Maatregelen nodig voor huizenmarkt Gina kiest voor kalender twaalf topvogels uit honderden foto's Neuzen raad weer dezelfde kant op Legendarisch café De Grens failliet 6 Terneuzen voelt druk toenemen Het leek iets dat alleen bij dichtbe volkte gebieden als de Randstad hoort, dat de vraag naar woningen het aanbod behoorlijk overschrijdt. Ook Zeeuws-Vlaanderen krijgt daar evenwel de laatste tijd een vleugje van mee. Kijk maar op wo ningsite Funda naar het aanbod in bijvoorbeeld Sas van Gent. Slechts In Zeeland kennen alleen de gemeenten Terneuzen en Hulst geen starterslening negentien huizen staan erop, waar van zes zijn verkocht onder voorbe houd. Hoe lang dit zal duren, weet nie mand, maar het is, onderkent wet houder Van Hulle, een teken aan de wand. Van de éne kant positief, wo ningzoekenden hebben belangstel ling voor Zeeuws-Vlaanderen. An derzijds minder plezierig, want kunnen starters op de woning markt nog aan de bak komen? Het beperkte aanbod drijft immers de prijzen op. 50Plus-raadslid Johan Hessing vroeg daarom het Terneuzense col lege van B en W onlangs ook in Ter neuzen een starterslening in te voe ren. Zo'n lening maakt het begin ners op de woningmarkt financieel gemakkelijker een eerste huis te ko pen. In Zeeland kennen alleen de gemeenten Terneuzen en Hulst dit instrument niet. Het verzoek van Hessing is door het college van B en W afgewezen. Nog wel. De beslissing geen star terslening aan te bieden stamt al uit 2014. Want: 'Onze woningmarkt kende toen geen algemeen knel punt voor starters. Daarin week onze woningmarkt duidelijk afvan andere regio's in ons land'. Toekomstvisie Zeven jaar later ligt de situatie an ders. Wethouder Van Hulle is dan ook alsnog bereid na te denken over de invoering van een starterslening. Momenteel wordt gewerkt aan een toekomstvisie op de hele Zeeuws- Vlaamse woningmarkt. Van Hulle wil die eerst afwachten om goed beslagen ten ijs te komen. Naast de discussie over een star- terslening speelt er één over een be- woningsplicht, dat de koper van een huis er ook echt zelf gaat wo nen. CDA-raadslid Loek de Beleir heeft voorgesteld zo'n woonplicht voor nieuwbouwwoningen in te voeren. Beleggers zouden huizen wegkapen, waardoor vooral jonge ren buiten de boot vallen. Arbeidsmigranten Volgens het Terneuzense college speelt dit niet in de nieuwbouw, maar komt het wel meer voor in be staande bouw, met name door de aankoop van huizen voor de huis vesting van arbeidsmigranten. Ter- neuzen wil mogelijk paal en perk gaan stellen aan 'excessen' op dit vlak. Ook dat komt terug in de woonvisie die tegen juni af moet zijn. Fotografe Gina Heynze uit Kloos- terzande trekt regelmatig de Zeeuws-Vlaamse natuur in om vogels te fotograferen. Ze kwam op het idee voor een vogelkalender in samenwerking met andere foto grafen en wil de opbrengst volle dig aan stichting Het Zeeuwse Landschap geven. Na haar oproep aan Zeeuws- Vlaamse fotografen om een foto in te sturen, werd ze tot haar verras sing overspoeld met foto's. ,,Ik zou er wel een scheurkalender van kunnen maken", lacht ze. Corona- tijd heeft enthousiasme voor foto grafie aangewakkerd, merkt ze. ,,Veel mensen zijn nu hele dagen bezig met foto's maken." Veel mensen zijn nu hele dagen bezig met foto's maken Gina koos twaalf foto's uit en keek daarbij naar de compositie en de afwisseling in vogels. ,,Ik kreeg heel veel foto's van spechten, dat viel op. Je ziet ze hier ook veel in de streek. Maar een specht heeft de kalender niet gehaald." Wél is er onder meer een zwaan, ijsvogel en torenvalk terug te zien. ,,De foto's zijn divers. Van heel 'gewone' soorten tot bijvoorbeeld een prachtige steltkluut en een velduil die toch echt wel bijzonder zijn." De kalender Vogels in Zeeuws- Vlaanderen wordt gedrukt op dik fotopapier, kost 10 euro en is te be stellen tot 15 april. De kalender wordt de tweede helft van april ge leverd en kan per post verstuurd worden of opgehaald in Klooster- zande. Bestellen kan via gina- heynze.nl/webshop/verjaardags- kalender of via ginaheynze@ kpnmail.nl voor meerdere exem plaren. Burgemeester Jan Lonink riep gis teravond, als voorzitter van de ge meenteraad, alle dertien fractie voorzitters samen om de kou uit de lucht te nemen. Dat is ook gelukt, volgens Lonink. Het voorstel was de niet betrokken fracties rauw op het dak gevallen, vooral omdat de vijf initiatiefnemers het plompverloren hadden ingediend voor de raads- Voorstel tot inperken spreektijd partijen was niet met 'kleintjes' overlegd vergadering van aanstaande don derdag. Alle fractievoorzitters wa ren kort ervoor nog bij elkaar ge weest zonder dat er een woord over was gezegd. En dat stak de andere partijen. Volgens Lonink is dit gisteravond goed uitgesproken. Het voorstel komt niet zoals gepland in de raadsvergadering van komende donderdag, maar zal pas - in welke vorm dan ook - volgende maand aan de orde komen. Alle partijen krijgen vooraf de kans hun zegje er over te doen. Jos Verdurmen, fractievoorzitter van de grootste partij, TOP/Ge meentebelangen, was tevreden. Hij sprak 'van één grote miscommuni catie' waardoor al het gedoe eind vorige week ontstond. Voorop staat, aldus Verdurmen, dat de Terneu- zense gemeenteraad doelmatiger gaat vergaderen. Niet eerder kende de 31 leden tellende Terneuzense raad ook zoveel partijen, dertien stuks waarvan zeven éénpersoons fracties. Ronny Apers, die vlakbij aan de Kerkstraat in Belgisch Koewacht al langer Ronny's Friethuisje uit baat, nam het café oktober 2019 pas over. Hij moest zoals alle ho- reca-ondernemers in België een jaar geleden vanwege de eerste co- ronagolf voor drie maanden de deuren sluiten. In oktober volgde een tweede sluitingsperiode die nog niet ten einde is. Met weinig vlees op de botten kon Apers een faillissement niet voorkomen, waarmee een einde is gekomen aan het meer dan honderd jaar oude, bij veel vaste stamgasten, wielrenners en 'toevallige' pas santen geliefde café. De meeste tijd is het uitgebaat door de fami lie De Vliegher die er in 2003 af stand van deed. De inventaris van de kroeg wordt de komende tijd geveild door VH Auctions in Temse via de website van dat veilinghuis, vanaf vandaag 10.00 uur. woensdag 17 maart 2021 Steltkluut. FOTO JOHNNY DU BURCK Zwaan. foto edy van vliembergen M Steenuilen. foto gina heynze Woningzoekenden een handje helpen, bijvoorbeeld door star- tersleningen beschikbaar te stellen, de gemeente Terneuzen voelt er nog weinig voor. Maar, steekt wethouder Frank van Hulle niet onder stoelen of ban ken, 'de druk op de woningmarkt is ook hier wel sterk toegeno men'. Harmen van der Werf Terneuzen Gina Heynze riep Zeeuws- Vlaamse fotografen op om foto's van vogels in de streek op te sturen. Daar werd mas saal op gereageerd: ,,Ik kreeg er honderden!" Twaalf foto's selecteerde ze voor een ver jaardagskalender. Sophie Stockman Kloosterzande - Gina Heynze De neuzen staan weer redelijk dezelfde kant op in de Terneu- zense gemeenteraad, nadat er vrijdag een hoop heisa was ont staan over een voorstel om de spreektijd tijdens raadsvergade ringen naar grootte van de frac ties te beperken. Coalitiepar tijen TOP/Gemeentebelangen, CDA, VVD en ChristenUnie én oppositiepartij PVV kwamen met dat voorstel zonder de an dere acht partijen in Terneuzen erin te kennen. Harmen van der Werf Terneuzen De coronacrisis heeft in de ho reca opnieuw een slachtoffer geëist en wat voor één: het le gendarische café De Grens, beter bekend als café Benelux, pal op de grens van Belgisch en Nederlands Koewacht, is failliet. Harmen van der Werf Koewacht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 53