'Bouw Wolphaartsdijk moet kunnen' Amanda Reijerse zet mede-ondernemers in het zonnetje 6 Raad vindt idee geen knaller KORTGENE TREURT KLEIN TAHITI IS NIET MEER Joeri Wisse Kruiningen Zij benadrukken dat de schade aan verkeersborden, speeltoestellen en prullenbakken vooral veroorzaakt wordt door zwaar illegaal vuur werk. Het grootste deel wordt bo vendien niet op oudjaarsdag, maar in de weken daarvoor afgestoken. ,,Ik vind het heel bijzonder dat de Het is niet goed te praten, maar de jeugd wil zich afreageren SGP een verband legt tussen legaal vuurwerk en de schade. Dit wordt veroorzaakt door cobra's en nitraat- bommen die al illegaal zijn", zegt Joey Smet (LR). Hij voorspelt dat door een totaalverbod op vuurwerk het afsteken van het zware vuur werk dat nu al verboden is expo nentieel toeneemt. Thea Laban (VVD) zoekt de toe name van de schade in de verveling die door corona is toegeslagen on der de jongeren. ,,Het is niet goed te praten, maar de jeugd wil zich blijk baar afreageren." Voor een verbod op alle vormen van vuurwerk dat de SGP bepleit, voelt ook zij niks. „Kinderen moeten gewoon sterre tjes en knalerwten kunnen blijven afsteken." CDA'er Olaf Buteijn vindt dat een eventueel vuurwerk verbod landelijk geregeld moet worden. ,,We hebben nu al vuur- werkvrije zones, dat werkt prima. Afgelopen jaarwisseling was er al een totaalverbod op vuurwerk en toch was de schade verdubbeld. Dat is dus niet de oplossing." Artwin Otte van de SGP re ageerde teleurgesteld op het uitblij ven van steun. ,,We zijn ons ervan bewust dat we met een verbod niet alle schade kunnen voorkomen. Maar het afsteken van illegaal vuur werk kunnen we nu ook niet hand haven." Hij denkt dat van een ver bod een voorbeeldfunctie uitgaat. Niet alleen naar de bevolking, maar ook als signaal naar de rijksover heid. Volgens Otte gaan andere par tijen te makkelijk voorbij aan over last voor de bevolking en milieu vervuiling. Hij herinnerde de raadsleden eraan dat ze in 2019 nog instemden met verbod op het opla ten van ballonnen. ,,Dat is ook niet te handhaven en staat in geen ver houding tot de milieuschade van vuurwerk." Burgemeester José van Egmond baalt stevig van de hoge schadepost. Volgens haar is vandalisme moei lijk te voorkomen en schade lastig te verhalen. Simpelweg omdat niet op elke straathoek een agent of boa kan staan. „Dankzij speurwerk van de politie zijn wel flinke hoeveelhe den illegaal vuurwerk gevonden, onder andere onder een bed." De betrokken personen wachten straf processen, belooft ze. De gemeente Goes stelt een lokale visie op over de recreatiezone in Wolphaartsdijk, het gebied aan het Veerse Meer met onder meer campings en jachthavens. Deze vi sie moet na vaststelling door de gemeenteraad deel gaan uitmaken van een brede visie over wat in de toekomst wel en niet kan op en rond het Veerse Meer. De visie voor Wolphaartsdijk, die onlangs ter inzage lag, schept ruimte voor recreatieve bebou wing aan het meer. Dat biedt kan sen voor twee prominente plan nen van lokale ondernemers. De eigenaren van watersportwinkel De Zuidschor willen op hun ter rein vakantieappartementen bou wen, even verderop wil akkerbou wer Bastiaan van 't Westeinde in de Zuidvlietpolder, buitendijks gelegen groene vakantiehuisjes realiseren. De plannen kunnen niet op ie ders instemming rekenen. Een aantal dorpsbewoners en natuur organisaties zijn kritisch. Met name tegen het plan van De Zuid schor komen ook twee verenigin- gen die naastgelegen jachthavens exploiteren, in verzet. Ze dreigen met miljoenenclaims. In totaal hebben 34 personen en organisaties een zienswijze inge diend over de lokale visie voor Wolphaartsdijk. Dat heeft tot wat kleine wijzigingen geleid. Als het aan het college ligt, mag bij de jachthavens (waar De Zuid schor ligt) bebouwing komen van maximaal tien meter hoog. Op ge schikte plekken mogen 'hoogteac centen' van maximaal vijftien me ter hoog komen. In wat 'de flan ken' worden genoemd mag nieuwe verblijfsrecreatie komen als die onderscheidend en uniek is en ook het landschap versterkt. Het is binnenkort aan de gemeen teraad om een definitief oordeel over de lokale visie te vellen. in coronatijd wel geholpen." Maar nu is het tijd om Andere winkels te helpen. En dus rende de Goese on derneemster gisteren van hot naar her om in 53 winkels filmpjes op te 53 korte filmpjes worden tot één video gemonteerd nemen. Die worden tot één video van een minuut of twee gemon teerd. ,,Als één verhaallijn om de stad op een leuke manier in beeld te krijgen. We horen dat het moei zaam loopt met de afspraken. Met deze filmpjes willen we ook re clame maken voor het winkelen op afspraak en zorgen dat mensen naar de binnenstad komen." Met hulp van stagiaire Tessa Zwartepoorte, die filmt, en goede vriend Kevin Bergmans als model schiet Reijerse van de ene winkel naar de andere in Goes; van juwelier tot bakker en opticien. Natüürlijk wilde Pim van Westen ook meewerken, legt hij uit in zijn winkel met mannenmode. ,,Als het gaat om promotie voor Goes zou ik er per definitie altijd aan meedoen." Ook Suzanne van den Broeke van parfumerie Van Biemen is enthou siast over de actie. ,,Want, legt ze uit ,,veel mensen lopen tegen de regel aan dat j e vier uur van tevoren moet reserveren. We krijgen regelmatig belletjes op de dag zelf of mensen nog even langs kunnen komen of dat ze vragen hoe het allemaal in zijn werk gaat." Goes Haar telefoon is nooit ver weg als ze in haar eigen winkel is. Amanda Reijerse van Bubbles Themestore in Goes maakt zowat dagelijks een filmpje van haar collectie, die ze vooral deelt op Instagram. ,,Onze online etalage", legt ze uit. „Volgers kunnen vanaf daar doorklikken naar onze webshop. Dat heeft ons woensdag 17 maart 2021 Verbod op vuurwerk blijft 'n plan Het stond er opeens en het was zo mooi! Een houten prieeltje op het strandje waar bijna nie mand komt. De wandelaars uit de omgeving omarmden het cadeau en noemden het 'Klein Tahiti'. Maar Klein Tahiti is niet meer. Tot groot verdriet van dezelfde wandelaars. ,,Een week of twee geleden stond het er opeens", vertelt Joke Smit uit Kortgene. ,,Op het kleine strandje tussen Geersdijk en Kortgene. Een heleboel mensen uit die dorpen wandelen hier door het bos en langs het water. Uiteindelijk kom je dan bij dit strandje uit. Het was echt prachtig. Maar een aantal dagen later was het weer al vernield. Wie zou zoiets nou doen?" De storm kan het niet geweest zijn volgens Smit. ,,Nee, het was daarvoor al vernield." Maar wie de teloorgang van Klein Tahiti wél op zijn ge weten heeft, weet ze ook niet. foto joke smit Een totaalverbod op alle vormen van vuurwerk is nog ver weg in de gemeente Reimerswaal. On danks dat de schade aan ge meentelijke eigendommen afge lopen jaarwisseling is verdub beld, is geen enkele andere par tij enthousiast over het voorstel van de SGP om vuurwerk te ver bieden. -Thea Laban, VVD Kleinschalige en passende re creatieve bebouwing moet mo gelijk zijn langs het Veerse Meer bij Wolphaartsdijk. Daar blijft het college van Goes bij. ,,We hebben een goede balans proberen te vinden'', zegt wet houder Cees Pille. Het is nu aan de gemeenteraad om de knoop door te hakken. Rob Paardekam Goes Kevin Bergmans, Tessa Zwartepoorte en Amanda Reijerse maken opnames voor hun filmpje. foto johan van der heijden Maak een afspraak en kom naar de binnenstad van Goes om te winkelen. Dat is de boodschap die ondernemer Amanda Reij- erse maar wat graag de wereld in wil helpen. Daarom ging ze gisteren langs in meer dan vijftig winkels om er korte filmpjes op te nemen. Michiel Bouwman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 51