ZEELAND 11 INTERVIEW ELLEN MEEUWSEN-SCHOLTEN Met kolonel Ellen Meeuwsen-Scholten heeft Vliegbasis Woensdrecht sinds kort voor het eerst een vrouw als commandant. ,,Ik besef dat het bijzonder is." Het rijtje portretten in de gang met de meest re cente bevelvoerders over de luchtmachtbasis, op gericht in 1934, toont een elftal mannen in stemmig zwart-wit. Vanaf kolonel Hans Schut uit de kruisrakettentijd tot en met Ben Kamstra. Sinds 10 februari hangt aan het twaalfde haakje de foto van kolo nel Ellen Meeuwsen (46). ,,Ik besef dat het bijzonder is. Uniek zelfs, Woensdrecht had nooit eerder een vrouwelijke commandant. En binnen de hele luchtmacht ben ik pas de derde in zo'n soort functie. Ondanks dat feit heb ik nooit het ge voel gehad: 'Oh, ik ben een vrouw in de mannenwereld'. Ook al zijn we maar met 10 a 12 procent binnen De fensie." In ruim twintig jaar bij de strijd krachten voelde Meeuwsen altijd het vertrouwen dat ze werd geselecteerd op capaciteiten. ,,Iedereen wil toch gewaardeerd worden om wie hij of zij is als mens? Wat je kan, wat je meebrengt. In de luchtmachtdirectie zijn nu twee van de zes leden vrouw. Heel gezond. Maar tussen alle man nelijke commandanten van vliegba- ses als Volkel of Eindhoven voel ik me gewoon collega." Afstudeeropdracht Noordelijke nuchterheid klinkt door bij de geboren Groningse, die com municatiewetenschappen studeerde in Nijmegen. ,,Ik kon mijn afstudeer opdracht doen bij Defensie. Ik kende er niemand, maar de organisatie sprak mij meteen aan. Een steentje bijdragen aan vrede, veiligheid en vrijheid, daar krijg ik energie van." Tijdens haar opleiding bij de KMA in Breda werd ze fysiek en mentaal op de proef gesteld. „Fantastisch vond ik dat. Je leert jezelf echt ken nen. Hoe je reageert onder stress, bij grensverleggende activiteiten. En sa men opdrachten vervullen, dat schept een hechte band." Die onderlinge betrokkenheid er- vaarde ze extra sterk tijdens haar uit zendingen naar Afghanistan. ,,In uit zonderlijke omstandigheden voel je dat je er voor elkaar wiï zijn, moet zijn", weet Meeuwsen, die meerdere raketaanvallen meemaakte. ,,Bij mijn eerste missie in 2003 moesten we rekening houden met biologische wapens vanuit Irak on der Saddam Hoessein. We waren goed getraind, maar je ervaart de mo gelijke dreiging van een scud-raket met zo'n lading pas echt als je daar rondloopt met je masker op en je me dicijnen bij je." Mooi aan Defensie vindt Meeuw sen haar functiewisselingen, van communicatie tot personeel en be drijfsvoering. ,,Om de drie jaar krijg je een andere post, zo blijf je jezelf ontwikkelen." De Koninklijke Mili taire School Luchtmacht (KMSL) op Woensdrecht, die jaarlijks honder den aspirant-militairen klaarstoomt, past dus wel bij haar. ,,Mijn komst verliep door corona wel wat onpersoonlijk. Geen ceremo nie, geen bijeenkomst binnen. Dus heb ik me buiten voorgesteld bij het ochtendappel, waar iedereen op stip pen 1,5 meter van elkaar staat." Meeuwsen woont met haar gezin in Arnhem, maar verblijft doordeweeks op de basis. ,,Dat geeft me de tijd om ook 's avonds kennis te maken, zoals pas bij de hondenschool. Rustig ge sprek met een kop thee erbij, prima." De fysieke lessen lopen door. ,,Technisch personeel moet de han gar met de F16 en de helikopter in, leerling-vliegers moeten de lucht in." In combinatie met de brandweerop leiding, F16-onderhoud, het Euro pees logistiek centrum voor de F35 en de meteodienst is de vliegbasis met ruim 2000 medewerkers een van de grootste werkgevers in de regio. Behalve met buurman Aviolanda, Een steentje bijdragen aan vrede, veiligheid en vrijheid, daar krijg ik energie van PASPOORT het luchtvaartbusinesspark, wil Meeuwsen de banden aanhalen met het onderwijs in de regio én daarbui ten. Vliegtuigtechniekopleiders als Curio en AM&TS huizen al in Hoo- gerheide. ,,Maar Nederland is niet zo groot. Hopelijk kunnen we jongeren hierheen halen voor scholing en een baan aanbieden." Haar voorganger Kamstra zette de Air Campus op poten. ,,Ik wil zijn vi sie graag verzilveren. Van nature staat er een hek om de basis, maar dat moeten we misschien wat verplaat sen om sommige delen toegankelij ker te maken. Dat uiteraard niet met de startbaan of het F35-warehouse, maar mogelijk wel met instructielo kalen en sportfaciliteiten. Ik sta open voor ideeën. Maar het moet wel een doel dienen." Samenwerking Er lopen al gesprekken met ge meente, provincie, onderwijs en be drijven over samenwerking. ,,Ieder- een vist naar technisch personeel in dezelfde vijver en die is niet erg vol. Ook bij Defensie wordt nagedacht over een minder rigide scheiding tussen militairen en burgers, met meer variabele contracten. De timing is nu gunstig om stappen te zetten. Als we de handen ineen slaan in plaats van te concurreren, kunnen we mensen opleiden die militair wor den, maar later overstappen naar het bedrijfsleven." Want ondanks corona ziet ze toe komst in de luchtvaartsector. ,,Er ko men veel technologische ontwikke lingen. Onbemand vliegen, voorspel lend onderhoud, dataficering, inno vaties rond de F35, drones. Interes sant voor mbo, hbo én universitair onderwijs." Dus laat de jonge techneuten maar komen, luidt haar boodschap. ,,De omgeving is ook prachtig om te wo nen en je zit zo in Antwerpen of Rot terdam. Met de luchtmacht en Avio- landa wil ik deze regio graag nog be ter op de kaart zetten." woensdag 17 maart 2021 VL 'Als vrouw binnen Defensie voel ik me gewoon collega' Peter de Brie Hoogerheide Kolonel Ellen Meeuwsen-Scholten: ,,In de luchtmachtdi rectie zijn nu twee van de zes leden vrouw. Heel gezond." foto TONNY PRESSER/PIX4PROFS Naam: Ellen Meeuwsen-Scholten Geboren: 10 november 1974 in Sap- pemeer Woonplaats: Arnhem Burgerlijk staat: getrouwd met Ted, dochter Wieke (20) en zoon Krijn (17) Opleiding: Universiteit Nijmegen (communicatiewetenschappen), Ko ninklijke Militaire Academie Breda Militaire carrière: werkt bij Defen sie sinds 1999, o.a. communicatie op het ministerie in Den Haag, personeel en bedrijfsvoering bij de luchtmacht Rang: kolonel Uitzendingen: twee missies in Afghanistan en Turkije Huidige functie: commandant Ko ninklijke Militaire School Luchtmacht (KMSL) Vliegbasis Woensdrecht Hobby's: sporten, o.a. hardlopen en bodypump

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 55