r J&k5 ik W" 4 TWEEDE KAMERVERKIEZINGEN Groot aantal zwevende kiezers maakt peilen lastig Chaos bij poststemmen Minister Ollongren (Binnenlandse Zaken) gooit tijdens de verkiezingen de regels voor het poststemmen op de schop, waardoor afgekeurde stemmen tóch meetellen. Hoe kon de procedure zo misgaan? samii iü Stembureau T Dat de peilingen er flink naast kunnen zitten, bleek nog geen twee jaar geleden. Bij de Europese verkiezingen in mei 2019 won de PvdA onverwacht. Een 'bizarre comeback', noemde toenmalig PvdA-leider Lodewijk Asscher het. Vrijwel alle peilers rekenden in de week voor de verkiezingen op een tweestrijd tussen VVD en Forum voor Democratie. Dat liep anders. Ook bij de vorige Tweede Ka merverkiezingen in 2017 zaten er flinke verschillen tussen de pei lingen en de uitslag. De VVD werd veruit de grootste met 33 ze tels, maar op de dag voor de ver kiezingen voorspelden peilers slechts 27 tot 29 zetels voor de partij van Mark Rutte. En Groen Links werd door peilbureau I&O Research op 20 zetels gepeild, maar dat werden er uiteindelijk Onnauwkeurig ,,Peilingen zijn onnauwkeurig'', waarschuwt onderzoeker Peter Kanne van I&O Research. ,,Het is geen exacte wetenschap. Als pei lers proberen we de werkelijk heid zo veel mogelijk te benade ren. Maar er zijn altijd verschillen. Toch denken we dat wij de grote lijnen, de machtsverhoudingen, er netjes mee kunnen laten zien.'' Veel nieuwsmedia - ook deze krant - putten bij voorkeur uit de Peilingwijzer, een gewogen ge middelde van de peilingen van I&O Research, Ipsos/EenVandaag en Kantar. Die Peilingwijzer rap porteerde gisteren 34 tot 36 zetels voor de VVD, en dan de PVV (18 tot 20 zetels), D66 (17 tot 19 zetels) en CDA (16 tot 18 zetels). Volgens Tom Louwerse van de Universiteit Leiden, de drijvende kracht achter de Peilingwijzer, geven de slotpeilingen voor ver kiezingsdag vaak een 'goede in schatting van de krachtsverhou dingen'. ,,Maar eigenlijk elk ver kiezingsjaar is er wel een flinke verrassing: een partij die mini maal 5 zetels meer of minder haalt dan in de slotpeilingen.'' Opinie-onderzoeker Kanne ziet dit jaar een 'totaal unieke situa- Veel mensen denken: 'Rutte heeft mijn stem niet meer nodig om te winnen' tie'. ,,Ik doe dit werk sinds 2004 en altijd was het spannend: welke partij wordt de grootste? Tot aan verkiezingsdag spande het er nog om. Maar nu is dat niet zo. Tussen de nummer 1 en de nummer 2 is een enorm gat.'' Doordat iedereen ervan uitgaat dat de VVD toch wel zal winnen, hebben deze verkiezingen een Spanning in de top heel andere dynamiek. Kanne: ,,Minder mensen zullen strate gisch stemmen. Bij een tweestrijd zijn kiezers geneigd om één van de twee koplopers te steunen, om te voorkomen dat de ander wint. Nu lijkt dat niet nodig.'' In 2012 waren er veel strategische stem mers. Toen won de VVD met 41 zetels, de PvdA werd tweede met 38 zetels. Uiteindelijk stapten die twee partijen samen in een kabi net. ,,Als de strategische stem uit blijft, kan dat een aantal effecten hebben'', verwacht Kanne. ,,Zo zou het kunnen dat partijen als GroenLinks, D66 en SP stemmen gaan verliezen aan kleine partijen als Volt en de Partij voor de Die ren. Het is goed mogelijk dat kie zers dit keer meer met hun hart stemmen. Dat ze bijvoorbeeld een partij als Volt wel sympathiek vinden, en die nieuwkomer een kans willen geven.'' Ook sluit Kanne niet uit dat de VVD toch niet zo hoog gaat eindi gen. ,,Veel mensen denken: 'Die VVD-stem is toch wel binnen, Rutte heeft mijn stem niet meer nodig om te winnen'. Dat is zeker een zorg binnen de VVD.'' Een groot deel van de kiezers is nog zwevend, zegt Kanne. ,,Dat is ook een reden dat peilingen nooit waterdicht zijn. Sommige kiezers bepalen pas in het stemhokje welk vakje ze inkleuren.'' Kanne denkt dat de omstandigheden vandaag ideaal zijn voor kleine partijen om door te breken. ,,Van- wege corona is het mogelijk dat de opkomst lager uitvalt. Hoe minder kiezers, hoe lager de kies deler die bepaalt hoeveel stem men er nodig zijn om één zetel te halen.'' Het zou dus kunnen dat naast JA21 en Volt ook nieuwkomers als Bij1, Code Oranje, de BoerBurger Beweging en Nida in de Kamer komen. ,,Zelf verwacht ik veel van de groei van de Partij voor de Die ren'', zegt Kanne. ,,In onze peiling staat die partij op 5 zetels, maar op basis van hun campagne vermoed ik dat zij het beter gaan doen.'' Op donderdag 11 februari komen twaalf senioren bij elkaar in Brou werij De Prael in Den Haag. Niet voor een biertje - de horeca zit op slot - maar voor een experiment: ze krijgen alvast de papieren in han den waarmee een maand later alle 70-plussers in Nederland hun stem per post kunnen uitbrengen. ,,Het ging helemaal mis'', vertelt directeur Jacques de Wit van Leer Zelf Online, een particuliere stich ting die de proef organiseerde. ,,Ze- ven van de twaalf senioren hadden ongeldig gestemd. Wat ik het ergste vond, was dat de mensen dachten dat ze alles goed hadden gedaan. Ze waren opgelucht, blij en vonden het allemaal eenvoudig.'' De uitkomst wordt opgepikt door de NOS, waarna De Wit met een een belletje krijgt van het mi nisterie. Het is de woordvoerder van minister Kajsa Ollongren. ,,Zij wilde precies weten wat we had den gedaan. Ik heb haar gezegd dat het belangrijk is om ouderen veel beter te informeren. Maar in plaats van dat zij ons serieus nam, belde ze de NOS om te zeggen dat er van alles mis was met onze proef. Zo klaagde ze dat er maar twaalf men sen meededen.'' Het briefstemmen gaat gewoon door: er is op dat moment ook geen weg meer terug, want de miljoenen steminstructies, enveloppen en stembiljetten zijn al gedrukt. Deze week leidt de procedure tot een ongekende situatie. 5 tot 10 pro cent van de uitgebrachte poststem- men is ongeldig, een enorm per centage. Veel ouderen snappen niet dat ze hun ingevulde stembiljet in een stemenvelop moeten doen, waarna ze die envelop sSmen met hun stempas in een retourenvelop moeten stoppen. Een deel van de ouderen heeft hun stempas óók in de stemenvelop gedaan. Stem- bureauleden mogen die envelop niet openmaken, omdat anders het stemgeheim geschonden wordt. En ook daarmee gaat het mis. De situatie loopt zo uit de hand dat minister Ollongren zich ge noodzaakt ziet om de regels aan te passen. De enveloppen mogen tóch worden geopend om de stempas te controleren. Daardoor kunnen de meeste afgekeurde stemmen als nog worden meegeteld. Een grote opluchting voor bezorgde burge meesters, Kamerleden en ouderen- organisaties. 'Bijzonder geval' Ollongren kwam tot haar besluit na spoedadviezen van de Raad van State en de Kiesraad. Volgens de Raad van State is het niet fraai dat de regels tijdens lopende verkiezin gen worden aangepast. 'Er is hier echter sprake van een zeer bijzon der geval, waarbij onder buitenge wone omstandigheden verkiezin gen gehouden moeten worden', schrijft het hoogste adviesorgaan. Maar had deze flater met post- stemmen voorkomen kunnen wor den? Daar heeft het alle schijn van. ,,Onze proefin De Prael was eigen lijk te laat'', zegt directeur De Wit. ,,Wij kregen te horen dat alle spul len al bij de drukker lagen. Daarom adviseerden wij het ministerie maar om veel meer aan voorlich ting te doen.'' Dat advies slaat Ollongren niet in de wind. Half februari belooft de minister 'meer aandacht te beste den aan de communicatie richting 70-plussers over het briefstem- men'. ,,Er zijn advertenties ge plaatst'', zegt haar woordvoerder. ,,En de minister heeft ook gezegd: het is niet ingewikkeld, maar je moet er wel echt even voor gaan zitten.'' Vorige week was op televisie te zien dat het niet geholpen heeft: zelfs oud-minister en Ollongrens partijgenoot Jan Terlouw (D66) woensdag 17 maart 2021 DEN HAAG M>Ï3 MJesse Klaver hoopt nog wat jonge Haagse kie zers binnen te hengelen voor Groen Links. foto ROBIN UTRECHT M Op di verse plek ken kan vanuit de auto veilig en corona- vrij een stem wor den uitge bracht. FOTO ROBIN UTRECHT M Thierry Baudet op de laatste campagne dag op met zijn Vrij- heidskara- vaan op pad in Dor drecht. FOTO JEFFREY GROENE- WEG De omstandigheden zijn ideaal voor kleine en nieuwe partijen De kans dat de VVD vandaag de grootste partij wordt, lijkt groot. Toch kan de verkiezings uitslag vanavond voor verras singen zorgen. Want peilingen zijn niet nauwkeurig, zo waar schuwen peilers zelf. Peter Winterman Den Haag 14. - Peter Kanne, opiniepeiler In de peilingen verliest de VVD terrein. Het CDA lijkt te zijn voorbijgestreefd door D66. Percentage stemmen 30% VVD 22% PVV 12,1% D66 11,2% CDA 10,6% 0 Januari Maart 170321 BRON: PEILINGWIJZER Miskleun Peter Winterman Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 4