Getijdenduiker van Waterdunen verbeterd Kwart miljoen voor helden Het 'ware gelaat' in Monster 'wm 9 Buizen voor stroomkabels Enduris zet deze dinsdag een grote stap bij de aanleg van de onder grondse leidingstraat die vanaf het Thermphos-terrein naar de Zee land Terminals van logistiek bedrijf Verbrugge loopt. De aanblik is im posant. Vanaf de kerncentrale ligt op de zeedijk een 1,5 kilometer lange plastic anaconda. De bundel zwarte buizen schuift langzaam naar het boorgat dat zich aan het eind van het voormalige Therm- phos-terrein bevindt. Daar duiken ze de diepte in. De boorschachten liggen op 50 meter diepte, zodat de buizen nooit door schepen kapot kunnen worden gevaren. Aan het eind van de middag komen ze bij Verbrugge Terminals boven water. De onderwatersnelweg is nodig om straks de stroom van de 140.000 zonnepanelen die Verbrugge op zijn loodsen aan de Quarleshaven en Scaldiahaven laat leggen, te De nieuwe snelweg is nodig voor de stroom van zonnepanelen van Verbrugge transporteren naar het 380 KV hoogspanningsstation van TenneT in Borssele. Een optie was Middel burg, maar dat station kan de la wine aan groene energie van Ver- brugge's zonnedaken (50 Mw) en vijf windmolens die bij Cobelfret (25 Mw) komen niet aan. Oud verdeelstation Twee nieuwe verbindingen zijn no dig. Eentje onder de haven door. Die takt aan op een oud verdeelsta tion bij Thermphos dat eigenlijk zou worden gesloopt. Enduris knijpt zich in de handen dat dat nooit is gebeurd. Het komt nu van pas. Wel is de capaciteit er inmid dels verviervoudigd. Een tweede verbinding loopt rechtstreeks vanaf de Scaldiahaven naar het hoog spanningsstation. In mei worden de kabels door de buizen getrokken. BRESKENS Het is veilig om zout water via een inlaat in het natuur- en recreatiegebied Waterdunen bij Breskens te laten lopen. Hoewel de getijdenduiker die daarvoor is ge bouwd de watertoets officieel nog niet heeft doorstaan, heeft het ENW (Expertise Netwerk Water veiligheid) de voorgestelde aan passingen al wel goedgekeurd. Twee jaar geleden bleek dat de getijdenduiker de landelijk ver plichte watertoets niet zou door staan. Er waren aanpassingen no dig aan de inlaat die ervoor zorgt dat met het getij zout water het natuurgebied in stroomt. Toch bleef er onduidelijkheid over de wateroverlast die zou kunnen ontstaan bij 'ernstig falen' van de duiker. Dat is onderzocht door bureau Royal Haskoning DHV. In een rapport, dat onlangs naar de Staten is gestuurd, geeft het bureau aan welke maatregelen no dig zijn om, ook op de lange ter- mijn, problemen te voorkomen. Er zijn aanpassingen nodig in de technische installatie en de soft ware van de getijdenduiker, waar door de kans dat het waterpeil in Waterdunen uitkomt boven 1 me ter NAP niet groter is dan één keer in 7500 jaar. Daarmee voldoet de inlaat aan de wet. Stijging zeespiegel Waterschap en provincie hebben gekozen voor een oplossing die ook nog eens rekening houdt met een flinke stijging van de zeespie gel. In 2073 zou het zeewater een halve meter hoger kunnen komen. Tot die tijd blijft de inlaat voldoen aan de wettelijke eisen. Waterschap en provincie beta len samen de aanpassingen. Uit commerciële overwegingen is voorlopig nog geheim hoeveel dat kost, maar volgens de provincie past het binnen het budget van 90 miljoen euro voor Waterdunen. MIDDELBURG Voor projecten om de leefbaarheid in dorpen en wijken te verbeteren is tot eind volgend jaar ten minste 250.000 euro beschikbaar in het Zeeuws Heldenfonds. De afgelopen tweeënhalf jaar is al ruim 370.000 euro uitgekeerd aan 37 Zeeuwse initiatieven. De stichting Hulst voor el kaar heeft geluksmomentjes georganiseerd om de eenzaam heid onder ouderen tegen de gaan. In Oostdijk zijn ontmoe tingen tussen ouderen en jon geren opgezet. Via het project SchuldHulpMaatje zijn men sen met financiële problemen in Middelburg geholpen door vrijwilligers. In Goes hebben jongeren van het Hoornbeeck College in het kader van hun stage ouderen geholpen. Het zijn vier voorbeelden van projecten die eerder wer den gehonoreerd uit het Zeeuws Heldenfonds. ,,Er zijn twee voorwaarden", zegt gede puteerde Harry van der Maas. ,,Een project moet niet eenma lig zijn maar structureel. En er moet een element van ont moeting in zitten. Vaak gaat het om initiatieven van vrij willigers. Die hebben wel goede ideeën, maar missen vaak de financiële middelen." Tevreden De gemeenten, de provincie en het Oranjefonds zijn zo tevre den over de resultaten dat ze tot eind 2022 gezamenlijk 250.000 euro op tafel leggen voor nieuwe projecten. De helft komt van de provincie (75.0000) en de gemeenten (50.000), het Oranjefonds be looft dat bedrag ten minste te verdubbelen. Dat is ook in de vorige periode gebeurd. Het Oranjefonds heeft toen 245.000 euro gelegd bovenop de 125.000 euro vanuit Zeeland. SPOREN IN DE DELTA Soms duiken herinneringen aan verdronken dorpen middenin een Zeeuwse pol der op. Dat gebeurde ook in 1889. Vijf stenen fragmenten werden toen aangetroffen op een stuk land bij Borssele, de 'opvolger' van het in 1530/32 verdronken dorp Mon ster. Eén van die fragmenten kwam in handen van landbouwer F.P. Polderdijk uit Nieuw- en Sint Joosland, die het schonk aan het Zeeuwsch Genootschap der We tenschappen. Want deze 'steenen kop' was bijzonder. Het was een zogenaamde sluitsteen met een gebeeldhouwde Christuskop. Op de vindplaats had waarschijnlijk de kerk van het al in 1216 vermelde Monster gestaan. De steen bevond zich in dit gebouw vermoedelijk in de top van een boog, of op het ontmoetingspunt van gewelfrib- ben. De deskundigen van het Ge nootschap dateerden de sluitsteen als 15de-eeuws, en dat was een verstandig gemiddelde. Want later dan 1530/32 kon immers niet, en eerder dan 1400 waarschijnlijk óók niet. De Christuskop is name lijk vormgegeven volgens het Vera Icon-motief, het 'ware gelaat' van Christus. In de 13de eeuw dook de legende van de Heilige Veronica op. Het pad van Veronica kruiste volgens dit verhaal de kruisweg van Christus, die op weg was naar Golgotha om te worden terechtge steld. Veronica, overweldigd door medelijden met de man die zijn eigen kruis moest voortslepen, bood hem een zweetdoek aan om zijn gelaat af te wissen. Er bleef een miraculeuze afdruk op de doek achter. Omstreeks 1400 was deze afdruk in de beeldende kunst een pijnlijk nauwkeurige gezichts- weergave geworden, een 'Vera Icon'. Zelfs de naam Veronica be nadrukt dit: deze is immers een anagram van Vera Icon. De le gende speelde in op een recente ontwikkeling in de Christusdevo tie. Deze was niet langer in de eer ste plaats gericht op de majesteit van de Verlosser, maar meer gefo cust op de identificatie met zijn menselijk lijden. De steen uit Monster is tegen woordig te zien in het Historisch Museum De Bevelanden in Goes. Het Vera Icon-motief kennen we ook uit andere archeologische contexten in Zeeland. Zoals op de massaal verspreide pelgrimsinsig nes van tin/lood. We kennen zulke insignes met de afbeelding van het ware gelaat bijvoorbeeld tlWM |f rV uit een ander verdronken dorp: Nieuwlande in het Verdronken Land van Zuid-Beveland. Ook Nieuwlande ging onder in 1530/32. Europa had toen al kennisgemaakt met de Reformatie, die nog geen halve eeuw nadien in Zeeland zorgde voor afschaffing van de ka tholieke eredienst en volksdevotie. woensdag 17 maart 2021 Anderhalve kilometer aan bui zen gaat op één dag onder de Quarleshaven in het Sloegebied door. Met de ondergrondse stroomsnelweg kan netwerkbe drijf Enduris nieuwe zonne- en windenergieprojecten in de haven aansluiten op het elektri citeitsnet. Frank Balkenende Ritthem GO Plastic anaconda onder haven door Een tweewekelijkse rubriek over Zeeuwse vondsten, histori sche sporen en verhalen Jan J.B. Kuipers S Sluitsteen Vera Icon, Monster. FOTO ZEEUWS MUSEUM De bundel van twaalf buizen gaat het boorgat in. foto johan van der heijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 41