7 „eSTE fclvAl Den Haag streeft naar een supersnelle formatie onder druk van de coronacrisis en na recordlange onderhandelingen van 2017. Maar lukt dat wel? Nieuw kabinet Het is een spookbeeld voor lijst trekkers die vanaf morgen de blik op de onderhandelingstafel rich ten: een tergend lang slepende for matie. De vorige keer duurde het 225 dagen, een record. Dat wil nie mand nog een keer. Met een mon diale crisis is het geen fraai beeld als partijleiders op pakweg dag 198 met somber gelaat uit de Stadhou derskamer lopen en zeggen dat 'ze er nog niet zijn', heus 'vorderingen maken' er 'morgen weer een dag' is, alles 'stap voor stap' moet. ,,Je wilt hier niet in oktober nog mee bezig zijn'', zegt CU-leider Gert- Jan Segers. ,,Werk met een ak koord op hoofdlijnen, stel doelen vast, doe de uitwerking later. Zoals bij het Klimaatakkoord." VVD-aanvoerder en premier Mark Rutte - die inmiddels opge teld een jaar van zijn leven door bracht aan formatietafels - zei het ook: „Niemand wil midden in een crisis praten over drie cijfers achter de komma over het geld voor het provinciefonds. Dit hoeft niet een half jaar te duren.'' Jesse Klaver van GroenLinks, Sigrid Kaag van D66 en Wopke Hoekstra van het CDA hebben evenveel haast. Hoekstra zegt tegen deze krant: ,,Hans Wiegel en Dries van Agt hebben me weleens verteld dat zij er eigenlijk in één avond uit wa ren, in de kern gaat het gewoon om vertrouwen. Dus afspraken maken op hoofdlijnen spreekt me wel aan.'' Kaag: ,,Als je begint met een regeerakkoord dat tot achter de komma is uitgewerkt, verzwak je de democratie.'' Tot zover de goede voornemens, in de praktijk zal het ingewikkeld worden. ,,Dat kunnen ze wel wil len, maar dat blijkt toch doorgaans een lastige opgave'', zegt Carla van Baalen, directeur van het Centrum voor Parlementaire Geschiedenis en hoogleraar. Neem 2002, het jaar In de kern gaat het om vertrouwen. Dus afspraken maken op hoofdlijnen spreekt me wel aan waarin Pim Fortuyn vermoord werd en Jan Peter Balkenende (CDA) de politieke scherven moest lijmen. ,,Alles moest anders, met een regeerakkoord op hoofd lijnen, een strategisch akkoord.'' Eén A4'tje, zoals Balkenende eerst wilde, lukte niet, al werd het ak koord wel wat compacter dan in 1998. ,,Zo'n wens wordt elke keer weer uitgesproken, maar in de praktijk is het enorm lastig.'' Alexander Pechtold van D66 zat in recordjaar 2017 aan de onderhan delingstafel en weet dat als geen ander. Hij 'gunt' partijen nu snel heid en voortvarendheid, maar waarschuwt ook. ,,Je moet zorg vuldig zijn. Wij zaten ook niet voor onze lol zo lang. Natuurlijk wil je tempo, maar zeker met nieuwe partijen aan tafel moet je de tijd nemen. Het gaat wel ergens over, hè.'' In 2017 sprak eerst GroenLinks wekenlang mee, maar de partij van Klaver stapte toch op. Vervolgens moest de boel op nieuw worden verkend en kon de huidige coalitie met Christenunie worden gesmeed. Pechtold: ,,En na de snelle formatie van PvdA en VVD in 2012 was er bij veel par tijen toch behoefte aan meer gede tailleerde besprekingen.'' Toch wordt deze formatie an ders dan alle andere, tijdens 'de grootste naoorlogse crisis' met een korte en milde campagne in aan loop. PvdA-coryfee Jacques Wal lage zei ooit: ,,Formaties zijn vre desbesprekingen. De oorlog die tijdens de verkiezingen heeft ge woed is voorbij en dan moet je opeens samenwerken. Dat is het wonder dat moet geschieden.'' Hoe heftiger de campagnestrijd, hoe meer tijd de onderhandelin gen kosten. Maar van oorlog was ditmaal geen sprake: zelfs de grootste politieke opponenten le ken elkaar bewust heel te houden. Op dat vlak zou het dus snel kunnen, al blijft cruciaal of er on derling vertrouwen is en of achter bannen het kunnen verteren. Par tijen lopen zich wel warm. Groen Links was vorige week al druk met 'kopjes koffie drinken', de PvdA is altijd klaar om mee te doen, maar ook Lilian Marijnissen kan met Vorige formatie langste sinds de oorlog iedereen zakendoen, klinkt het bij de SP. Al moeten de socialisten de grootste kloof overbruggen naar andere partijen, met gigantische inhoudelijke verschillen en een principiële achterban. ,,Lilian wil wel regeren, maar haar partij...'', verzucht een ervaren politicus. VVD-leider Rutte nam alvast een schot voor de boeg met zijn idee voor een Nationaal Herstel plan, een akkoord over de crisis- aanpak dat er snel moet liggen als proloog op het regeerakkoord. ,,Hopelijk met ideeën en steun van zoveel mogelijk partijen, ook bui ten de formerende partijen.'' Het doet een beetje denken aan de turboformatie van het kabinet- Rutte-Asscher in 2012, toen in de eerste week al een deelakkoord over de rijksbegroting afgetikt was. De urgentie was groot van wege de economische crisis. De gehele onderhandelingen tussen Rutte en Diederik Samsom duur den slechts 52 dagen. Tempo Tempo maken, hoofdlijnen eerst, details later. Het kan. Iedereen wil het, maar vaak sneuvelt het con cept snel, zoals met zoveel goede voornemens. Zodra iemand aan de formatietafel een pad met punten en komma's inloopt, raakt een snel en compact akkoord steeds verder uit zicht. Zo zegt een coalitiebron nu dat hij absoluut afspraken op hoofdlijnen wil, maar dat 'een be perkt aantal thema's dan wel even goed en gedetailleerd uitgewerkt moet worden'. Vertaald uit Binnenhof-Haags betekent dat zoveel als: leuk, die hoofdlijnen, zolang 'onze thema's' maar wel goed besproken en ver ankerd worden tot drie cijfers ach ter de komma. En dan sta je al snel met een been in het formatiemoe ras, weet Pechtold: ,,Op die manier neemt elke partij een paar punten mee en zit je toch weer lang te on derhandelen. En dat is ook logisch. Mensen snappen best dat het even duurt als je over grote kwesties als migratie, klimaat en medisch- ethische vraagstukken spreekt. Wees daar reëel over. Anders krijg je na een paar weken steeds de vraag van mensen: zijn jullie er nou nog niet uit?'' woensdag 17 maart 2021 M Twee in woonsters van Stap horst bren gen in kle derdracht hun stem uit. FOTO ANP M Lijsttrek ker Caro line van der Plas is voor de Boer- BurgerBe weging op campagne in Gouda. FOTO ROBIN UTRECHT M Het Con- certge- bouw is dicht voor publiek, maar van daag kan er wel worden gestemd in de Spiegel zaal. FOTO ANP Na korte campagne is het hoog tijd voor turboformatie Jan Hoedeman Niels Klaassen Den Haag Aan de onderhandelingstafel in maart 2017: v.l.n.r. VVD, GroenLinks, CDA en D66. foto maarten hartman -Wopke Hoekstra, CDA dagen 2017 Rutte III 2012 Rutte II 2010 Rutte I 2007 Balkenende IV 2003 Balkenende II 2002 Balkenende I 1998 Kok II 1994 Kok I 1989 Lubbers III 1986 Lubbers II 1982 Lubbers I 1981 Van Agt II 1977 Van Agt I 1973 Den Uyl 1971 Biesheuvel I 1967 De Jong 1963 Marijnen 1959 De Quay 1956 Drees IV 1952 Drees III 1948 Drees I 1946 Beel I 170321 TU, bron: pdc gemiddeld ■4 88 dagen GOUDA VOOR HET PLATTEL/ wwv.^£i?BURGEfiBEWEGII AMSTERDAM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 7