o LINDA AKKERMANS wi fe Arib: Informeer Kamer goed, dat helpt onze democratie VVD nr. 1 onder scholieren 6 TWEEDE KAMERVERKIEZINGEN Column Kamervoorzitter De VVD werd er met 32 zetels de grootste partij. De tweede plaats was voor D66 (27 zetels), Groen Links volgt met 24 zetels. Ook BIJ1 (2) en nieuwkomers Volt (7) en JA21 (2) bemachtigen zetels als het aan de scholieren ligt. Een fatsoenlijk land onderhan delt niet over een paar vluchtelin gen meer of minder. Maar het is knap lullig als je tien jaar op een huurwoning wacht en een Syrisch gezin dat nog niet ingeburgerd is, wél de sleutel krijgt. Toch brengt geen enkel debat of interview mij deze verkiezingen aan het twijfelen. Ik hoefde alleen maar aan de klimaatcrisis te den ken en de keuze was zo gemaakt. De enige twijfel die rest: waar ga ik stemmen? In het theater, de sporthal of het wijkgebouw? Ik wil na een jaar corona-ellende overal zó graag weer heen dat ik niet kan kiezen. Er zijn veel aanstellers die met elk pijntje naar de dure dokter rennen Er waren 107.342 jongeren van 284 scholen die aangemeld stonden om te stemmen. Uiteindelijk stemden 50.287 jongeren van 193 scholen. Volgens ProDemos-directeur Eric Stokkink was het door corona extra lastig om de verkiezingen te orga niseren. Hij wijst op het belang er van. ,,Door jongeren vroeg bij de politiek te betrekken, zijn ze later hopelijk meer gemotiveerd om naar de stembus te gaan als ze kiesge rechtigd zijn.'' Op basisscholen werden ook ver kiezingen gehouden, voor groep 7 en 8. De VVD won, gevolgd door GroenLinks en Partij voor de Die ren. Tweede Kamervoorzitter Khadija Arib volgde het lijsttrekkersdebat gisteravond in haar werkkamer. Van daaruit heeft ze eerder al de circa zeventien vermoedelijke fractievoorzitters gebeld. ,,Ik heb ze uitgenodigd voor morgenmid dag om 14.00 uur. Met de vraag of ze willen nadenken over een ver kenner en wat voor advies ze die verkenner willen meegeven.'' Arib is aan zet, nu het initiatief van de kabinetsformatie sinds 2012 niet meer bij de koning ligt, maar bij de Tweede Kamer. ,,We hoeven in de overgangsperiode van de oude naar de nieuwe Tweede Kamer niet op onze han den te zitten. Dan kun je daarna als nieuwe Kamer meteen het debat voeren en een informateur aanwijzen.'' Het valt haar op dat er veel nieuwelingen zijn. Veel van de gevestigde partijen zoals CDA, D66 en PvdA hebben nieuwe fractievoorzitters, maar er lijken ook veel nieuwe partijen te ko men. Zo kregen niet alleen Joost Eerdmans van JA21 en Volt-lijst- trekker Laurens Dassen Arib aan de lijn voor een uitnodiging, maar ook Sylvana Simons (BIJ1) en de lijsttrekker van BoerBur gerBeweging Caroline van der Plas. ,,Het gaat om de beoogde fractievoorzitters.'' De definitieve uitslag komt acht dagen later. Arib ontvangt de verkenner waarschijnlijk al mor gen. Onderdeel van het leiden van de kabinetsformatie is ook het huisvesten in de Tweede Ka mer van vijf medewerkers van de informateur: twee raadsadviseurs van Algemene Zaken, twee secre taresses en een medewerker van de Rijksvoorlichtingsdienst. Nieuwe stijl Dit is de derde kabinetsformatie nieuwe stijl, waarbij niet de ko ning maar de Kamervoorzitter het initiatief heeft. Kamervoor zitter Anouchka van Miltenburg werd in 2012 op de vingers getikt door D66-leider Pechtold, omdat ze bij koningin Beatrix langs was gegaan om haar te informe ren zonder dat de Kamer daarvan wist.,,Ik heb geleerd van mijn voorgangster, het was nieuw voor haar. Iedereen stapte naar de koning. Maar vanaf 2012 ligt de re gie bij de Kamer en moeten we open en transparant zijn over dat proces. Ik ben in de kabinetsfor matie van 2017 ook een paar keer naar de koning gegaan, maar heb dat wel voorgelegd aan de fractie voorzitters.'' Arib doet een beroep op de on derhandelaars, die straks het nieuwe kabinet formeren. Als lid van een coalitiefractie (2012-2017, PvdA) tijdens Rutte II, maar ook tijdens het laatste kabinet, zag ze dat de rol van de Tweede Kamer in de verdrukking kwam. ,,Ik wil de onderhandelaars meegeven dat het heel belangrijk is dat de nieuwe Tweede Kamer meer ruimte krijgt. Ze moeten als onaf hankelijke Kamerleden kunnen opereren zonder meteen in con flictsituaties te komen. Zodra al les is dichtgetimmerd, kan de Ka mer moeilijk opereren.'' De positie van de Tweede Ka mer moet sterk zijn, vindt Arib. Ze wijst op het rapport van de commissie-Van Dam, die signa leerde dat de Kamer vaak slechte informatie kreeg. ,,De Tweede Kamer moet gewoon goed wor den geïnformeerd, daar schortte het aan, zo bleek ook uit de toe slagenaffaire.'' Verbaasd De voorzitter hoopt dat de nieuwe regering anders omgaat met de nieuwe Tweede Kamer. ,,Informatievoorziening aan de Kamer is cruciaal voor het goed functioneren van de parlemen taire democratie en onze contro lerende functie. Er moet een streep door de cultuur van con servatieve en minimalistische informatievoorziening aan de Kamer. Anders blijven we hier maar verbaasd of verontwaardigd reageren.'' massaal meer gaan werken, maar er moeten wél meer vrouwen aan gesteld worden in topfuncties. Goed idee ook om de btw op culturele activiteiten te verlagen, maar de subsidies op dure, unieke, wazige kunst waar geen hond op afkomt alsjeblieft ook. Vliegen moet worden ontmoe digd, al snap ik dat het weinig zin heeft om prijzen van vliegtickets alleen hier flink te verhogen, want dan vertrekt Gerda gewoon vanuit Zaventem naar Kreta. Tot deze verkiezingen zweefde ik altijd tot in het stemhokje. Want de vee stapel mag van mij bijvoorbeeld snel worden gehalveerd, maar een spiesje van de barbecue gaat er altijd wel in. Het lijkt me prima als ons land excuses maakt voor het slaver nijverleden, maar ik ben aller gisch voor het gejank van al die mensen die zich al gekwetst voe len na één triviaal opmerkinkje over het een of het ander. Het eigen risico moet blijven, want er zijn heel veel aanstellers die met elk onschuldig pijntje naar de dure dokter rennen. De mini mumlonen dan weer graag om hoog, want het is natuurlijk niet de bedoeling dat mensen een zie kenhuisbezoek dat wél nodig is, niet kun nen betalen. maar geloof er geen bal van dat vrouwen dankzij gra tis kinder opvang woensdag 17 maart 2021 M Farid Azarkan (Denk) doet bij de NOS mee aan een debat met lijst trekkers van kleine partijen. FOTO ANP M Kiezers in Spijkenisse kunnen er zeker van zijn dat hun stempot- lood goed schoon is gemaakt. FOTO ARIE KIEVIT M Richard de Mos van Code Oranje pro beert op de markt in Rotterdam nog stem men te win nen. FOTO ROBIN UTRECHT Kamervoorzitter Khadija Arib: ,,De Kamer moet goed worden geïnformeerd, daar schortte het aan, zo bleek uit de toeslagenaffaire." foto pim ras DEN HAAG De VVD is de popu lairste partij onder scholieren in het voortgezet onderwijs en stu denten op het mbo. Ruim 50.000 jongeren brachten hun stem uit tijdens scholierenver kiezingen voor de Tweede Kamer, georganiseerd door ProDemos. De 'schaduwverkiezingen' werden af gelopen dagen op de scholen ge houden. Nederland moet nog naar de stembus, maar Kamervoorzit ter Khadija Arib is al volop bezig met de organisatie van de kabinetsformatie. Jan Hoedeman Den Haag ROTTERDAM Ik ben moe der van drie,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 6