wachten nog op een prik, blijkt uit een analyse van deze krant. Een overzicht. Groep 1 Zij die nu op AstraZeneca wachten Naast mensen met het syndroom van Down, personen die lijden aan morbide obesitas en personeel in de langdurige zorg zijn de mensen in de leeftijdsgroep 60-64 de belangrijkste groep die met de eerste lading AstraZeneca-vaccins geprikt zou worden. Dit is een cruciale groep; als zij beschermd zijn, heeft dat direct effect op de bezetting van de ziekenhuizen. Uit cijfers van stichting Nice blijkt dat sinds het begin van de crisis 16 procent van de intensivecareopnames iemand uit deze leeftijdscategorie betrof. Bij de verpleeg bedden gaat het om 9,6 procent. Daarmee komt deze groep verhoudingsgewijs vaak in het ziekenhuis terecht. Ruim 6 procent van de Nederlanders (1,1 miljoen) behoort tot deze groep. Op de sterfte zal het inenten van deze groep een veel kleiner effect hebben: 2,3 procent van de coronadoden was tussen de 60 en 64. Groep 2 Zij die het verschil kunnen maken Er is eigenlijk maar één groep die verhou dingsgewijs nog meer druk op de zieken huizen legt. Dat zijn de mensen tussen de 65 en 74 jaar. Zij zorgden voor bijna 37 pro cent van de ic-opnames en 23,1 procent van de coronapatiënten op verpleegafdelingen. Hier valt met vaccinatie dus veel voordeel te halen. Ongeveer 2 miljoen Nederlanders (11,7 procent) behoren tot deze groep. Het beschermen van deze groep zal ook de sterfte verder naar beneden helpen: 14 procent van de coronadoden valt in deze categorie. Helaas is deze groep nog niet aan de beurt. BioNtech-Pfizer- en Moderna-vac- cins gaan eerst naar de alleroudsten, dat proces is volop gaande. De AstraZeneca- vaccins zijn gereserveerd voor 60-64 jari gen, omdat de Gezondheidsraad eerder oor deelde dat er te weinig bekend was over het effect van die prik op ouderen. Inmiddels woensdag 17 maart 2021 GO Vakantiegangers hoeven niet te wachten tot Europa corona- vrij is. Naar het zuiden reizen kan ook deze zomer al met een 'coronapas', waarvoor Euro pees Commissievoorzitter Ursula von der Leyen vandaag voorstellen lanceert. Het certificaat erkent volgens sommige bronnen in Brussel en kel inentingen met door het Euro pese medicijnagentschap goedge keurde vaccins, en dat leidt tot be roering op de Balkan, waar nogal wat burgers met Russische en Chinese vaccins worden ingeënt. Bulgarije wil iedereen toelaten die een negatieve test, een bewijs van voldoende antilichamen of een inenting met welk vaccin dan ook kan overleggen. Reisvrijheid be De pas moet een tijdelijk document zijn, tot in Europa 70 procent is ingeënt De risico's in de wachtrij Sander van Mersbergen Een pas kan vrij reizen mogelijk maken. foto shutterstock Rotterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 8